home
|
Baza wiedzy
|
Telemedycyna
|
Lekarz podczas wakacji

Lekarz podczas wakacji

Wakacje powinny być momentem odpoczynku od codzienności, choć nie zawsze jest to czas całkowicie pozbawiony trosk. Na urlopowiczów czyha bowiem kilka „wakacyjnych dolegliwości”, które mogą skutecznie uprzykrzyć pobyt w kurorcie. Dodatkowym problemem jest fakt, że w nieznanym miejscu zdecydowanie trudniej o pomoc lekarską. Co więc zrobić w takiej sytuacji, by uzyskać potrzebną poradę medyczną?

arrow Jak znaleźć lekarza w czasie wakacji?
arrow Zatrucia pokarmowe
arrow Oparzenia od słońca
arrow Choroba lokomocyjna
arrow Odciski oraz pęcherze na stopach
arrow Infekcje intymne
arrow Kleszcze oraz borelioza
arrow Alergie
arrow Nasilenie objawów przy chorobach przewlekłych

Jak znaleźć lekarza w czasie wakacji?

 

Latem 2020 w związku z pandemią COVID-19 większość Polaków zdecyduje się na pozostanie w kraju i poszukanie miejsca wypoczynkowego właśnie w ojczyźnie. Niestety nawet pozostając w Polsce, w razie jakichkolwiek dolegliwości chorobowych, urlopowicze mogą mieć duży problem ze znalezieniem porady medycznej zwłaszcza, gdy będzie ona niezbędna szybko.

 

Na szczęście obecnie z pomocą przychodzi telemedycyna i porady lekarskie online. Cieszą się one popularnością nie tylko ze względu na wygodę, ale również dużą dostępność i to przez cały tydzień, niezależnie od miejsca pobytu pacjenta. Jakie dokładnie „wakacyjne dolegliwości” można skonsultować online i tą metodą uzyskać pomoc medyczną?

 

Zatrucia pokarmowe

 

Bardzo częstą dolegliwością w okresie wakacyjnym jest zatrucie pokarmowe, które zazwyczaj skutecznie utrudnia realizowanie planów urlopowych. Objawy zatrucia pokarmowego to najczęściej ból brzucha, biegunka, wymioty, a także ogólne osłabienie organizmu. Problemem jest również zatrucie pokarmowe u dziecka, które może przekreślić większość wakacyjnych planów rodziny.

 

W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z lekarzem online poprzez serwis haloDoctor. Swoją pomoc oferują na nim zarówno lekarze rodzinni, jak i gastrolodzy, których pomoc w przypadku zatrucia pokarmowego będzie nieoceniona.

 

Co jeść przy zatruciu pokarmowym? Zdecydowana większość osób podczas pierwszych godzin nie ma apetytu, nie powinno się jednak zapominać o przyjmowaniu dużej ilości płynów, zwłaszcza przy biegunce oraz wymiotach. Dodatkowo dieta przy zatruciu powinna być lekkostrawna, dlatego w tym czasie trzeba unikać smażonych posiłków z dużą ilością tłuszczu.

 

Dieta przy zatruciu musi więc obejmować przede wszystkim dania na bazie ryżu oraz innych pozbawionych konserwantów produktach z małą ilością błonnika. Dopiero przy powracaniu apetytu, można stopniowo wprowadzać kolejne produkty.

 

Oparzenia od słońca

 

Marzeniem urlopowiczów jest oczywiście piękna, słoneczna pogoda. Niestety może ona grozić poparzeniami od słońca, do których doprowadza nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, gdy na skórze nie ma kremu z wysokim filtrem, co najmniej SPF 30 (w okresie wakacyjnym najlepiej jednak SPF 50+).

 

Co, jeśli jednak już dojdzie do oparzeń od słońca? W większości przypadków uszkodzenia są dość łagodne, dlatego ból i dyskomfort można próbować leczyć samodzielnie albo ze wsparciem dermatologa online. Dobrą metodą jest chłodzenie tych miejsc, a także używanie kremów na oparzenia słoneczne. W składzie kremów na oparzenia słoneczne powinny znaleźć się przede wszystkim nawilżające oraz regenerujące substancje, a także witamina E.

 

Można stosować też maści na oparzenia słoneczne, które dodatkowo mają składniki pozwalające na schłodzenie i zregenerowanie poparzonych miejsc.

 

Dodatkowo rodzice powinni pamiętać, że oparzenia słoneczne u dzieci pojawiają się zdecydowanie szybciej ze względu na ich pięciokrotnie cieńszą skórę. Właśnie dlatego ich ciało musi być smarowane kremami z filtrem kilka razy dziennie, również po wyjściu z wody.

