logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

03.12.2024

Słyszenie pierwszego słowa od swojego dziecka to magiczny moment, ale każde dziecko rozwija się w tym zakresie w różnym tempie. Możesz być zaniepokojony, jeśli Twoje dziecko wydaje się mieć ograniczone słownictwo, ma trudności z wymową lub nie łączy słów w krótkie zdania. Warto wiedzieć, że nie można porównywać, oraz że istnieje różnorodność tego, co uważane jest za „normalny rozwój” mowy.

Spis treści
arrow Dlaczego moje dziecko jeszcze nie mówi?
arrow W jaki sposób mogę skontaktować się z logopedą?
arrow Czym jest terapia mowy?
arrow Jak terapia mowy może pomóc Twojemu dziecku?
arrow Oznaki wskazujące na konieczność terapii mowy u dziecka

Dlaczego moje dziecko jeszcze nie mówi?

Jedna piąta dzieci zaczyna mówić później niż ich rówieśnicy. Jednym ze sposobów wsparcia rozwoju mowy twojego dziecka jest codzienne rozmawianie, czytanie i śpiewanie do niego, począwszy od narodzin.

Jednak jeśli werbalna komunikacja twojego malucha wciąż wydaje się opóźniona w wieku od 18 do 24 miesięcy, terapia oraz spotkania z logopedą mogą znacząco  pomóc.

Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko nie uśmiecha się do ciebie, nie naśladuje cię, nie bawi się z tobą wzajemnie, nie gaworzy lub nie mówi słów, zapytaj pediatrę o skierowanie do logopedy. Warto znać przyczynę, dlatego specjalista dokona oceny dziecka przy użyciu standardowych testów i norm, które są odpowiednie dla jego wieku.

 

W jaki sposób mogę skontaktować się z logopedą?

Obecnie wielu specjalistów świadczy również swoje usługi za pośrednictwem internetu na dedykowanych do tego platformach telemedycznych. E-wizyta lekarska jest idealną opcją na pierwszy kontakt z logopedą. Podczas niej można w szybki sposób skonfrontować  zachowanie oraz mowę Twojego dziecka. Specjalista z pewnością zada ci wiele pytań, które pozwolą mu zrozumieć możliwe zaburzenia, dodatkowo podpowie dalsze kroki, które powinny zostać podjęte, aby wspomóc rozwój mowy.

 

Czym jest terapia mowy?

Terapia mowy to forma interwencji prowadzona przez licencjonowanego znawcę mowy, znanego logopedą. Logopeda może pracować w różnych miejscach, w tym w domu, placówkach opieki wczesnodziecięcej, szkołach lub placówkach medycznych.

 

Jak terapia mowy może pomóc Twojemu dziecku?

Dzieci mogą potrzebować terapii mowy, jeśli mają zaburzenia mowy, języka lub karmienia. Przykładowo:

  • Zaburzenia mowy dotyczą wymowy — trudności z wymową liter r lub l, lub jąkanie się podczas mówienia,
  • Zaburzenia języka dotyczą trudności w komunikacji — dzieci mogą mieć trudności w przetwarzaniu języka lub jego poznawczym kształtowaniu. Mogą być one towarzyszące zaburzeniom uczenia się, takim jak autyzm.
  • Dzieci, które potrzebują terapii mowy z powodu zaburzeń karmienia, często mają trudności z połykaniem. Mogą również mieć problemy z żuciem lub odrzucaniem stałych pokarmów.

 

Oznaki wskazujące na konieczność terapii mowy u dziecka

Większość niemowląt zaczyna gaworzyć w wieku 1 roku życia i powinny reagować na swoje imię, gdy zostanie ono wywołane. Między 1. a 2. rokiem życia można oczekiwać, że będą w stanie wykonywać proste polecenia i wskazywać części ciała na żądanie. Powinny także uczyć się nowego słowa prawie co tydzień.

W wieku 2 lat można spodziewać się, że zaczną mówić dwuskładnikowe zdania i wypowiedzą około 50 do 100 słów. Jeśli twoje dziecko nie osiąga tych etapów, omów to z lekarzem pediatrą.

Nieprawidłowa wymowa, jąkanie się lub obecność zaburzeń uczenia się, takich jak autyzm, mogą również być oznakami, że twoje dziecko może skorzystać z terapii mowy u logopedy.

Jeśli twoje dziecko przestaje mówić lub zauważasz regres w mowie, również należy skontaktować się ze specjalistą. Odrzucanie jedzenia lub zmniejszenie spożycia płynów, lub stałych pokarmów jest pilnym sygnałem, że Twoje dziecko potrzebuje oceny i może wymagać specjalnego rodzaju terapii. Jeżeli coś cię niepokoi — nie czekaj dłużej, tylko skonsultuj się ze specjalistą. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Średnia ocena artykułu: 5,0 / 5
star star star star star
Średnia ocena artykułu: 5,0 / 5
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam zabrać go na pogotowie, czy może poczekać na wyniki badań, które zalecił lekarz, który osłuchał go i stwierdził, że nie ma poważnych problemów?
Mój czteroletni syn ma obniżoną temperaturę ciała, wynoszącą 35,8°C i bardzo się poci. Podaję synowi od kilku dni leki, głównie syrop. Nie zauważam poprawy po podaniu tych leków.  ...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 668 opinii
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy jest konieczna wizyta u lekarza?
Moja córka wczoraj wpadła do basenu i zakrztusiła się wodą. Część wody wykaszlała, a część połknęła. 
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 668 opinii
Umów wizytę
W przypadku braku niepokojących objawów - nie ma potrzeby wizyty lekarskiej.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
konieczna natychmiastowa konsultacja w trybie stacjonarnym
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!