e-Zdrowie - wyzwania i rozwiązania. Lekarzu – bądź gotowy na zmiany!

Komentuje Rafał Piszczek, Ekspert z zakresu elektronicznej dokumentacji medycznej Medfile® EDM dla czasopisma naukowego „Gabinet prywatny lekarza POZ”.

Placówki medyczne – głównie te mniejsze przychodnie i pojedyncze gabinety wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej zostawiają na ostatnią chwilę. Z naszych obserwacji wnioskujemy, iż wynika to z kilku czynników – po pierwsze strachu przed cyfrowymi rozwiązaniami, po drugie nieznajomością firm zajmujących się świadczeniem usług związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną, po trzecie z niesłusznej obawy przed ogromnymi kosztami. W wywiadzie nasz Ekspert porusza kwestie związane z nieodwracalnym procesem cyfryzacji, jaki zachodzi w ochronie zdrowia, a mianowicie:

- zalet z centralizacji danych i modelu Value Based Healthcare:

„Wszystko, co teraz się dzieje, skierowane jest na polepszenie jakości obsługi pacjentów. Usprawnienie przepływu danych, rejestry centralne, lepsza komunikacja: lekarz – pacjent - NZF – apteka. e-Recepty i e-Skierowania to rozwiązania, które nie tylko podnoszą komfort wszystkich podmiotów zaangażowanych w leczenie pacjenta, ale również dostarczają wielu jakościowych danych, takich jak pomiar skuteczności leków, konkretnej metody leczenie itd. Patrząc na plany strategiczne i wiedząc, jakie rozwiązania dostępne są na rynkach zachodnich w perspektywie kilku lat oblicze polskiej służby zdrowia zmieni się diametralnie. I to powinno cieszyć nas wszystkich.”

- skuteczności e-Skierowań:  

„Pacjent po uzyskaniu e-skierowania będzie musiał zapisać się do kolejki i zaczekać na świadczenie. Ale tutaj mamy udogodnienie w postaci czterocyfrowego kodu cyfrowego skierowania, który można podać przez telefon rozmawiając z recepcjonistą. Nie trzeba jechać do placówki osobiście. To już jest ułatwienie dla pacjenta. Dodatkowo w Internetowym Koncie Pacjenta będzie mógł on podejrzeć swoje skierowania, recepty i inne informacje medyczne”.

- monitorowania terapii dzięki e-Receptom:

„Dzięki zgromadzonym danym lekarze będą mogli mieć podgląd na leki przyjmowane przez pacjentów i tym samym dobór takich preparatów, które nie będą powodowały niepożądanych interakcji lekowych. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i podnosi jakość leczenia”.

- korzyści wynikających z korzystania z programów do elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym automatyzacji procesów i telemedycyny:

„Sam fakt wdrożenia programu e-recepta oraz udostępnienie pacjentowi Internetowego Konta Pacjenta to krok w kierunku telemedycyny”.

Cały wywiad można przeczytać w 3/2019 numerze czasopisma naukowego „Gabinet Prywatny lekarza POZ”. Pamiętajmy, że wczesne wdrożenie programu do elektronicznej dokumentacji medycznej pozwoli lepiej przygotować się do nieuchronnych zmian.

 

Przypomnijmy najważniejsze daty:

- Od 1 stycznia 2019 r. został wprowadzony obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, o czym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13a ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, tj. w rozporządzeniu w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej,

- 1 stycznia 2020 – obowiązkowe e-Recepty, tu nasze podpowiedzi:

jak wgrać certyfikaty do wystawienia e-Recept
jak wystawić e-Receptę w Medfile® EDM

- 1 stycznia 2021 – obowiązkowe e-Skierowania.

 

W przypadku pytań, eksperci Medfile® EDM są do Twojej dyspozycji:
[email protected] lub +48 530 610 330, +48 728 498 407, +48 731 030 629

 

 

 

Rafał Piszczek - Statystyk. Autor publikacji naukowo badawczych i referatów z zakresu data mining w analizach ekonomicznych i branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w komercjalizacji wiedzy naukowej w praktyce biznesowej oraz transferze wiedzy naukowej do celów biznesowych. Prezes Zarządu BioStat®. Ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny w Medfile® EDM.

 
© BioStat 2023 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Umów się na prezentację
Cyberbezpieczeństwo.
Medfile nie wysyła wiadomości mailowych oraz SMS z prośbą o podanie haseł logowania.

Prosimy o zachowanie ostrożności. W przypadku wątpliwości proszę o kontakt z Państwa opiekunem lub przesłanie informacji na: [email protected]