e-Skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. Jak skierować pacjenta na szczepienie?

e-skierowanie na szczepienie

 

Dzięki Narodowemu Programowi Szczepień od 27 grudnia 2020 można zaszczepić się przeciw COVID-19. Kto będzie zaszczepiony w pierwszej kolejności? Jak skierować pacjenta na szczepienie i jak długo będzie ważne e-Skierowanie?

 

Do szczepienia na COVID-19 kwalifikuje pacjenta lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania. Szczepienia na COVID-19 są dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Pierwszeństwo mają obecnie osoby z grup priorytetowych, a po 15 stycznia 2021 będzie mógł się zaszczepić każdy chętny, umawiając się np. poprzez infolinię 989 czy Internetowe Konto Pacjenta.

 

e-Skierowanie na szczepienie na COVID-19

 

e-Skierowanie wygeneruje automatycznie system P1, wedle ustalonego schematu kolejności szczepień w Polsce (wedle grup np. wiekowych czy zawodowych). Wirtualne skierowanie będzie ważne 60 dni. Jeżeli dana osoba nie skorzysta w wyznaczonym czasie z możliwości szczepienia bądź nie posiada numeru PESEL, lekarz może sam wystawić e-Skierowanie na szczepienie.

 

Etap “zero” - czyli kto będzie szczepiony jako pierwszy

 

W pierwszej kolejności do szczepień przystąpią osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem:

 

 • pracownicy sektora ochrony zdrowia
 • pracownicy domów pomocy społecznej
 • pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej
 • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych
 • personel w stacjach sanitarno-epidemiologicznych

 

Szczepienie personelu medycznego i niemedycznego odbywa się w tzw. szpitalach węzłowych. Pamiętaj, że zapisy na szczepienia personelu medycznego zostały przedłużone do 14 stycznia 2021 i można skorzystać z formularza online w celu rejestracji.

 

W kolejnym etapie szczepieni zostaną:

 

 • pensjonariusze m.in. domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych
 • osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych)
 • służby mundurowe
 • nauczyciele

 

Jak pacjent może zapisać się na szczepienie?

 

Na szczepienie można zapisać się przez:

 

 • bezpłatną infolinię 989
 • Internetowe Konto Pacjenta
 • elektroniczny formularz dostępny np. u lekarza POZ prowadzącego szczepienia

 

Termin szczepienia będzie wyznaczony przez centralny system rejestracji. Wystarczy podać podczas rejestracji swoje dane osobowe. Po pomyślnej rejestracji pacjent otrzymuje wiadomość SMS z informacją o dacie i miejscu szczepienia. Pacjent zostanie on umówiony od razu na dwie wizyty (gdyż szczepienia są dwudawkowe).

 

WAŻNE: Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania się do szczepienia na COVID-19. Można zaszczepić się o każdej porze dnia, niezależnie od posiłków.

 

Gdy pacjent zgłosi się do wyznaczonego punktu szczepień, lekarz zbada pacjenta oraz przeprowadzi z nim wywiad na temat jego stanu zdrowia. Pacjent wypełni też obowiązkową ankietę. Po szczepieniu będzie trzeba jeszcze odczekać około 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu na szczepionkę. Po upływie 21 dni szczepionka zostanie powtórzona.

 

Gdzie będą dostępne szczepienia?

 

 • w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
 • ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS)
 • u chętnych lekarzy prowadzących prywatną praktykę
 • w szpitalach rezerwowych

 

Uruchomiony zostanie także mobilny zespół szczepiący dedykowany osobom, które nie mogą samodzielnie się przemieszczać do punktów szczepień.

 

W Medfile® EDM wystawisz e-Skierowanie na szczepienie na COVID-19

 

Wystarczy, że w elektronicznej dokumentacji medycznej Medfile® EDM w typie wystawianego skierowania zaznaczysz “na szczepienie”, w rozpoznaniu głównym wybierzesz “Z25.8 - Potrzeba szczepień przeciwko innym określonym pojedynczym chorobom wirusowym”, a następnie w polu procedura wybierzesz “99.557 - Szczepienie przeciw COVID-19”.

 

Sprawdź jak wystawić e-Skierowanie w Medfile® EDM.

 

Pamiętaj, że możesz wystawić e-Skierowanie podczas e-wizyty. Nie musisz posiadać umowy z NFZ - każdy lekarz posiadający oprogramowanie gabinetowe może wystawić skierowanie na szczepienie na COVID-19.

 

Obowiązkowe e-Skierowania od 2021 roku

 

Przypominamy, że od 8 stycznia 2021 obowiązkowe będą w Polsce e-Skierowania. To kolejny po e-Recepcie, e-Zwolnieniu i IKP krok ku cyfryzacji polskiej służby zdrowia. Dzięki wdrożeniu elektronicznych skierowań eliminujemy takie problemy jak nieczytelność dokumentu czy jego zgubienie.

 

Historia choroby jest łatwa do odtworzenia przez lekarza, lekarz może wystawić e-Skierowanie podczas wizyty online. e-Skierowanie może być wystawione m.in. na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz tomografii komputerowej czy badania rezonansu magnetycznego.

 

W dalszym ciągu funkcjonują skierowania papierowe na świadczenia wyszczególnione przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Korzystaj z kompleksowego programu gabinetowego Medfile® EDM i zarządzaj efektywnie swoją poradnią. Dzięki Medfile® EDM wystawisz e-Receptę, e-Skierowanie i e-Zwolnienie, umożliwisz swoim pacjentom elektroniczną rezerwację wizyt, przeprowadzisz wysokiej jakości e-wizytę i stworzysz kartotekę medyczną online.

 
© BioStat 2023 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Promocja
*do 10.12.2023
- 30% na licencję
kod: Mikolaj
Umów się na prezentację
Zamknij
Przenieś dane
do Medfile
Import
 • darmowy import bazy danych
 • bezpłatny abonament pół roku
Przenieś swoje dane
*Promocja ważna do końca roku