Najskuteczniejsze leki na depresję na receptę

konsultacje lekarskie online

Najskuteczniejsze leki na depresję na receptę

 

Nawet najdroższe i najskuteczniejsze leki na depresję na receptę oraz niektóre suplementy mogą zmniejszyć libido lub spowodować przyrost masy ciała. Wszystko to może pogorszyć sprawy z partnerem, szczególnie kiedy już czujesz się niepożądany lub wycofany. Inne objawy mogą obejmować bezsenność, nerwowość lub suchość w ustach. Udaj się do psychiatry i ustal z nim indywidualnie ścieżkę leczenia.

 

Znalezienie właściwego leku przeciwdepresyjnego

Istnieje wiele rodzajów dostępnych leków na depresję, które działają w nieco inny sposób i mają różne skutki uboczne. Wybierając lek przeciwdepresyjny, który prawdopodobnie będzie dobrze działał w Twoim przypadku, lekarz może wziąć pod uwagę:

 

Twoje szczególne objawy

Objawy depresji mogą być różne, a jeden lek przeciwdepresyjny może łagodzić pewne objawy lepiej niż inny. Jeśli masz problemy ze snem, lek przeciwdepresyjny, który powoduje spokój lub senność, może być dobrym rozwiązaniem.

Możliwe skutki uboczne

Efekty uboczne leków przeciwdepresyjnych różnią się w zależności od substancji, jak i działania na poszczególne osoby, które je przyjmują. Uciążliwe efekty uboczne, takie jak: suchość w ustach, nudności, przyrost masy ciała lub spadek libido, mogą utrudnić trzymanie się leczenia. Należy omówić ewentualne poważne skutki uboczne ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie.

Czy lek zadziałał na bliskiego krewnego

Jeśli w Twojej bliskiej rodzinie osoby również chorowały na depresję, to jak dany lek działał na krewnych, takich jak rodzice lub rodzeństwo, może wskazywać, jak dobrze może działać na Ciebie. Ponadto, jeśli lek przeciwdepresyjny był skuteczny na depresję w przeszłości, może zadziałać ponownie.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować niebezpieczne reakcje, gdy są przyjmowane z innymi lekami.

Ciąża lub karmienie piersią

Nawet najlepiej dobrane oraz najskuteczniejsze leki na depresję na receptę w czasie ciąży i karmienia piersią opiera się na bilansie ryzyka i korzyści. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko wad wrodzonych i innych problemów dla dzieci kobiet, które biorą leki przeciwdepresyjne w czasie ciąży, jest niskie. Mimo to, niektóre leki przeciwdepresyjne, są odradzane w czasie ciąży. Współpracuj z lekarzem, aby znaleźć najlepszy sposób zarządzania depresją, gdy spodziewasz się lub planujesz zajść w ciążę.

Inne warunki zdrowotne

Niektóre antydepresanty mogą powodować problemy, jeśli masz pewne psychiczne lub fizyczne warunki zdrowotne. Z drugiej strony, niektóre leki przeciwdepresyjne mogą pomóc w leczeniu innych fizycznych lub psychicznych warunków zdrowotnych wraz z depresją. Przykładowo, wiele leków przeciwdepresyjnych może łagodzić objawy zaburzeń lękowych. Z kolei inne mogę dodatkowo pomóc pacjentom w rzuceniu palenia, zmniejszeniu objawów bólowych lub zapobiec migrenie.

 

Koszt i pokrycie przez ubezpieczenie zdrowotne

Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą być bardzo drogie, więc zapytaj, czy dostępna jest tańsza wersja leku. Dowiedz się również, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne obejmuje leki przeciwdepresyjne i czy są jakieś ograniczenia co do tego, które z nich są objęte ubezpieczeniem.

 

Leki przeciwdepresyjne są popularnym wyborem leczenia depresji. Chociaż nawet najskuteczniejsze leki na depresję na receptę mogą nie wyleczyć depresji, a jedynie zmniejszyć jej objawy. Jeśli lek, który zażywasz, nie złagodzi Twoich objawów lub wywoła skutki uboczne, które Cię niepokoją, być może trzeba będzie udać się ponownie do specjalisty i wypróbować czegoś innego.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy na każdy lek jest jego tańszy odpowiednik?

Na wiele leków można znaleźć odpowiedniki, które będą tańszym wyborem w aptece. O taki zamiennik warto zapytać farmaceutę. Jednakże należy mieć świadomość, że niektóre z nich nie doczekały się tańszych odpowiedników, więc będzie konieczność wykupu tych, które zostały wskazane przez lekarza.

Czy depresja zawsze jest leczona farmakologicznie?

Nie. Nie każdy przypadek depresji musi być leczony przy pomocy leków. Owszem, w wielu sytuacjach jest to wręcz niezbędne, aby zapanować nad skutkami depresji. Jednakże wielu pacjentów korzysta jedynie z terapii, która nie jest wspomagana farmakologicznie.

Czy lek na depresję może przyjmować każdy?

Nie. Leki przeciwdepresyjne nie są dla każdego, ponieważ jak każdy lek może powodować różne skutki uboczne, które przy innych schorzeniach mogą mieć tragiczne konsekwencje. Dlatego podczas wizyty u lekarza należy poinformować go o wszystkich chorobach oraz przyjmowanych lekach.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!