Kiedy należy zrobić test ciążowy?

konsultacje lekarskie online

test ciążowy

 

Test ciążowy to szybka oraz tania metoda by sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży. Wykrywa on gonadotropinę kosmówkową będącą hormonem produkowanym po zapłodnieniu. Trzeba przy tym pamiętać, że aby został on wykryty próba musi być wykonana w odpowiedni sposób oraz w odpowiednim momencie. Po jakim czasie najlepiej zrobić test ciążowy?

 

Kiedy zrobić test ciążowy?

 

Prawidłowe wykonanie testu ciążowego jest kluczowe, aby uzyskać wiarygodny wynik. Podstawowym błędem w tym przypadku jest zbyt wczesne przeprowadzenie takiej próby, przez co hormony mogą zostać niewykryte.

 

Warto pamiętać, że sam czas wędrówki zapłodnionego przez plemnik jajeczka aż do zagnieżdżenia może trwać 6 dni i właśnie dlatego testu ciążowego nie powinno wykonywać się zbyt szybko.

 

Kiedy więc warto to zrobić? Najlepiej po 8 dniach, przy czym część producentów wskazuje także, aby test ciążowy przeprowadzić dopiero po 14 dniach.

 

Rodzaje testów ciążowych dostępnych na rynku

 

Testy ciążowe to ogólna kategoria produktów, na rynku dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów. Są to:

 

  • testy ciążowe płytkowe – wymagają pobrania próbki moczu oraz naniesienia kilku jego kropel na wyznaczone okienko. Wynik można odczytać już po upływie minuty,
  • testy ciążowe paskowe – wymagają zebrania próbki moczu do pojemniczka oraz zanurzenia w nim paska na oznaczoną głębokość. Po jego wyjęciu wynik pojawia się zazwyczaj po 3. minucie,
  • testy ciążowe strumieniowe – aby je wykonać, wystarczy umieścić końcówkę pod strumieniem moczu. Po nałożeniu raz jeszcze nasadki, wynik można sprawdzić po upływie około 5 minut,
  • cyfrowe testy ciążowe – to najdroższe warianty, które są bardziej zaawansowanym połączeniem testów strumieniowych oraz paskowych. Wynik widoczny jest na niewielkim wyświetlaczu.

 

Jaka jest czułość testów ciążowych?

 

Testy ciążowe różnią się pomiędzy sobą czułością i zazwyczaj wynosi ona od 10 mlU/ml do 25 mlU/ml. Oznacza to, jak wysoki poziom hormonu są w stanie wykryć.

 

Trzeba przy tym pamiętać, że im niższa wartość mlU/ml, tym bardziej czuły jest test ciążowy. Zawsze jednak warto ponowić próbę oraz oczywiście dodatkowo zgłosić się do lekarza, by potwierdzić ciążę.

 

Jak zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

 

Na wiarygodność testu ciążowego wpływ ma także to, kiedy został on wykonany. Warto pamiętać, że najwyższe stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest w porannej próbce moczu i właśnie wtedy zaleca się przeprowadzać test ciążowy.

 

Nigdy jednak nie zaleca się robić tego po zaledwie kilku godzinach lub mniej niż 8 dniach po domniemanym zapłodnieniu, gdyż wskazanie będzie błędne.

 

Dodatkowo zawsze należy dokładnie odczytać zalecenia producenta testu ciążowego zamieszczone na ulotce, gdyż precyzyjnie wskaże on, jak go wykonać, by uzyskać wiarygodny wynik.

 

Błędne wskazania testów ciążowych

 

Szacuje się, że wiarygodność testów ciążowych wynosi od 90 do aż 95 proc. Jest jednak szereg sytuacji w przypadku których wynik testu ciążowego może ulec zafałszowaniu.

 

Fałszywie pozytywny test ciążowy może pojawić się choćby wtedy, gdy kobieta przyjmuje antydepresanty lub leki psychotyczne. Podobny efekt mogą wywołać też leki moczopędne.

 

Kolejną sytuacją, gdy wynik testu ciążowego może być fałszywie pozytywny są choroby układu rozrodczego i obejmuje to m.in. torbiele na jajnikach czy również nowotwory.

