Redukcja niechcianych kilogramów wydaje się wielu osobom żmudnym, trudnym i nieprzyjemnym procesem. Okazuje się jednak, że pamiętając o kilku ważnych zasadach, a także unikając tzw. diet cud, można osiągnąć swój cel bez efektu jojo oraz rygorystycznych zasad. Aby jednak było to możliwe, podstawą okazuje się deficyt i odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne.
Spis treści
Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?
Deficyt kaloryczny
Czy zapotrzebowanie kaloryczne ulega zmianie?
Jak chudnąć jedząc więcej?
Znam swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Co dalej?
Zapotrzebowanie kaloryczne - podsumowanie
Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?
Kluczowy w procesie redukcji kilogramów jest deficyt. Aby go uzyskać, musimy wiedzieć, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Na szczęście obecnie jego obliczenie nie jest skomplikowane, bowiem do tego celu można wykorzystać jeden z kalkulatorów dostępnych online. Takie rozwiązanie pozwala na to, aby uzyskać swoje zapotrzebowanie kaloryczne w zaledwie kilka sekund.
Można również oczywiście samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie, korzystając z jednego z kilku wzorów. Jest to jednak bardziej czasochłonne i w większości przypadków niepotrzebne.
Załóżmy więc, że mamy już swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Co dalej?
Deficyt kaloryczny
Chcąc schudnąć, musimy zastosować odpowiedni deficyt kalorycznych, czyli jeść nieco mniej, aniżeli wynosi nasze zapotrzebowanie. Niestety często popełniamy błąd, że deficyt jest zbyt duży. W teorii ma to doprowadzić do szybszej utraty kilogramów, jednak w praktyce najczęściej skutkuje napadami głodu, frustracją i zaprzestaniem diety. Skutkuje to także efektem jojo, bo utracone kilogramy wracają niczym bumerang, często z nadwyżką.
Jaki jest więc bezpieczny deficyt kaloryczny, który można odjąć od zapotrzebowania kalorycznego?
Obecnie Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości wskazuje na dzienny deficyt na poziomie 500-750 kalorii. Jednak to właśnie deficyt na poziomie 500 kcal wydaje się być najbardziej optymalny oraz łagodny. Pozwala też w niemalże niezauważony oraz pozwala na utratę około 0,5 kilograma tygodniowo.
Choć wydaje się to niewiele, to trzeba pamiętać, że kluczem jest nie tylko to, aby schudnąć, ale także to, aby później utrzymać liczbę zredukowanych kilogramów. Czyli uniknąć także niechcianego efektu jojo.
Łagodny deficyt sprawia także, że zdecydowanie prościej utrzymać taką dietę, a przecież o to powinno nam chodzić. Również dlatego tzw. diety cud nie działają, bo są na tyle radykalne, że tak trudno je utrzymać.
Czy zapotrzebowanie kaloryczne ulega zmianie?
Istotną kwestią jest także to, że zapotrzebowanie kaloryczne może ulegać zmianie i wpływa na to wiele różnych czynników.
Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się w takich przypadkach jak:
ciąża i karmienie piersią - kobiety w ciąży i karmiące piersią mają zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne ze względu na rozwój płodu i produkcję mleka,
zmiana aktywności fizycznej - wzrost aktywności fizycznej (np. rozpoczęcie treningów, praca fizyczna) zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne, a spadek aktywności (np. siedzący tryb życia) je zmniejsza. Dlatego, aby szybciej tracić niechciane kilogramy, warto zwiększyć dawkę codziennej aktywności,
zmiany masy ciała - osoby z większą masą ciała zazwyczaj mają wyższe zapotrzebowanie kaloryczne, a przy utracie wagi zapotrzebowanie maleje. Dlatego podczas redukcji konieczna jest korekta zapotrzebowania kalorycznego,
choroby i rekonwalescencja - różnego rodzaju choroby (np. gorączka, infekcje, choroby nowotworowe) oraz okresy regeneracji po urazach czy operacjach mogą zwiększać zapotrzebowanie energetyczne,
starzenie się - u osób starszych zapotrzebowanie kaloryczne zwykle maleje ze względu na spadek tempa metabolizmu i masy mięśniowej,
stres i intensywny wysiłek umysłowy - choć mniej istotne niż fizyczne, również wysiłek psychiczny może w niektórych przypadkach wpłynąć na zapotrzebowanie energetyczne.
