Jeżeli lekarz zdecyduje, że ze względu na Twój stan zdrowia, konieczne jest wystawienie elektronicznego zwolnienia (L4, e-ZLA) – wówczas potrzebny będzie mu Twój numer PESEL. Pozostałe dane – adres pacjenta czy NIP pracodawcy są automatycznie pobierane z systemu. Do otrzymania e-Zwolnienia nie musisz posiadać Internetowego Konta Pacjenta (IKP), natomiast jeżeli już je posiadasz to w dowolnym momencie możesz sprawdzić, np. czas trwania L4 czy też historię otrzymanych zwolnień lekarskich.
e-Zwolnienie, inaczej określane jako elektroniczne zwolnienie lekarskie, to nic innego jak elektroniczna forma tradycyjnego L4, które lekarz wystawia pacjentowi, jeżeli nastąpi taka konieczność. e-Zwolnienie funkcjonuje również pod nazwą e-ZLA.
e-Zwolnienie jest główną formą wystawiania zwolnienia lekarskiego, która obowiązuje od 01.12.2018 r. W związku z tym, że jest to elektroniczna forma dokumentu, wystawione przez lekarza L4 przekazywane jest automatycznie do twojego pracodawcy lub do ZUS-u – jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą – dzięki czemu nie musisz wychodzić z domu by dostarczyć ten dokument w odpowiednie miejsce.
Elektroniczne zwolnienie (inaczej określane jako L4 lub e-ZLA) możesz otrzymać podczas e-Wizyty w gabinecie telemedycznym. Podczas e-Konsultacji z wybranym lekarzem specjalistą, na podstawie przekazanej przez Ciebie dokumentacji medycznej (np. wyniki badań, historii przebytych chorób) skonsultujesz z lekarzem swoje dolegliwości i schorzenia, a specjalista przedstawi Ci diagnozę. Dodatkowo, jeżeli zajdzie taka konieczność zaleci Ci on udanie się na konsultacje z lekarzem innej specjalizacji lub przeprowadzenie dodatkowych badań, wystawi e-Receptę lub e-Zwolnienie.
Pamiętaj jednak, że to lekarz, po dokładnej konsultacji z każdym pacjentem, decyduje czy wymagane jest wystawienie e-Recepty lub e-Zwolnienia!