Zdrowe Kości Pracownia Densytometrii

badania gęstości kości, profilaktyka osteoporozy
Umów wizytę

O nas

Osteoporoza, czyli cichy złodziej kości

Osteoporoza jest chorobą metaboliczną, w wyniku której kości zmniejszą swoją mineralną gęstość, a co za tym idzie tracą swoją jakość. W konsekwencji szkielet osłabia się, przez co zwiększa się  jego podatność na złamania.

Choroba ta początkowo nie daje żadnych objawów, gdyż utrata tkanki kostnej nie powoduje dolegliwości bólowych, stąd też osteoporozę nazywa się często cichym złodziejem kości. Dopiero tzw. złamania niskoenergetyczne, które powstają w sposób nieadekwatny do urazu, mogą być alarmujące. W wyniku osteoporozy najczęściej dochodzi do złamań szyjki kości udowej, biodra, kręgosłupa, miednicy, nadgarstka oraz przedramienia.

Problem ten dotyka co trzecią kobietę i co ósmego mężczyznę po pięćdziesiątym roku życia.

 

Badanie densytometryczne (DXA)

Badanie DXA to rodzaj badania rentgenowskiego. Jest ono jednak wyjątkowo bezpieczne ze względu na bardzo niską dawkę promieniowania, która odpowiada dawce, jaką człowiek otrzymuje w ciągu jednego dnia z otoczenia, wody pitnej czy pokarmu, który spożywa
(tzw. promieniowania tła)

Raz wykonana densytometria powinna być powtarzana, w zależności od wyniku:

  • norma – po czterech latach
  • osteopenia – po dwóch latach
  • osteoporoza – po roku

Ostatecznie to lekarz decyduje o częstotliwości badania.

 

Jak przebiega badanie densytometryczne?

Badanie densytometryczne wykonuje się przy użyciu skanera DXA wykorzystującego metodę pomiaru pochłaniania dwóch wiązek promieniowania o różnych energiach, co pozwala na odróżnienie kości od tkanek miękkich.

  • badanie jest całkowicie bezbolesne
  • czas trwania całego badania to ok. 15-20 minut
  • przed wykonaniem badania dokonuje się pomiaru wzrostu i wagi
  • na początku wizyty zostaną Państwu zadane pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka osteoporozy

 

Dalsze postępowanie po wykonaniu badania

Po wykonaniu badania, zostaną Państwo poinformowani o jego wyniku, a także o dalszym, proponowanym postępowaniu. Należy pamiętać jednak, że ostateczną decyzję w kwestii ewentualnego leczenia lub profilaktyki podejmuje lekarz, z którym należy skonsultować otrzymany wynik.

Wydruk wyniku badania wraz z ogólnymi zaleceniami dotyczącymi profilaktyki osteoporozy otrzymają Państwo przed wyjściem z pracowni.

Nasi specjaliści

Dodaj opinię

Opinie naszych pacjentów

Brak opinii
Zdrowe Kości Pracownia Densytometrii
Dane kontaktowe
ul. Żeromskiego 60/6a, Wrocław
Godziny przyjęć
poniedziałek
08:00 - 16:00
wtorek
08:00 - 16:00
środa
08:00 - 16:00
czwartek
08:00 - 18:00
piątek
08:00 - 16:00
BioStat 2018 Mapa strony