 

Choroba lokomocyjna

 

W czasie wakacji często objawia się też choroba lokomocyjna, która może skutecznie uprzykrzyć zwiedzanie nowych miejsc. Jej najczęstsze objawy to:

 

  • złe samopoczucie,
  • uczucie nudności,
  • ból głowy,
  • wymioty,
  • pocenie się.

 

Jeśli objawy te pojawiają się u osoby podróżującej pierwszy raz w życiu, powinna ona skontaktować się z lekarzem rodzinnym online, które doradzi jej najlepsze preparaty. Skuteczne są m.in. leki na chorobę lokomocyjną, które powinny być przyjmowane na około 30 minut przed rozpoczęciem podróży (informację tę trzeba jednak sprawdzić na opakowaniu danego preparatu).

 

W sprzedaży dostępne są ponadto plastry na chorobę lokomocyjną oraz opaski, przy czym te ostatnie mogą stosować także kobiety w ciąży.

 

Co istotne, warto poznać też inne sposoby na chorobę lokomocyjną. Do najskuteczniejszych należą:

  • niesiadanie tyłem do kierunku jazdy,
  • unikanie w podróży owoców oraz produktów wydzielających intensywne zapachy, np. cytrusów oraz perfum,
  • unikanie ciężkostrawnych oraz obitych posiłków przed jazdą,
  • robienie częstych przerw,
  • siadanie w okolicy skrzydeł, gdy osoba z chorobą lokomocyjną podróżuje samolotem.

 

Ważne jest też to, że choroba lokomocyjna u dorosłych także nie jest rzadka i dotyka co dziesiątą, starszą osobę.

 

Odciski oraz pęcherze na stopach

 

Kolejną częstą, wakacyjną dolegliwością są odciski na stopach. Dochodzi do nich po długich spacerach, zazwyczaj w niewygodnych butach, gdy dodatkowo panuje wysoka temperatura, co powoduje wzmożone pocenie się oraz ocieranie skóry. Czym w istocie są odciski na stopach i piętach?

 

Powstają one w efekcie długotrwałego nacisku, co prowadzi do rogowacenia, a następnie niszczenia części skóry na stopach. Zazwyczaj problem ten nie jest niebezpieczny, choć w czasie wakacji staje się dość uciążliwy. Jak więc sobie z nim poradzić?

 

W aptekach oraz drogeriach dostępne są przede wszystkim plastry na odciski, których funkcją jest zabezpieczenie uszkodzonego fragmentu skóry. Dodatkowo niektóre z nich są pokryte substancjami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, co przyspiesza proces gojenia.

 

Często warto sięgnąć też po płyny na odciski. Użycie płynu na odciski ma na celu przede wszystkim zmiękczenie uszkodzonego naskórka, co umożliwia szybsze złuszczanie oraz pozbycie się przykrych dolegliwości. Warto zabrać je ze sobą zwłaszcza w dłuższe podróże, jeśli urlopowicze nie chcą, by pęcherze na stopach oraz odciski uniemożliwiły im zwiedzanie wakacyjnego celu.

 

Co ważne, jeśli odcisk jest naprawdę bolesny i z czasem dolegliwości się nasilają, wówczas problem warto skonsultować z dermatologiem online, który zaleci dalsze postępowanie.

 

Infekcje intymne

 

Infekcje intymne dokuczają kobietom również na wakacjach. Bardzo często jest to bakteryjne zapalenie pochwy, które objawia się nieprzyjemnym pieczeniem, zaczerwienieniem okolic intymnych oraz upławami. Zakażenie bakteryjne pochwy leczy się zarówno dzięki medykamentom, jak i różnego rodzaju maściom i żelom. Aby pozyskać na nie e-Receptę, w okresie wakacyjnym można skorzystać z wygodnej konsultacji z ginekologiem online, który zaleci odpowiednie metody postępowania.

 

W czasie urlopu na tego typu problemy powinny uważać też panie, które często doświadczają nawracających infekcji pochwy. One również mogą nasilać się w okresie wakacyjnym i warto wiedzieć, jak im zapobiegać. Podstawowe zalecenia to:

 

  • regularnie zmieniaj bieliznę oraz stroje kąpielowe na suche, zwłaszcza po wyjściu z basenu,
  • ogranicz korzystanie z publicznych toalet,
  • nie noś obcisłych, obcierających spodni (zamień je na spódnice oraz przewiewne sukienki),
  • umyj się od razu po wyjściu z basenu.

 

Groźne mogą być zwłaszcza infekcje w ciąży, które również czyhają na kobiety w okresie wakacyjnym. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, trzeba szybko skonsultować problem z ginekologiem online, gdyż takie infekcje mogą być potencjalnie niebezpieczne dla płodu.

