Tabletka „dzień po”. Jak działa antykoncepcja awaryjna?

konsultacje lekarskie online

tabletki dzień po

 

Twój partner użył nieprawidłowo prezerwatywy? A może pominęłaś pigułkę antykoncepcyjną? W trudnych sytuacjach ratuje nas antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka „dzień po”.

 

Co to jest pigułka "dzień po"?

 

Doraźna, kryzysowa, ratunkowa, to inne określenia tabletki dzień po, którą stosuje się po odbyciu stosunku seksualnego. To tylko jedna pastylka, lek stosowany jednorazowo, który stanowi  doskonałą metodę antykoncepcyjną. Nie jest to tabletka aborcyjna, nie przerywa ciąży, ponieważ nie jest już skuteczna, jeśli zapłodnienie miało już miejsce.

 

Pigułka ratunkowa najczęściej używana jest po:

 

  • Seksie bez zabezpieczeń
  • Wypadku z użyciem prezerwatywy (rozdarcie, niewłaściwe użycie, zsunięcie, pęknięcie);
  • Zapomnieniu o przyjęciu doustnych środków antykoncepcyjnych
  • Oderwaniu się plastra antykoncepcyjnego;
  • Wydaleniu się wkładki wewnątrzmacicznej lub implantu hormonu antykoncepcyjnego

 

Należy pamiętać, że nie zawsze zabezpieczenie przed ciążą jest skuteczne i niektóre sposoby zawodzą – niezależnie od naszych starań. Warto zaznaczyć, iż ta metoda hormonalna jest stosowana tylko w nagłych sytuacjach i nie może być stałą metodą zabezpieczania się.

 

Ile mamy czasu na zastosowanie metody awaryjnej?

 

Jak sama nazwa wskazuje,  antykoncepcję kryzysową stosujemy jak najszybciej po stosunku. Na rynku dostępne są dwa rodzaje środków:

 

  • Pierwszy z nich uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w endometrium, czas zażycia pigułki wynosi 72 godziny od stosunku
  • W przypadku drugiego preparatu, który hamuje owulację jest to 120 godzin od zbliżenia (5 dni)

 

Tabletka ''dzień po'': skutki uboczne

 

Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana sporadycznie. Jednorazowa dawka hormonów nie powinna spowodować poważnych dla zdrowia skutków ubocznych, ale może wywołać wymioty, nudności, pobolewania brzucha, zaburzenia miesiączki - objawy te powinny szybko ustąpić.

 

Jeśli zastosowałaś antykoncepcję awaryjną po tym, jak zapomniałaś zażyć tabletki antykoncepcyjne, ważne jest, abyś nie przerywała swojej zwykłej antykoncepcji. Jednak nie będzie to już w pełna ochrona, dlatego należy stosować podczas stosunku mechaniczne środki ochronne takie jak prezerwatywa.

 

WAŻNE: Zażycie tabletki “dzień po” nie chroni przed niepożądaną ciążą podczas kolejnych stosunków seksualnych.

 

e-Recepta na antykoncepcję awaryjną

 

Tabletka „dzień po” dostępna jest w każdej aptece. Aby ją kupić trzeba posiadać e-Receptę, wystawioną przez ginekologa lub lekarza POZ. W zależności od rodzaju preparatu, cena za jedną tabletkę kształtuje się na poziomie od 35 zł do 120 zł.

 

Pamiętaj, że należy niezwłocznie umówić się do lekarza, który wytłumaczy ci działanie pigułek ratunkowych, a co najważniejsze wypisze e-Receptę na antykoncepcję awaryjną.

 

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

e-Recepta e‑Recepta online!