e-Zwolnienie L4 online

konsultacje lekarskie online

Jak działa e-Zwolnienie?

e-Zwolnienie

 

Jeżeli lekarz zdecyduje, że ze względu na Twój stan zdrowia, konieczne jest wystawienie elektronicznego zwolnienia (L4, e-ZLA) – wówczas potrzebny będzie mu Twój numer PESEL. Pozostałe dane – adres pacjenta czy NIP pracodawcy są automatycznie pobierane z systemu. Do otrzymania e-Zwolnienia nie musisz posiadać Internetowego Konta Pacjenta (IKP), natomiast jeżeli już je posiadasz to w dowolnym momencie możesz sprawdzić, np. czas trwania L4 czy też historię otrzymanych zwolnień lekarskich.

 

Zalety e-Zwolnienia:

 

  • możliwość uzyskania na drodze e-Konsultacji, bez wychodzenia z domu;
  • e-Zwolnienie jest automatycznie przekazywane do twojego miejsca pracy dzięki czemu nie musisz, będąc chorym, się do niego fatygować;
  • bezpieczeństwo danych – część z nich jest automatycznie zaciągana z systemu, dzięki czemu ograniczasz podawanie danych do minimum;
  • brak konieczności posiadania Internetowego Konta Pacjenta (IKP);
  • wystawienie e-Zwolnienia zajmuje mniej czasu niż wypełnienie tradycyjnego, papierowego dokumentu.

 

Czym jest e-Zwolnienie?

 

e-Zwolnienie, inaczej określane jako elektroniczne zwolnienie lekarskie, to nic innego jak elektroniczna forma tradycyjnego L4, które lekarz wystawia pacjentowi, jeżeli nastąpi taka konieczność. e-Zwolnienie funkcjonuje również pod nazwą e-ZLA.

 

e-Zwolnienie jest główną formą wystawiania zwolnienia lekarskiego, która obowiązuje od 01.12.2018 r. W związku z tym, że jest to elektroniczna forma dokumentu, wystawione przez lekarza L4 przekazywane jest automatycznie do twojego pracodawcy lub do ZUS-u – jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą – dzięki czemu nie musisz wychodzić z domu by dostarczyć ten dokument w odpowiednie miejsce.

 

e-Zwolnienie, a e-Wizyta

 

Elektroniczne zwolnienie (inaczej określane jako L4 lub e-ZLA) możesz otrzymać podczas e-Wizyty w gabinecie telemedycznym. Podczas e-Konsultacji z wybranym lekarzem specjalistą, na podstawie przekazanej przez Ciebie dokumentacji medycznej (np. wyniki badań, historii przebytych chorób) skonsultujesz z lekarzem swoje dolegliwości i schorzenia, a specjalista przedstawi Ci diagnozę. Dodatkowo, jeżeli zajdzie taka konieczność zaleci Ci on udanie się na konsultacje z lekarzem innej specjalizacji lub przeprowadzenie dodatkowych badań, wystawi e-Receptę lub e-Zwolnienie.

 

Pamiętaj jednak, że to lekarz, po dokładnej konsultacji z każdym pacjentem, decyduje czy wymagane jest wystawienie e-Recepty lub e-Zwolnienia!

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy aby otrzymać e-Zwolnienie, należy posiadać Internetowe Konto Pacjenta (IKP)?

Do otrzymania e-Zwolnienia pacjent nie jest zobowiązany, aby logować się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Natomiast w momencie, w którym pacjent chętnie z niego korzysta, to w dowolnym momencie może sprawdzić np. czas trwania L4, czy też historię otrzymanych zwolnień lekarskich.
 

Do jakiego lekarza zgłosić się po przedłużenie L4?

Każdy lekarz jest uprawniony do przedłużenia pacjentowi zwolnienia lekarskiego. Jednakowo lekarz pierwszego kontaktu, lekarz każdej specjalności oraz lekarz zatrudniony w szpitalu, może przedłużyć pacjentowi L4. Nie ma więc znaczenia, jaki lekarz przedłuży L4. Zarówno zwolnienie lekarskie wystawione online, jak i te w gabinecie stacjonarnym, jest również tak samo respektowane, ponieważ niczym one się między sobą nie różnią. 
 

Czy proces związany z uzyskiwaniem L4 przez platformę haloDoctor jest czasochłonny?

Proces uzyskiwania zwolnienia lekarskiego na platformie haloDoctor jest bardzo intuicyjny. Wystarczy umówić się na e-Wizyty, a rozmowa z lekarzem wraz z wystawieniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut. Zależy jednak ona również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza. Reasumując na L4 nie będziemy musieli czekać długo. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!