Szacuje się, że każdego roku 1 na 6 osób choruje na zatrucie pokarmowe. Objawy zatrucia pokarmowego mogą obejmować biegunkę, wymioty, rozstrój żołądka, gorączkę i dreszcze, ból głowy i nudności. Pojawia się one często w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego najszybszą drogą do uzyskania L4 z pracy, jest zwolnienie lekarskie.
Spis treści
![arrow](/pixel.png)
Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym w domu?
![arrow](/pixel.png)
Odpoczynek dla organizmu
![arrow](/pixel.png)
Pij elektrolity
![arrow](/pixel.png)
Przestrzeganie diety BRAT
![arrow](/pixel.png)
Wypróbuj suplement probiotyczny
![arrow](/pixel.png)
Przyjmowanie leków bez recepty
![arrow](/pixel.png)
Pij napój imbirowy
![arrow](/pixel.png)
Kiedy udać się do lekarza?
Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym w domu?
Odpoczynek dla organizmu
Odpoczynek może pomóc organizmowi zregenerować się po zatruciu pokarmowym. Jeśli możesz, wzięcie wolnego od szkoły lub pracy może pomóc ci szybciej poczuć się lepiej.
Pij elektrolity
Dwa z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego, biegunka i wymioty, mogą prowadzić do utraty płynów i elektrolitów w organizmie. Uzupełnienie utraconych płynów i elektrolitów może pomóc zapobiec odwodnieniu i poprawić samopoczucie. Pij dużo wody, soków owocowych, napojów dla sportowców i klarownych bulionów.
Przestrzeganie diety BRAT
Kiedy objawy zatrucia pokarmowego zaczynają się po raz pierwszy, jest mało prawdopodobne, abyś miał apetyt. Pozwolenie ciału odpocząć i unikanie jedzenia lub picia przez kilka godzin może pomóc żołądkowi się uspokoić.
Gdy żołądek zacznie czuć się lepiej, kolejnym najlepszym krokiem jest picie wody. Gdy objawy jeszcze bardziej się poprawią i poczujesz się gotowy do jedzenia, dobrym pomysłem jest trzymanie się mdłej diety i spożywanie niewielkich ilości delikatnych pokarmów, które są łatwe do strawienia. Pokarmy zawarte w diecie BRAT, takie jak banany, ryż, mus jabłkowy i tosty, są dobrymi opcjami na czas powrotu do zdrowia po zatruciu pokarmowym. Jeśli Twój żołądek czuje się gorzej po jedzeniu, zrób sobie przerwę, aż objawy ustąpią.
Wypróbuj suplement probiotyczny
Suplementy probiotyczne pomagają ponownie wprowadzić korzystne bakterie do żołądka i układu trawiennego. Chociaż naukowcy wciąż badają zastosowanie probiotyków w leczeniu zatruć pokarmowych, dowody sugerują, że niektóre suplementy probiotyczne mogą pomóc skrócić czas trwania niektórych objawów zatrucia pokarmowego, takich jak biegunka.
Ważne jest jednak, aby porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem probiotyków na zatrucie pokarmowe.
Przyjmowanie leków bez recepty
Niektóre leki dostępne bez recepty mogą pomóc w leczeniu biegunki spowodowanej zatruciem pokarmowym.
Pij napój imbirowy
Wykazano, że imbir ma kojący wpływ na żołądek i układ trawienny. Chociaż nie ma dowodów na to, że piwo imbirowe może pomóc w leczeniu zatrucia pokarmowego, jego picie może być kojące i łagodne dla żołądka w przypadku złego samopoczucia.
Kiedy udać się do lekarza?
W większości przypadków objawy zatrucia pokarmowego ustępują samoistnie w ciągu 24-72 godzin.
Jeśli jednak objawy nie ustępują lub jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych poważnych objawów, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania pilnej pomocy:
- Biegunka i gorączka,
- Biegunka trwająca dłużej niż trzy dni, która nie ustępuje,
- Krwawa biegunka.
- Osłabienie,
- Częste i stałe wymioty,
- Niezdolność do przyjmowania płynów,
- Odwodnienie (objawy odwodnienia obejmują suchość w ustach i gardle, zawroty głowy podczas wstawania i rzadsze oddawanie moczu).
Możesz również skontaktować się ze swoim lekarzem, aby zapytać, czy suplement probiotyczny może pomóc w powrocie do zdrowia. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 3 dni, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Zazwyczaj osoby, które uległy zatruciu pokarmowemu, wracają do zdrowia w ciągu kilku dni. W tym czasie kilka domowych środków zaradczych może pomóc poczuć się lepiej. Jednak kiedy objawy trwają już za długo, zwolnienie lekarskie może pomóc pracownikom w szybszym powrocie do zdrowia i działaniu w pracy na 100%.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Średnia ocena artykułu:
5,0 / 5
Średnia ocena artykułu:
5,0 / 5
Czy mogłabym się dowiedzieć, jakie może wykonać dodatkowe badania albo do kogo się zgłosić?
