W Medfile podpiszesz wizytę certyfikatem ZUS

Certyfikat ZUS

 

Korzystając z oprogramowania gabinetowego Medfile EDM możesz podpisać wizytę za pomocą certyfikatu ZUS. Jak uzyskać certyfikat z ZUS i czy jest on bezpłatny? W jaki sposób działa podpis certyfikatem ZUS w Medfile®? Na co trzeba zwrócić uwagę, aby poprawnie podpisać odbytą przez pacjenta wizytę?

 

Jak uzyskać certyfikat ZUS?

 

Żeby móc korzystać z certyfikatu ZUS należy założyć konto na Platformie Usług Medycznych ZUS (PUE ZUS). Certyfikat ZUS jest bezpłatny. Po zakończeniu rejestracji należy potwierdzić swoją tożsamość. Można tego dokonać w dowolnej placówce ZUS, za pomocą profilu zaufanego ePUAP, za pomocą podpisu kwalifikowanego oraz za pomocą bankowości elektronicznej.

 

Jak pobrać certyfikat z ZUS?

 

Po dopełnieniu wszystkich formalności lekarz może pobrać z Platformy ZUS swój certyfikat. Certyfikat z PUE ZUS może zostać pobrany tylko raz - po pobraniu nie będzie już dostępny. Warto więc zapisać certyfikat zarówno na komputerze, jak i skopiować go na nośnik danych, typu pendrive.

 

Korzystaj z elektronicznego podpisu podczas wizyty

 

Gdy wybierzesz tę opcję podpisu wizyty w Medfile EDM, to na wydruku danej wizyty pokaże się informacja o nadanej sygnaturze - twoim podpisie elektronicznym. Pamiętaj, że za każdym razem w celu podpisania wizyty należy autoryzować podpis wpisując hasło do swojego certyfikatu.

 

Kiedy można zastosować certyfikat ZUS jako podpis?

 

Wizyta musi posiadać przypisanego specjalistę. Nie da się podpisać wizyty bez wybrania imienia i nazwiska danego lekarza bądź specjalisty przy danej wizycie.

 

Kiedy nie da się skorzystać z certyfikatu ZUS?

 

Nie da się podpisać wizyty, jeżeli lekarz bądź specjalista ma nieaktywny bądź niepotwierdzony status w Medfile EDM. Co to oznacza? Lekarz, który loguje się pierwszy raz do systemu Medfile® musi potwierdzić swoje konto za pomocą adresu e-mail. Dopóki nowy użytkownik nie zaloguje się pierwszy raz do systemu i nie potwierdzi swojego statusu, nie ma możliwości korzystania z podpisu za pomocą certyfikatu ZUS.

 

Ważne: Recepcja placówki medycznej nie może podpisywać wizyt certyfikatem ZUS w imieniu lekarza. Tylko lekarz może korzystać ze swojego certyfikatu ZUS.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy zapisywaniu wizyty w Medfile EDM?

 

Każde otwarcie zakończonej wizyty i ponownie zakończenie generuje kolejny dokument wizyty w systemie i tworzy kilkukrotną historię dokumentu.

 

Jakie są korzyści z posiadania certyfikatu z ZUS

 

Za pomocą certyfikatu ZUS lekarz bądź specjalista może m.in.:
 

  • Autoryzować elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA)
  • Stwierdzić nieważność zaświadczenia lekarskiego (anulowanie e-ZLA)
  • Unieważnić zarezerwowane numery e-ZLA (puste druki ZLA) dla trybu alternatywnego
  • Podpisać e-Recepty
  • Podpisać wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (FZLA)
  • Podpisać wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej (PR-4)

 

Skontaktuj się z nami

 

Masz więcej pytań? Porozmawiajmy! Nasi doradcy są dla Ciebie dostępni codziennie w godzinach 8:30 - 16:30. Napisz na adres: [email protected] lub zadzwoń +48 530 000 828, +48 728 498 407, +48 530 862 922.

 
© BioStat 2023 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Umów się na prezentację
Cyberbezpieczeństwo.
Medfile nie wysyła wiadomości mailowych oraz SMS z prośbą o podanie haseł logowania.

Prosimy o zachowanie ostrożności. W przypadku wątpliwości proszę o kontakt z Państwa opiekunem lub przesłanie informacji na: [email protected]