Bulimia

Bulimia to choroba objawiająca się kompulsywnym jedzeniem i następnie kompensacją nadmiaru przyjętych kalorii, np. poprzez wymioty lub ćwiczenia fizyczne. Zaburzenie to częściej dotyka kobiet, podobnie jak ma to miejsce w przypadku anoreksji.

 

Skutki nieleczonej bulimii są poważne i mogą doprowadzić do wyniszczenia organizmu.

ONLINE
W GABINECIE

Leczenie bulimii

Skuteczne konsultacje z wybranymi lekarzami 

Bulimia to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się nawracającymi epizodami objadania się, po których następują kompensacyjne zachowania mające na celu zapobieganie przyrostowi masy ciała. 

Lekarz pierwszego kontaktu

Objawy mogą obejmować uszkodzenia zębów i jamy ustnej spowodowane częstymi wymiotami, odwodnienie, problemy żołądkowo-jelitowe oraz zaburzenia elektrolitowe, które mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak arytmia serca. Ponadto bulimia często współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, lęk czy uzależnienia.

 

Diagnoza bulimii opiera się na wywiadzie medycznym i psychologicznym oraz ocenie objawów pacjenta. Warto zwrócić uwagę na sygnały ostrzegawcze, takie jak skrywanie jedzenia, częste wyjścia do łazienki po posiłkach, nadmierne zainteresowanie dietą i wagą oraz zmiany w nastroju i zachowaniu.

 

Leczenie bulimii wymaga podejścia wielodyscyplinarnego, obejmującego psychoterapię, leczenie farmakologiczne oraz wsparcie dietetyczne.

Jak można otrzymać e-Receptę i L4?

dots dots
Umów konsultację
Umów konsultację wybierając
lekarza i dogodny termin
dots
Wypełnij formularz
wypełnij formularz
i opłać poradę w wybranej
formie (online lub w gabinecie)
dots
Stan
omów swój stan
z lekarzem
dots
SMS
e-Receptę otrzymasz po
zakończeniu porady
(mailem lub SMS-em)
dots
e-Zwolnienie
e-Zwolnienie zostanie
przesłane do Twojego
pracodawcy elektronicznie

Co można skonsultować podczas wizyty?

  • objawy bulimii i nasilenia epizodów objadania się
  • ocena psychiczna w celu
    zidentyfikowania współistniejących zaburzeń
  • ocena stanu fizycznego pacjenta
  • omówienie wyników badań laboratoryjnych
  • opracowanie indywidualnego
    planu leczenia
  • edukacja żywieniowa
  • wsparcie psychologiczne
  • monitorowanie postępów
    w leczeniu

Konsultacje Online

Konsultacje online

Pacjenci mogą skorzystać z wygodnych konsultacji online, które umożliwiają kontakt z terapeutą bez konieczności wizyty w gabinecie. Podczas konsultacji online terapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący historii objawów bulimii, diagnozuje zaburzenie oraz omawia możliwości leczenia.

Wizyta w gabinecie

Wizyta w gabinecie

Wizyta w gabinecie umożliwia pacjentom bezpośredni kontakt z doświadczonym terapeutą specjalizującym się w leczeniu zaburzeń odżywiania. Terapeuta przeprowadza szczegółową ocenę objawów bulimii i analizuje czynniki wywołujące. Na podstawie zebranych informacji terapeuta proponuje spersonalizowany plan terapeutyczny, obejmujący terapię indywidualną, grupową oraz wsparcie dietetyczne.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
bez kontaktu z innymi chorymi
Wygoda
Wygoda
bez wychodzenia z domu
i dojazdów do lekarza
Szybkość
Szybkość
eReceptę uzyskasz nawet
w 15 minut
Czytelność
Czytelność
nie istnieje ryzyko błędnego
odczytania eRecepty

Pomoc psychologiczna na wciągnięcie ręki

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to trzy odrębne profesje, jednak ze względu na ich wspólne ukierunkowanie na ludzką psychikę, często bywają ze sobą mylone. Zdarza się, że jeden specjalista wykonuje jednocześnie zawód psychoterapeuty i psychiatry lub łączy role psychologa i psychoterapeuty, co może prowadzić do trudności w ustaleniu, do którego z nich powinniśmy się zwrócić z naszym problemem.
Psycholog
Psycholog
Psycholog to specjalista po studiach psychologicznych, który nie jest lekarzem, ale oferuje wsparcie w problemach psychicznych. Może zdiagnozować problem poprzez wywiad i testy oraz, jeśli to potrzebne, skierować pacjenta do psychiatry lub psychoterapeuty na terapię.
Przejdź do strony arrow
Psychiatra
Psychiatra
Psychiatra to lekarz po specjalizacji z psychiatrii, który jako jedyny z tych trzech specjalistów może wystawić e-Receptę. Diagnozuje i leczy poważne zaburzenia psychiczne, nie tylko na oddziałach zamkniętych, ale także prowadzi terapię osób z depresją, manią czy myślami samobójczymi.
Przejdź do strony arrow
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, problemy ze snem, zaburzenia odżywiania czy depresja. Nie musi być lekarzem ani psychologiem, ale musi ukończyć czteroletnie studium z zakresu psychoterapii, mając wcześniej tytuł magistra.
Przejdź do strony arrow

Najczęściej zadawane pytania

na temat bulimii

Czym jest bulimia?

Bulimia nervosa to poważne zaburzenie jedzenia charakteryzujące się okresowym napadami objadania się jedzeniem, które są następnie kompensowane przez działania mające na celu zmniejszenie przyjmowanych kalorii, takie jak wymiotowanie, nadużywanie środków przeczyszczających lub nadmierny wysiłek fizyczny.

Jakie są główne objawy bulimii?

Główne objawy bulimii obejmują nawracające napady objadania się jedzeniem (spożycie dużej ilości jedzenia w krótkim czasie), następnie kompensowanie tego zachowania, aby zapobiec przybraniu na wadze (np. wymiotowanie, nadużywanie środków przeczyszczających, nadmierne ćwiczenia), oraz silne poczucie utraty kontroli nad spożyciem.

Jakie są fizyczne konsekwencje bulimii?

Fizyczne konsekwencje bulimii mogą obejmować uszkodzenia zębów (ze względu na częste wymiotowanie), zapalenie gardła i przełyku, problemy z układem pokarmowym (np. zaparcia, bóle brzucha), nieregularne tętno, osłabienie mięśni, oraz problemy z równowagą elektrolitową.

Jakie są opcje leczenia bulimii?

Opcje leczenia bulimii mogą obejmować terapię poznawczo-behawioralną (CBT), terapię interpersonalną, terapię rodzinna (szczególnie u młodzieży), oraz leki (np. leki przeciwdepresyjne, stabilizatory nastroju), które mogą pomóc w zarządzaniu objawami.

Czy bulimia jest uleczalna?

Tak, bulimia jest uleczalna za pomocą odpowiedniego leczenia, które może obejmować terapie psychologiczne, wsparcie rodziny i bliskich, oraz leczenie farmakologiczne w niektórych przypadkach.

Artykuły tematyczne

brak

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
Umów prezentację