W każdym z tych przypadków zapotrzebowanie kaloryczne może ulec naprawdę dużej zmianie. Dlatego - jeśli miejsce ma jedna z tych sytuacji - to warto skorygować swoją dietę, w zależności od aktualnego celu.
Jak chudnąć jedząc więcej?
Wielu z nas dieta kojarzy się z ograniczeniami. Wcale jednak nie musimy rezygnować z ulubionych produktów, aby zredukować niechciane kilogramy.
Możemy też zwiększyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i jeść więcej! Sposobem na to jest aktywność fizyczna. Oczywiście nie oznacza to konieczności katowania się ćwiczeniami, ponieważ ważny dla naszego ciała jest również odpoczynek. Ale zwiększając ilość ruchu w naszym życiu, nie tylko korzystnie wpłynie to na nasze zdrowie, ale również na tempo utraty niechcianych kilogramów.
Ważny jest więc nie tylko regularny trening, ale także ilość tzw. spontanicznej aktywności fizycznej. Czyli takiej, która nie ma ustrukturyzowanej formy, ale sprawia, że w ciągu dnia jesteśmy w ruchu.
gotowanie, mieszanie w garnkach, krojenie składników,
spacerowanie po sklepie spożywczym zamiast zamawiania zakupów online,
wybieranie schodów zamiast windy lub ruchomych schodów,
chodzenie do pracy lub szkoły pieszo, jeśli to możliwe,
prace ogrodowe: grabienie liści, sadzenie roślin, podlewanie,
granie w gry ruchowe z dziećmi lub znajomymi, np. frisbee, piłkę,
korzystanie z biurka do pracy na stojąco.
Zwiększając ilość takich obowiązków, zwiększamy też liczbę spalonych kalorii! Możemy tym samym np. przyspieszyć redukcję niechcianych kilogramów. Również z tego powodu, sport jest tak ważny podczas procesu chudnięcia.
Znam swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Co dalej?
Znasz swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Masz też określony bezpieczny deficyt i wiesz, że aktywność fizyczna to ważny dodatek do redukcji niechcianych kilogramów. Co dalej?
Oczywiście istotna jest także zbilansowana dieta, która pomoże nam utrzymać deficyt. Warto w niej postawić na:
warzywa i owoce, które powinny znajdować się w każdym posiłku,
niskotłuszczowe źródła białka, takie jak chude mięso z kurczaka i indyka, nabiał (np. skyr), a także warzywa strączkowe,
źródła węglowodanów złożonych, w tym pełnoziarniste produkty takie jak chleb, makaron i kasze,
źródła tłuszczów nienasyconych, takie jak oliwa z oliwek.
Czy to oznacza, że w diecie redukcyjnej nie ma miejsca na odstępstwa i różnego rodzaju słodkości? Na szczęście jest! Bo zdrowa i zbilansowana dieta wcale nie musi być perfekcyjna. Wystarczy stosować się do zasady 80/20, która mówi, że 80% produktów w diecie powinny stanowić produkty niskoprzetworzone, a pozostałe 20, tzw. żywność rekreacyjna. Jest więc miejsce na to, aby od czasu do czasu zjeść ulubione produkty.
Zapotrzebowanie kaloryczne - podsumowanie
Jak widać, kwestia zapotrzebowania kalorycznego jest kluczowa. I to niezależnie od tego, jaki jest nasz cel, czyli czy chcemy utrzymać aktualną masę ciała, zredukować niechciane kilogramy, czy zbudować masę mięśniową lub przytyć.
Mężczyzna 48 lat. Po usunięciu (pełnym) żołądka w październiku 2023. Na żywieniu zewnętrznym od prawie roku. Utrata wagi do poziomu 50 kg, pomimo tego żywienia dożylnego. Nie je praktycznie nic, sam mówi,...
Należy dokładnie omawiać stan pacjenta z lekarzem prowadzącym leczenie, który będzie podejmował odpowiednie kroki; zalecana również konsultacja dietetyka klinicznego, który specjalizuje się w prowadzeniu pacjentów onkologicznych.
