MEDFILE SPRAWDZA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE PACJENTA

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego jest niezbędnym wymogiem, żeby skorzystać z usług medycznych bezpłatnie. Obecnie szacuje się, że w Polsce aż 2,5 miliona ludzi nie posiada aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby pracujące na umowę o pracę mają zapewnione ubezpieczenie, osoby zatrudnione o umowę zlecenie (jeśli nie mają statusu studenta) – również podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Problem jednak pojawia się w sytuacji osób pracujących na umowie o dzieło. Umowa ta nie rodzi obowiązku zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego osoby zatrudnione na podstawie takiej umowy są zobowiązane do korzystania z opieki medycznej odpłatnie. Mają możliwość samodzielnego opłacania ubezpieczenia do ZUS.

Ułatwienie dla lekarzy

Lekarze chcą jak najwięcej czasu poświęcać pacjentowi, ponieważ to pacjent powierza im najcenniejsze co ma - swoje zdrowie. Wszystkie formalności związane z przyjęciem pacjenta skracają realny czas, który lekarz jest w stanie poświęcić choremu. Dlatego też na wagę złota są wszystkie programy do elektronicznej dokumentacji medycznej ułatwiające pracę lekarzom.

eWUŚ

Aktualnie bazę danych osób ubezpieczonych można pozyskać z elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Lekarz przyjmujący pacjenta w gabinecie NFZ powinien sprawdzić, czy osoba znajdująca się w jego gabinecie posiada ubezpieczenie zdrowotne i dopiero po zweryfikowaniu tej informacji może przystąpić do świadczenia usługi w ramach NFZ. W sytuacji, kiedy system chwilowo nie działa - pacjent ma obowiązek potwierdzić swoje prawo do skorzystania z usług medycznych za pomocą odpowiedniego dokumentu (legitymacja ZUS, zaświadczenie z zakładu pracy). W przypadku braku dokumentu poświadczającego aktualne ubezpieczenie zdrowotne pacjent powinien złożyć stosowne oświadczenie.

Integracja Medfile i eWUŚ

Program Medfile jest dedykowany dla lekarzy, którzy chcą poświęcić swój cenny czas pacjentowi. Wszystko zostało przygotowane tak, by formalności ograniczyć do minimum. Można szybko sprawdzić, czy dany pacjent posiada aktualne ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ Medfile ma integrację z systemem eWUŚ. Oznacza to, że za pomocą programu Medfile można sprawdzić rejestr pacjentów ubezpieczonych, co zwiększa komfort pracy lekarzy, a oprócz tego pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jedno kliknięcie i już wszystko wiesz o Twoim pacjencie!

 
© BioStat 2023 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Umów się na prezentację
Cyberbezpieczeństwo.
Medfile nie wysyła wiadomości mailowych oraz SMS z prośbą o podanie haseł logowania.

Prosimy o zachowanie ostrożności. W przypadku wątpliwości proszę o kontakt z Państwa opiekunem lub przesłanie informacji na: [email protected]