logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Jak radzić sobie z migrenami?
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Jak radzić sobie z migrenami?

Jak radzić sobie z migrenami?

06.11.2024

Nie istnieje jedno skuteczne lekarstwo na migreny. Oznacza to, że dostosowanie się do życia z migrenami i nauka radzenia sobie z nimi mogą być decydującymi czynnikami wpływającymi na jakość twojego życia. Chociaż różne strategie działają inaczej w zależności od osoby, oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących radzenia sobie z migrenami.

Spis treści
arrow Aspekt emocjonalny
arrow Czynniki fizyczne
arrow Dieta jest również kluczem do sukcesu 
arrow Suplementy, o których warto pomyśleć 
arrow W jaki sposób najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby omówić mój problem z migrenami? 
arrow Zmaganie się z przewlekłymi migrenami może wpłynąć na twoje życie społeczne

Aspekt emocjonalny

Mając migreny, jesteś bardziej podatny na cierpienie z powodu lęku lub depresji niż osoby, które ich nie mają. Relacja działa dwutorowo. W niektórych przypadkach lęk i depresja są objawami i rozwijają się w wyniku noszenia ciężaru ciągłych ataków migreny. W innych przypadkach te problemy zdrowia psychicznego są obecne przed rozpoczęciem migren.

Lęk i depresja mogą pogarszać ataki migreny i vice versa, działając jak błędne koło. Zrozumienie walki z tymi problemami zdrowia psychicznego może być pierwszym krokiem do ich opanowania. Drugim krokiem jest wiedza, kiedy należy szukać pomocy profesjonalisty, który pomoże ci sobie poradzić.

 

Czynniki fizyczne

Zachowanie rutynowego planu ćwiczeń i zdrowej diety to doskonałe nawyki ogólnie. Te kroki mogą także pomóc ci radzić sobie z migrenami. Czasami leki przeciwmigrenowe także powodują przyrost masy ciała, więc to może pomóc w łagodzeniu tego skutku ubocznego.

Otyłość może pogarszać ataki migreny i sprawiać, że są one częstsze, a ćwiczenia — oprócz zdrowej diety — mogą pomóc ci schudnąć lub utrzymać zdrową wagę. Rozgrzewka przed ćwiczeniami jest konieczna, ponieważ intensywne lub zbyt nagłe ćwiczenia mogą wywołać atak migreny.

 

Dieta jest również kluczem do sukcesu 

Dieta odgrywa ogromną rolę w zarządzaniu migrenami. Pewne produkty spożywcze mogą wywoływać ataki migreny, więc powinieneś nauczyć się je identyfikować. W ten sposób możesz ich unikać i znaleźć odpowiednie zamienniki na składniki odżywcze, które dostarczają. Na przykład alkohol, czekolada, słodziki i dojrzale sery to niektóre z produktów, które zostały zgłoszone jako wyzwalacze ataków, i powinieneś unikać ich spożywania, jeśli zauważyłeś, że wywołują one u ciebie podobne reakcje. 

 

Suplementy, o których warto pomyśleć 

Istnieją suplementy i zioła, które przypuszczalnie mogą pomóc w zapobieganiu migrenom lub poprawie objawów, które możesz wypróbować. Niektóre z nich to przywrotnik pospolity, magnez i chryzantema.

Jednak musisz być bardzo ostrożny, korzystając z nich, ponieważ niektóre mogą wywoływać skutki uboczne lub negatywne interakcje z twoimi lekami. Omów z Twoim lekarzem każdy suplement lub zioło, które cię interesuje, żeby pomóc ci radzić sobie z migrenami.

 

W jaki sposób najlepiej skontaktować się z lekarzem, aby omówić mój problem z migrenami? 

Najszybszym sposobem kontaktu z lekarzem są konsultacje online na platformie telemedycznej. Obecnie wielu lekarzy przeróżnych specjalności możemy właśnie na nich znaleźć. Umówienie się na wizytę jest niezwykle proste i zajmuje tylko chwilę. Dodatkowo możliwość uzyskania erecepty na konsultacji online jest dodatkowym plusem dla osób cierpiących na migrenę. Silne leki przeciwbólowe dostępne do wykupienia w aptece tylko za pośrednictwem przepisanej recepty, często są dla nas trudno dostępne. Jednak dzięki możliwości, jakie stwarza nam telemedycyna — takową receptę możemy otrzymać za pośrednictwem internetu.
 

Zmaganie się z przewlekłymi migrenami może wpłynąć na twoje życie społeczne

Wyjaśnienie, jak się czujesz i opowiadanie swoich doświadczeń przyjaciołom i bliskim może pomóc im lepiej zrozumieć stan i wykazać większe zrozumienie. Dzięki temu będą mogli zaoferować ci wsparcie w konkretny sposób, jaki jest ci potrzebny. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi o planowaniu wydarzeń, aktywności i spotkań odpowiednich dla twojego stanu zdrowia.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Czy lekarz rodzinny może wystawić L4 z powodu bólu głowy?
Cierpię na migrenę i nie jestem w stanie funkcjonować, a nie mogę obecnie dostać się do neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 367 opinii
Umów wizytę
W takiej sytuacji nie tylko neurolog może wystawić zwolnienie, może to też zrobić lekarz rodzinny (który zazwyczaj jest w posiadaniu dokumentacji zwrotnej od neurologa na temat rozpoznania choroby i leczenia).
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 152 opinie
Umów wizytę
Decyzja należy do lekarza udzielającego świadczenia.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
4.99 / 113 opinii
Umów wizytę
Decyzja należy do lekarza udzielającego świadczenia.
Proszę o pomoc i porady dotyczące dalszego postępowania.
Mam 37 lat i od kilku lat cierpię na okropne bóle głowy, które nasilają się zimą. Regularnie przyjmuję leki na nadciśnienie. Moje ciśnienie wynosi około 140-160/80. Często odczuwam ucisk...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 367 opinii
Umów wizytę
Poza stałą opieką i kontrolą lek.rodzinnego, neurologa i kardiologa wskazana konsultacja laryngologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 152 opinie
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 524 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna i modyfikacja leczenia
Czy te objawy mogą wskazywać na migrenę lub inne schorzenie neurologiczne?
Od kilku dni jestem wrażliwa na dźwięki i ciągle boli mnie głowa. Czuję ucisk między brwiami, mam zawroty głowy, jestem bardzo zmęczona i nie potrafię skoncentrować się nawet na prostych czynnościach....
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 152 opinie
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 367 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna w warunkach stacjonarnych.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 524 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna w gabinecie neurologicznym
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!