 

Błędne wskazanie często widoczne jest ponadto wtedy, gdy kobieta niedawno rodziła lub doświadczyła poronienia. Wówczas zwłaszcza najczulszy test ciążowy może pokazać błędny wynik.

 

Blada kreska na teście ciążowym

 

Uważa się, że to dwie grube kreski widoczne na teście ciążowym świadczą o ciąży. Nie oznacza to wcale, że blada kreska również nie będzie informowała o zapłodnieniu. Może ona być widoczna m.in. wtedy, gdy ciąża jest na wczesnym etapie rozwoju lub gdy test jest mniej lub bardziej czuły.

 

O czułość testu ciążowego zawsze warto dopytać farmaceutę lub sprawdzić tę informację na ulotce produktu.

 

Kiedy zrobić test ciążowy po przyjęciu tabletki dzień po?

 

Kobieta powinna zrobić również test ciążowy po przyjęciu tabletki dzień po. Podobnie jak w innych przypadkach ważne jest jednak, by nie wykonywać go za wcześnie, czyli nie przed upływem  8 dni od domniemanego zapłodnienia.

 

Przeprowadzenie testu ciążowego po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej często wynika również z faktu czasowego rozregulowania cyklu miesięcznego. Nierzadko więc okres się spóźnia, co może wywołać podejrzenia o ciążę. Warto jednak pohamować stres, bowiem skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest naprawdę wysoka i jeśli preparat zostanie przyjęty w ciągu pierwszych 24 godzin, wówczas przekracza ona 98 proc.

 

Jeśli jednak kobieta ma dodatkowe pytania lub wątpliwości w tej kwestii, ma możliwość skorzystania z szybkiej konsultacji z ginekologiem online poprzez stronę haloDoctor. Umożliwia ona skontaktowanie się z lekarzem o dowolnej porze, również w weekendy oraz święta, a także pozyskanie e-Recepty na tabletkę dzień po. Wszystko wygodnie i z największą dyskrecją.

 

Cena testu ciążowego

 

Testy ciążowe – o ile wykonane w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie – są naprawdę wiarygodne. Nie oznacza to jednak wcale, że idzie za tym wysoka cena. Ile kosztuje test ciążowy? To zależy od jego rodzaju, przy czym kwota za najtańsze rozpoczyna się od zaledwie 3 złotych.

 

Ważną informacją dla kobiet jest też to, że można zakupić je nie tylko w aptekach, ale też w drogeriach. Nie powinno używać się również starych testów ciążowych, gdyż mogą dawać fałszywe wyniki.

 

Kiedy zrobić test ciążowy? Jak widać warto opanować początkowy stres i emocje, trzeba bowiem odczekać co najmniej 8 dni od stosunku. Tylko po takim czasie wynik będzie wiarygodny.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jaka jest wiarygodność testów ciążowych?

W większości przypadków wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95-99 proc. Jeżeli chcemy w 100% potwierdzić ciążę, powinniśmy udać się do ginekologa na podstawie badania ginekologicznego lub USG).
 

Czy pora dnia ma znaczenie podczas wykonywania testu ciążowego?

Test ciążowy najlepiej wykonywać rano, kiedy stężenie HCG jest najwyższe. W tym przypadku test nie powinien mieć problemów z jego wykryciem. Jest to szczególnie ważne, kiedy wykonujemy test kilka dni po stosunku bez zabezpieczenia. Warto zaznajomić się jednak przed wykonaniem testu z dokładną instrukcją jego działania.
 

Co w przypadku, kiedy kobieta nie ma miesiączki, a test ciążowy jest negatywny?

Nie w każdym przypadku brak okresu oznacza ciążę. Kiedy wykonujemy test ciążowy, a on jest negatywny, może to oznaczać zaburzenia cyklu miesiączkowego. Na taki stan może mieć wpływ wiele czynników – zaburzenia hormonalne, częste podróże, infekcja intymna, stres. Warto pamiętać, że kilka dni opóźnienia miesiączki nie oznacza ciąży, tylko najczęściej problemy natury zdrowotnej. 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!