Robiłam ostatnio badania krwi w tym frakcje cholesterolu i wyszedł mi cholesterol podwyższony. Nie wiem, skąd się to mogło wziąć, ponieważ ja jestem osobą, która ćwiczy 3 -4 razy w tygodniu jeździ...
Proszę z wynikami wykonanych badań zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza rodzinnego/internisty.
Zlecana konsultacja lekarska z interpretacją wyników badań.
Jak mogę sobie pomóc? Do jakiego specjalisty udać się po upadku na rowerze?
Wczoraj przewróciłem się na rowerze. Upadłem na bok na zgiętą w łokciu rękę. Łokieć wbił mi się w żebra. Skutek jest taki, że nie mogę wykonać żadnego ruchu tak, aby nie bolało. Nie mogę wziąć głębokiego...
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania.
Bezpośrednio po urazie - konsultacja w ramach Izby Przyjęć/SOR.
Zaświadczenie lekarskie poprzez e-Wizytę - czy jest możliwe?
Czy możliwe jest uzyskanie poprzez konsultację online zaświadczenia lekarskiego (dla dziecka do 10 roku życia) "o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu (taekwondo) oraz udziału w zawodach...
Zaświadczenie wystawia lekarz na wizycie stacjonarnej - po ocenie stanu dziecka i ustaleniu, czy nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania danego rodzaju sportu.
Niezbędna stacjonarna wizyta u lekarza sportowego.
Co powinienem zrobić jeśli nie posiadam ubezpieczenia?
Mam taki problem - nie jestem ubezpieczony. Od 3 dni strasznie boli mnie pod żebrami z lewej strony także silny ból pleców na wysokości łopatek. Dodam, że od dłuższego czasu strasznie drętwieje...
Wskazana konsultacja lekarska w warunkach stacjonarnych (poza umową z NFZ) i terapia u psychologa/psychiatry.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak długo zaraża osoba, która ma taką bakterię?
Witam, wykryto u mnie bakterie paciorkowca. Dostałam antybiotyk i przyjmuję go już od 4 dni. Czy jeśli czuję się dobrze, mogę spotkać się z rodziną, nie mając obaw, że kogoś zarażę podczas rozmowy?
...
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy w takiej sytuacji każdy lekarz może wystawić takie zaświadczenie?
Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego, 09.08 zakończyłam zwolnienie i muszę stanąć do lekarza medycyny pracy, ale nie dostałam się do lekarza operującego, a potrzebne mi jest zaświadczenie o zakończonym...
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który prowadził leczenie i potwierdza, że zostało ono zakończone.
Takie zaświadczenie może wystawić lekarz prowadzący leczenie.
Czy muszę być na czczo, czy mogę normalnie jeść i pić przed pobraniem?
Jutro mam zaplanowane pobranie krwi do badań laboratoryjnych. Czy są jakieś specjalne przygotowania, które powinienem wykonać przed tym zabiegiem, takie jak zmiany w diecie lub uniknięcie niektórych...
W zależności od oznaczanych parametrów wskazania odnośnie przygotowania mogą się różnić, należy więc skonsultować się w tej sprawie z lek., który zlecił badanie, ew. z punktem, w którym będzie badanie wykonywane.
W zależności od rodzaju badania. Z reguły pobrania dokonuje się na czczo.
Czy wykonywanie tatuażu w tym czasie stanowi przeciwwskazanie?
Jestem po pierwszej szczepionce przeciw HPV i kolejną mam zaplanowaną za miesiąc.
W zależności od lokalizacji tatuażu względem miejsca podania szczepionki.
Do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Mam 25 lat i często jestem zmęczona, mimo że zdrowo się odżywiam, dużo ćwiczę i sypiam po 7 godzin dziennie. Staram się również regularnie odpoczywać, ale nadal odczuwam ciągłe zmęczenie i ból...
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który ukierunkuje diagnostykę.
Co powinienem zrobić, aby upewnić się, że nie doszło do zakażenia?
Kilka dni temu ugryzł mnie kleszcz, a teraz zauważyłem zaczerwienienie wokół miejsca ugryzienia. Czy konieczna jest wizyta u lekarza, czy mogę samodzielnie obserwować miejsce ugryzienia?
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Co mogę jeszcze zrobić?
Otarłam sobie stopę przez buty. Ból nasila się przy chodzeniu. Rana nie jest zamkniętym pęcherzem i nie zawiera w sobie płynu. Odkaziłam tę ranę i przykleiłam plaster, ale wygląda mi na to, że ta...
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego. Do czasu wizyty stosować środki dostępne w aptece bez recepty.
Czy przed oddaniem krwi powinnam zrobić jakieś badania?
Jakie są zalecane kroki przygotowawcze, które powinnam podjąć przed wizytą w punkcie krwiodawstwa? Czy istnieją jakieś szczególne przeciwwskazania lub warunki zdrowotne, zważając na to, że...
Nie ma kroków przygotowawczych. Decyzję w sprawie kwalifikacji podejmie lekarz w punkcie krwiodawstwa.
Każde regionalne centrum krwiodawstwa udostępnia potencjalnym dawcom informacje dotyczące wskazań i przeciwskazań do oddania krwi, z którymi może się Pani zapoznać przed pierwszą wizytą w punkcie.