L4 – Covid w 2023

konsultacje lekarskie online

 

Mimo że stan epidemii został zniesiony, a co za tym idzie – cały szereg nakazów również, nie oznacza to tego, że Covid-19 zniknął. Ta choroba nadal jest i nadal na nią chorujemy, co powoduje, że konieczne jest L4. Czy wirus SARS-CoV-2 nadal jest przyczyną wielu L4 w naszym kraju?

 

Koronawirus, który obnażył ludzką bezbronność

Nikt się nie spodziewał, jakie żniwo zbierze wirus SARS-CoV-2 i jego wszelkie mutacje, które coraz się pojawiają. Nie inaczej jest w 2023 roku, gdy już w styczniu w Chinach pojawił się nowy wariant, który migruje powoli do Europy. Na ten moment nie słyszymy zbyt wielu opinii i informacji o tym, że powinniśmy spodziewać się nowej fali zakażeń, ale to nie zwalnia nas z myślenia i dbania o siebie i swoje zdrowie.

Z nowym rokiem rząd RP przedłużył zalecenia dotyczące noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia, które mają na celu zminimalizowanie zagrożenia. Nadal zalecane są szczepienia przypominające, dbałość o higienę rąk oraz dezynfekcję, czy izolacja osób chorych.

Statystyki pokazują, że sezon jesienno-zimowy to tradycyjnie wzmożona ilość na Covid-19, a co za tym idzie, więcej L4 z powodu tej choroby.

 

L4 a Covid-19

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nadal jest możliwe, przez co lekarze wystawiają L4 z powodu Covid-19. Nie jest to tak częste jak rok, czy dwa lata temu, ale nie jest nieobecne. Osoby chore nadal wymagają samoizolacji, aby zminimalizować możliwość zarażenia osób z otoczenia. Osoby chore nadal potrzebują czasu na walkę z chorobą oraz leków, które pozwolą na tę walkę. Warto zaznaczyć, że nie ma już obowiązku prawnego do odbywania izolacji, czy kwarantanny – rząd RP zniósł takie obowiązki, jednak nie oznacza to tego, że będąc świadomym choroby, należy chodzić do pracy, czy inne miejsca publiczne. Gdy jesteśmy chorzy idziemy do lekarza, lekarz potwierdza chorobę i wystawia L4.

 

Zasady zwolnienia lekarskiego

Mimo, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wzmożone kontrole w 2023, Polacy nadal chętnie korzystają z L4, gdy jest taka potrzeba zdrowotna. Aby lekarz wystawił L4, musi stwierdzić chorobę i w takim przypadku określić czas, w którym pacjent ma przebywać w domu na zwolnieniu lekarskim. L4 może być chodzące lub nie i należy bezwzględnie stosować się do tego, jak określone to zostało w L4. W przypadku wykorzystywania L4 niezgodnie z zaleceniami, pracodawca ma prawo zgłosić ten fakt do ZUS, a ZUS skontrolować i cofnąć decyzję o zasiłku.

L4 można dostać z powodu własnej choroby, ale również na chore dziecko, małżonka, rodzica czy innego członka ze wspólnego gospodarstwa.

 

Wynagrodzenie chorobowe rozliczane jest na podstawie przyczyny L4:

  • 80% wynagrodzenia, gdy L4 zostanie wystawione dla osoby powyżej 50. roku życia. Wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę wypłacane jest przez pierwsze 14 dni, następnie zasiłek chorobowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • 80% wynagrodzenia, gdy L4 spowodowane jest chorobą lub izolacją w związku z chorobą zakaźną i trwa 33 dni. Od 34. dnia, zasiłek chorobowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • 100% wynagrodzenia, gdy L4 spowodowane jest chorobą ciężarnej, wypadkiem w drodze lub do pracy, lub dla osób, które przechodzą badania dla dawców komórek, narządów i tkanek. Trwa 33 dni, od 34. dnia, zasiłek chorobowy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Do jakiego lekarz zgłosić się po L4 w przypadku wystąpienia Covid?

W większości przypadków zwolnienie to jest wystawiane przez lekarza rodzinnego. Ważne, aby móc potwierdzić to pozytywnym wynikiem testu. 
 

Czy mogę pracować zdalnie podczas przebywania na L4 z powodu Covid?

Nie, ponieważ każdorazowo, kiedy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie, nie może świadczyć pracy, nawet tej zdalnej.
 

Jakich zasad żywieniowych warto przestrzegać podczas chorowania na covid?
  • Pij odpowiednio dużo płynów oraz szczególnie zwiększ spożycie ciepłych napojów, 
  • Dbaj o wystarczające spożycie białka, które doda sił i wzmocni nasz organizm, 
  • Rozważ spożywanie witaminy C, A, B6, D, E, jeśli wiesz, że nie dostarczasz ich wystarczająco dużo wraz z dietą,
  • Miód, rosół, a także płukanie gardła (np. szałwią) mogą pomóc we wszystkich dolegliwościach związanych z gardłem.
Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!