Lekarz pierwszego kontaktu online – jak uzyskać szybko eReceptę

konsultacje lekarskie online

lekarz pierwszego kontaktu online

 

Lekarz pierwszego kontaktu, jak się okazuje, należy do grona osób nam niezbędnych do funkcjonowania. Udajemy się do niego z infekcją, każdym rodzajem bólu, nietypowymi dolegliwościami. Lekarz pierwszego kontaktu leczy nas samodzielnie lub kieruje do lekarza specjalisty. Niestety kontakt z internistą jest dość trudny. Nawet w przypadku nagłych, poważnych dolegliwości niejednokrotnie musimy odczekać do kilku dni na wizytę.

 

Lekarz online

 

Lekarz internista jest nam niezbędny w wielu przypadkach. Leczymy u niego infekcje, z którymi nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić, kierujemy się do niego w przypadku pojawienia się niezrozumiałych dla nas dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu jest nam także potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z porady lekarzy specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto, lekarz internista może wystawić receptę nie tylko na leki, które sam zalecił, ale także na leki na stałe przepisane przez innego lekarza specjalistę – przez kardiologa, endokrynologa czy alergologa. Lekarz internista może skierować nas także na zwolnienie, wystawiając L4. Co jednak kiedy przychodnie pękają w szwach lub kiedy boimy się infekcji, z uwagi na okres wzmożonej zachorowalności na różnego typu choroby o podłożu wirusowym? Niejednokrotnie z uwagi na nasz stan zdrowia zaleca się nam unikanie miejsc, w których ryzyko zachorowania jest duże, takie jak szkoły, przedszkola, czy właśnie poradnie. Dzisiejsze systemy teleinformatyczne dają duże możliwości pacjentom. Możliwe jest odbycie wizyty z lekarzem za pośrednictwem Internetu. Warto skorzystać z konsultacji lekarskiej online, jeśli nie chcemy ryzykować swoim zdrowiem, jeśli potrzebujemy natychmiastowej indywidualnej porady lub jeśli potrzebujemy recepty na przepisanie dotąd stosowanych leków, a z jakiegoś powodu przegapiliśmy czas na jej przedłużenie.

 

Konsultacje lekarskie online – jak to zrobić?

 

Medyczne platformy internetowe gromadzą wielu specjalistów w jednym miejscu. Umówienie się na wizytę jest banalnie proste, bo ogranicza się do wybrania właściwego specjalisty, ustalenia terminu oraz opłacenia wizyty. Systemy te są bardzo intuicyjne i pozwalają na skorzystanie z nich nawet osobom starszym. Na platformie haloDoctor można znaleźć specjalistów prawie każdej dziedziny. Korzystając z tego typu usług dokładnie wiemy, z jakim lekarzem mamy do czynienia z imienia i nazwiska. Lekarz ten podlega wszystkim obowiązkom, analogicznie do tych obowiązujących podczas wizyt tradycyjnych. Obowiązuje go też tajemnica lekarska oraz w pełni odpowiada za podjęte decyzje. Wizyta internetowa różni się od wizyty bezpośredniej jedynie brakiem możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego. Nie ma natomiast trudności w przekazaniu lekarzowi wyników badań, czy dotychczasowej historii choroby. Są do tego przygotowane odpowiednie, proste w użyciu, narzędzia.   

 

Jak szybko można umówić się na wizytę online?

 

To zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. W sieci poradni telemedycznych haloDoctor.pl dostępni są lekarze 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Co za tym idzie, umówienie się w bieżącym dniu na wizytę z lekarzem pierwszego kontaktu nie stanowi dużego problemu. To pacjent wybiera datę i godzinę wizyty spośród dostępnych opcji. Odległość do lekarza nie ma znaczenia. Możemy umówić się z lekarzem z innego województwa, bo w dobie eWizyt i eRecept odległości nie stanowią problemu. Kiedy liczy się czas, odległość nie ma znaczenia i na pewno nie stanowi ograniczenia wizyt online.

 

eRecepta od lekarza pierwszego kontaktu online

 

Dla otrzymania eRecepty nie jest wymagane zgłoszenie się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Każdy z lekarzy internistów ma możliwość i pełne prawo do wystawienia recepty na dotychczas stosowane leki lub na samodzielnie zalecone. Elektroniczna recepta zostanie przesłana pacjentowi na adres mailowy lub w wiadomości SMS. Co warte podkreślenia, korzystając z sieci poradni telemedycznych haloDoctor.pl pacjent nie ma obowiązku zakładania Internetowego Konta Pacjenta dla uzyskania eRecepty. To dodatkowe ułatwienie, chociażby dla osób starszych. Lekarz online ma możliwość przeprowadzenia wnikliwego wywiadu z pacjentem. Istotna jest nasza szczerość w kontakcie z lekarzem, ale przecież chodzi o nasze zdrowie, więc nie warto zmieniać faktów. Dodatkowym atutem teleporady jest prywatność. Możemy uczestniczyć w eWizycie we własnym domu, bez świadków. Nie spotykamy znajomych oczekując na konsultację, nie musimy odpowiadać rejestratorce na czasem niedyskretne pytania. Konsultacja online łączy wyłącznie pacjenta z lekarzem, bez zbędnych pośredników. Nieraz się zdarza, że wolelibyśmy porozmawiać o problemie z obcym lekarzem, wtedy jest nam łatwiej się otworzyć i przedstawić swoje problemy. To także dobry powód do skorzystania z konsultacji lekarskich online.

 

Platformy internetowe do wizyt lekarskich online powstały niejako w odpowiedzi na potrzeby ludzi w związku z pandemią koronawirusa. Jest to jednak rozwiązanie systemowe, co oznacza, że nie zostanie ono wycofane po opanowaniu tej trudnej sytuacji.

 


 

Przeczytaj także jak działa eZwolnienie i jakie ma zalety.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jaki lekarz może przedłużyć pacjentowi L4?

Może to zrobić: lekarz pierwszego kontaktu, lekarz każdej specjalności oraz lekarz zatrudniony w szpitalu. Nie ma więc znaczenia, jaki lekarz przedłuży pracownikowi L4. Zarówno zwolnienie lekarskie wystawione online, jak i te w gabinecie stacjonarnym, jest również tak samo akceptowalne.
 

Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić e-Receptę na leki Rpw?

Tak, lekarz pierwszego kontaktu jest w pełni upoważniony do wystawienia e-Recepty na leki Rpw. Jednak należy pamiętać o tym, że decyzja o wydaniu e-Recepty zawsze podejmowana jest przez lekarza indywidualnie. 
 

Jakich specjalistów pacjent może znaleźć na platformie haloDoctor?

Na platformie haloDoctor można znaleźć specjalistów z każdej dziedziny. Możemy zacząć naszą listę od dermatologów, przez ginekologów, kardiologów, okulistów, psychiatrów, a kończąc na lekarzach rodzinnych czy fizjoterapeutach. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!