Krótka historia e-recepty i korzyści wystawiania jej z Medfile® EDM

e-recepta

 

Od 8 stycznia obowiązuje recepta w formie elektronicznej. Jej wprowadzenie było kilka razy przesuwane, co wiązało się z brakiem dostatecznej gotowości podmiotów leczniczych do podłączenia się do Platformy P1. Podsumowując rok 2019 widzimy imponującą liczbę 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018. Z raportu CSIOZ wynika, iż e-recepta dotarła do ponad 10 mln pacjentów.

 

Początki e-recepty

 

Pierwsza e-recepta została wystawiona w maju 2018 w ramach inauguracji pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia w Siedlcach. Od 1 stycznia 2019 możliwość realizacji e-recepty pojawiła się w każdej polskiej aptece. Pierwszym etapem uruchomienia całego procesu było podłączenie wszystkich aptek do systemu P1, który zakończył się w grudniu 2018. Dzięki temu każda apteka była zdolna do tego, aby receptę zrealizować. 

 

E-recepta to zarówno proces złożony, jak i rozłożony w czasie. Zanim można było wdrożyć ten moduł pracownicy służby zdrowia oraz farmaceuci zostali gruntownie przeszkoleni przez CSIOZ. To dało im wiedzę i umiejętności, aby elektroniczną receptę wystawiać. W Medfile® również postawiliśmy na edukację. Uruchomiliśmy wewnętrzy projekt polegający na wsparciu naszych klientów podczas wystawiania e-recepty krok po kroku. Wiemy, jak ważny jest to element EDM i zdajemy sobie sprawę, że wielu lekarzy było przerażonych tym rozwiązaniem. Jednak tak jak zawsze strach ma tylko wielkie oczy – komentuje Rafał Piszczek Ekspert EDM Medfile®.

 

Mając do dyspozycji materiały edukacyjne od Ministerstwa Zdrowia w postaci instrukcji czy filmów wideo oraz wsparcie Konsultantów i Ekspertów EDM Medfile® początki e-recepty można uznać za bardzo owocne. Jak donosi CSIOZ na swojej stronie:

 

„Projekt udało się przeprowadzić w tempie wprost astronomicznym, sąsiedzi zza naszej zachodniej granicy e-receptę wprowadzają od 12 lat i procesu tego jeszcze nie dokończyli, polskim lekarzom udało się to w 12 miesięcy, a farmaceutom w 12 tygodni.” (wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków).   

 

Co daje nam elektroniczna recepta?

 

Są to zarówno korzyści dla lekarzy, farmaceutów oraz pacjentów. Dzięki bezpłatnym formom podpisu udostępnionym przez ZUS e-receptę mogą wystawiać obok lekarzy również pielęgniarki i asystenci medyczni.

 

Główne korzyści dla lekarzy polegają na:

 • znacznej oszczędności czasu dzięki automatycznemu podpowiadaniu nazw leków,
 • automatycznym pobieraniu numerów NFZ,
 • kontroli procesu leczenia,
 • zmniejszeniu kolejek do specjalistów – e-receptę może wystawić również pielęgniarka czy asystent medyczny,
 • monitorowanie procesu leczenia.

 

Korzyści dla farmaceutów:

 • automatyczny odczyt leków – oszczędność czasu na wpisywanie leków do systemu aptecznego,
 • brak trudności z nieczytelnością recept,
 • zwiększenie efektywności pracy poprzez brak konieczności wystawiania odpisów.

 

Korzyści dla pacjentów:

 • częściowa realizacja e-recept,
 • oszczędność czasu przy wystawianiu e-recepty jak i jej realizacji w aptece,
 • czytelność e-recepty i zerowe ryzyko błędu w nazwie czy dawkowaniu,
 • dostęp do e-recepty z poziomu własnego telefonu komórkowego lub Internetowego Konta Pacjenta.

 

Zobacz, co zyskujesz w Medfile® EDM w module e-recepty:

Intuicyjny Kreator e-Recept New!

Zobacz film: szybki kreator e-Recepty New!

Pierwsze kroki: Konfiguracja e-Recepty

Zobacz jak wystawić e-Receptę w Medfile: e-Recepta

Blog: Jak zacząć wystawiać e-Receptę? Krok po kroku  

 

Wystawiaj e-Recepty w Medfile® - w przypadku pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji: [email protected] lub +48 530 000 828, +48 728 498 407, +48 530 997 651.

 

 
© BioStat 2023 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Umów się na prezentację
Cyberbezpieczeństwo.
Medfile nie wysyła wiadomości mailowych oraz SMS z prośbą o podanie haseł logowania.

Prosimy o zachowanie ostrożności. W przypadku wątpliwości proszę o kontakt z Państwa opiekunem lub przesłanie informacji na: [email protected]