logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Jak poprawić jakość snu: praktyczne porady i wskazówki

Jak poprawić jakość snu: praktyczne porady i wskazówki

16.10.2024

Życie może toczyć się szybko. Może być przytłaczające oraz stresujące. Jest jednak rzecz, na którą wszyscy mogą się zgodzić: zarządzanie harmonogramem snu jest fundamentalne, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto wyrobić dobrą higienę snu, a w razie potrzeby umów się na wizytę u specjalisty. Szybka e recepta na potrzebne leki jest możliwa do uzyskania już w kilka chwil. 

arrow 1. Miej ścisły harmonogram snu
arrow 2. Trzymaj się z dala od ekranów
arrow 3. Ćwiczenie
arrow 4. Medytacja
arrow 5. Unikaj kofeiny
arrow 6. Używaj łóżka zgodnie z jego przeznaczeniem

1. Miej ścisły harmonogram snu

Rytm okołodobowy, czyli wewnętrzny zegar naszego ciała, dyktuje nam, kiedy czujemy się senni. Wiele rzeczy może pójść jednak nie tak. Jednym pewnym sposobem, aby uzyskać swój rytm, jest ustawienie odpowiedniego czasu snu. Możesz go zmieniać i eksperymentować, aby zobaczyć, co działa dla Ciebie. Wstawanie i zasypianie każdego dnia o stałych porach wzmacnia w nas dobre nawyki i dzięki temu zbudujemy swój odpowiedni harmonogram snu.

 

2. Trzymaj się z dala od ekranów

Powszechność korzystania z urządzeń mobilnych rośnie i nigdzie się nie wybiera w najbliższym czasie. Większość urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, monitory komputerowe i smartfony, emituje niebieskie światło. Może siać to spustoszenie w naszym śnie, ponieważ światło o wysokiej intensywności może utrzymywać umysł w stanie aktywnym. Będąc w aktywnym stanie, możesz doświadczyć niepokoju i spadku jakości snu. Nawet jeśli niebieskie światło może nie wpływać na to, jak szybko zasypiasz, może wpływać na jakość cyklu snu.

 

3. Ćwiczenie

Ćwiczenia mają niezliczone korzyści zdrowotne, sen jest jednym z nich. Nie każdy ma czas, aby iść na siłownię każdego dnia, ale treningi domowe są równie korzystne. 

Jedna uwaga: staraj się nie ćwiczyć w ciągu dwóch godzin przed snem. Kiedy ćwiczysz, Twój organizm wytwarza epinefrynę, która zwiększa tętno i czujność, co może zakłócić sen. Najlepiej unikać treningu w ciągu dwóch godzin od położenia się do łóżka, to da organizmowi odpowiedni czas na wyciszenie. 

 

4. Medytacja

Medytacja może być doskonałym sposobem na relaks i zarządzanie stresem. Siedząc, zazwyczaj w nieruchomej pozycji pionowej, i skupiając się na oddechu, możesz znaleźć spokój umysłu, który jest niezbędny podczas kładzenia się na noc. Medytacja jest nie tylko pozytywnym dodatkiem do Twojej rutyny na dobranoc, ale także do Twojej porannej rutyny.

 

5. Unikaj kofeiny

Kofeina jest dobrym dodatkiem do codziennej diety, ale może mieć poważne konsekwencje dla cyklu snu. Zaprzestając spożywania kofeiny na trzy do sześciu godzin przed snem, możesz pomóc swojemu organizmowi prawidłowo się wyciszyć i zrelaksować.

 

6. Używaj łóżka zgodnie z jego przeznaczeniem

Stosując rutynę i nawyki, możemy pomóc naszemu organizmowi zrozumieć, kiedy jest czas na sen. Unikaj używania łóżka do relaksu (gdy nie śpisz), oglądania telewizji, przeglądania internetu itp. 

Podążając za prostymi krokami i tworząc rutynę, możesz opanować sen i obudzić się czując się wypoczętym i gotowym do działania następnego dnia. Jednak w niektórych przypadkach konsultacja lekarska będzie konieczna. Jeżeli zależy ci na ekspresowej realizacji wizyty, wybierz konsultacje online na platformie telemedycznej. Szybka e recepta będzie możliwa do uzyskania już w ciągu kilkunastu minut od umówienia się na wizytę elektroniczną. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Nie umiem sobie poradzić w relacjach z pracodawcą, co robić?
Od 5 lat mieszkam w Niemczech. Pierwszy rok nie pracowałam, kolejne 3 lata u niemieckiego pracodawcy, było naprawdę dobrze. A mam na myśli to, że j.niemiecki to i u mnie kuleje. Ostatni rok pracuję u mojej...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 358 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z psychologiem-pomoże uporządkować myśli i zrozumieć zaistniałą sytuację.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 658 opinii
Umów wizytę
Nie jest to chyba pytanie do lekarza.
Monika Sierakowska
homeopata
5.00 / 2 opinie
Umów wizytę
W takiej sytuacji można rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych trudności emocjonalnych. Konsultacja z homeopatą, zarówno stacjonarna, jak i online, może pomóc dobrać indywidualnie dopasowany lek, wspierający powrót do równowagi emocjonalnej oraz poprawę samopoczucia.
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 358 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 658 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy sen w ciągu dnia jest równie ważny jak sen w nocy?

Nie, sen w ciągu dnia może pomóc w złagodzeniu zmęczenia i poprawie nastrój, ale nie zastąpi snu nocnego. Sugeruje się, aby sen w ciągu dnia był krótszy i niezbyt późno, aby nie wpłynąć na sen w nocy.

Co zrobić, jeśli cierpię na bezsenność?

Jeśli cierpisz na bezsenność, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zalecić terapię behawioralną lub leki na receptę, które pomogą Ci zasnąć i utrzymać odpowiedni sen.

Dlaczego dobra higiena snu jest ważna?

Dobra jakość snu ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a brak snu może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, otyłość, depresja i problemy z pamięcią.

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!