Konto usunięte
0 /
0 opinii
Przy wizycie kolejnej w poradni onkologicznej omówienie tego problemu .
Od dwóch tygodni po jedzeniu boli mnie brzuch - najpierw ból jest w okolicy klatki piersiowej i stopniowo się obniża. Ból nie ustępuje z upływem czasu i mam tak po jedzeniu tłustym...
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza (lekarz rodzinny/internista), który po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu - zleci dalsze postępowanie, zarówno w zakresie diagnostyki (laboratoryjnej, obrazowej) jak i leczenia.
Jeśli mimo wykonania odpowiedniej diagnostyki i postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza dolegliwość nie ustąpi, można skorzystać z usług homeopaty. Można umówić wizytę w miejscu zamieszkania lub on-line.
Mam 44 lata i borykam się z nadwagą – obecnie mam 20 kg nadwagi. Która dieta będzie najbardziej skuteczna dla mnie w moim wieku i przy mojej nadwadze? Jak powinnam podejść do zmiany diety,...
Jak najbardziej wskazana pomoc specjalistyczna-dietetyka/Poradni Metabolicznej/Poradni Leczenia otyłości. Przed rozpoczęciem procesu redukcji wagi ciała powinny być wykonane kontrolne badania, tak więc w pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza na wizytę stacjonarną (np.lek.rodzinnego), który zleci niezbędne badania i skieruje do właściwej poradni.
Zawsze warto zgłosić się na konsultację do dietetyka klinicznego (z potwierdzonym wykształceniem wyższym w tym zakresie). Dobry i doświadczony dietetyk, dostosuje dietę redukcyjną w oparciu o ewentualne towarzyszące schorzenia, aktualne wyniki badań oraz preferencje żywieniowe. Regularne spotkania z dietetykiem pozwalają nie tylko na bezpieczną utratę masy ciała w kontrolowanych warunkach, ale zapewniają również wsparcie specjalisty w momentach utraty motywacji lub innych trudnych chwilach. Gdyby potrzebowała Pani dietetyka z Poznania/okolic lub była Pani zainteresowana współpracą online - serdecznie zapraszam do kontaktu.
Ważę 52 kg przy wzroście 167 cm i marzę o osiągnięciu wagi 60 kg. Mimo że codziennie spożywam około 2700 kcal, nie mogę przytyć, a wręcz chudnę. Jestem osobą, która codziennie stara się ćwiczyć....
W pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego - należy rozpocząć od badań (m.in.laboratoryjnych); po wykluczeniu schorzeń - wskazana konsultacja dietetyczna z ułożeniem właściwego dla Pani planu dietetycznego i treningi pod okiem specjalisty w celu przyrostu masy mięśniowej.
Piję około 4 litry wody dziennie, mimo że nie pracuję fizycznie, nie uprawiam sportu i nie stosuję specjalnej diety. Wyniki krwi, takie jak morfologia i glukoza, są bardzo dobre i nie wskazują na żadne...
Niedobór żelaza – czy mogę suplementować żelazo na własną rękę, czy powinno to być robione tylko pod kontrolą lekarza? Jestem wegetarianką i nie spożywam mięsa, co może wpływać na wchłanianie...
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza - po przeprowadzeniu badania fizykalnego, wykonaniu kontrolnych badań lab. lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Pierwszym krokiem powinno być poszerzenie diagnostyki i wykluczenie inne przyczyn niedoboru żelaza, najlepiej zacząć suplementację pod kontrolą lekarza :)
rozumiem że niedobór żelaza jest potwierdzony poprzez diagnostykę i konsultację lekarską? Jeśli nie najpierw należy udać się do lekarza celem diagnostyki. Jeśli ma Pani potwierdzony niedobór żelaza, należy zastosować się do zasad leczenia takiego niedoboru które zleci lekarz. Na wchłanianie żelaza wpływ ma wiele czynników: od chorób zapalnych jelit po celiakie i niedobory z dietą. Należy też różnicować czy niedobory są związane z wchłanianiem czy z niedostateczną podażą żelaza z dietą. Zachęcam do skorzystania z konsultacji lub poradnictwa żywieniowego na moim profilu ;)
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna
służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.