 

Kleszcze oraz borelioza

 

Problem kleszczy wzrasta od lat i chodzi tu zwłaszcza o groźną chorobę, którą roznoszą te pajęczaki. Borelioza – bo o niej mowa – objawia się w początkowym stadium m.in. rumieniem po kleszczu, choć nie jest on widoczny u każdej chorej osoby. Szacuje się, że pojawia się on na skórze od około 30 do 50 proc. osób, dlatego tak ważne jest przede wszystkim stosowanie środków prewencyjnych, by uniknąć ukąszenia kleszcza.

 

Pomóc w tym mogą preparaty na kleszcze stosowane na skórę oraz na ubrania, które należy aplikować przed udaniem się na spacer do lasu lub na łąkę. Dodatkowo po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć całe ciało, a ubrania, które miało się na sobie najlepiej wyprać w wysokiej temperaturze.

 

Jak usunąć kleszcza, gdy ten już się pojawi? Należy przede wszystkim zachować ostrożność oraz nie smarować go żadnymi preparatami, zwłaszcza tłustymi. Najlepiej delikatnie usunąć pajęczaka pęsetą oraz przez kilka dni obserwować ślad po kleszczu. Jeśli pojawią się niepokojące objawy takie jak rumień po kleszczu, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym online lub innym specjalistą.

 

Alergie

 

Przebywanie w nowym miejscu w okresie urlopu zwiększa też ryzyko pojawienia się alergii, do czego przyczynia się ekspozycja na zupełnie nowe bodźce. W okresie wakacyjnym częste są więc alergie pokarmowe, a także uczulenie na chlor. Okazuje się jednak, że to ostatnie nie pojawia się w wyniku ekspozycji na chlor, ale z nieprawidłowego przygotowania basenu. W takiej sytuacji uczulenie może objawić się świądem oraz zaczerwienieniem.

 

Okres wakacyjny to także czas wysypek u dzieci, które mogą pojawić się np. po spożyciu owoców albo innych pokarmów, których dziecko nigdy wcześniej nie jadło. Kolejnym częstym problemem jest uczulenie na słońce u dzieci objawiające się wysypką na brzuchu, plecach, a także krostami, świądem oraz obrzękami.

 

Wysypkę od słońca należy leczyć, warto jednak omówić ten problem z alergologiem albo innym lekarzem dostępnym online, np. poprzez platformę haloDoctor.

 

Nasilenie objawów przy chorobach przewlekłych

 

Osoby chorujące przewlekle w okresie wakacyjnym także muszą zachować szczególną ostrożność, gdyż podczas wyjazdów mogą nasilić się ich objawy chorobowe. Jeśli takowe się pojawią, wówczas także można skonsultować się z medykiem online. Co istotne, w przypadku platformy haloDoctor można skorzystać z pomocy lekarzy aż 40 różnych specjalizacji, w tym kardiologów, gastrologów oraz neurologów, którzy udzielą porady medycznej.

 

Pacjenci chorujący przewlekle często przy wyjazdach wakacyjnych zapominają zabrać ze sobą regularnie przyjmowanych leków, mają jednak możliwość uzyskania na nie e-Recepty przy użyciu platformy haloDoctor. Wszystko wygodnie i to w zaledwie kilka minut.

 

Jeszcze jakiś czas temu korzystanie z pomocy lekarskiej w okresie wakacyjnym było znacznie utrudnione, a pacjenci wielokrotnie byli zdani po prostu na siebie. Na szczęście dziś z medykiem można skonsultować się również online i to z dowolnego miejsca, o ile tylko ma się dostęp do Internetu.

 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jak najszybciej uzyskać e-Receptę będąc na wakacjach?

Niewątpliwie najszybszym sposobem na uzyskanie recepty elektronicznej są konsultacje online na platformie telemedycznej, takie jak haloDoctor. Dzięki nim pacjent może uzyskać dostęp do fachowej porady medycznej bez wychodzenia z domu, z każdego miejsca na świecie, posiadając jedynie urządzenie mobilne z dostępem do internetu.
 

Czym jest platforma haloDoctor?

To portal służący do uzyskania fachowej pomocy medycznej podczas e-Wizyt, gdzie lekarze świadczą konsultacje 24/7. To od lekarza zależy, w jakich godzinach będzie dostępny dla pacjentów, a od pacjenta w jakim, dogodnym dla niego terminie umówi się z lekarzem. Uczestniczenie w e-Wizytach za pomocą platformy haloDoctor, jest niezwykle proste i intuicyjne.
 

W jaki sposób lekarz z pacjentem może się kontaktować na konsultacjach online?

Najpopularniejszą formą kontaktu jest rozmowa video, gdzie lekarz z pacjentem w czasie rzeczywistym się widzą i słyszą. Taka forma integracji pozwala na uzyskanie najlepszej komunikacji. Można również odbyć zwykłą rozmowę telefoniczną lub konwersację na czacie.
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!