Tabletka dzień po. Jak szybko otrzymać receptę?

konsultacje lekarskie online

Tabletka dzień po

 

Antykoncepcja awaryjna to bezpieczny sposób zapobiegania ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Istnieje kilka rodzajów antykoncepcji awaryjnej, niektóre działają lepiej w zależności od sytuacji. Obecnie świadczenie usług online, poszło bardzo dynamicznie do przodu. Konsultacje online ze specjalistami generują szereg zalet zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

 

Jakie są rodzaje antykoncepcji awaryjnej?

Istnieją dwa sposoby zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia:

Opcja 1: Wkładki, które są skuteczne w ciągu 120 godzin (pięciu dni) po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Jest to najskuteczniejszy rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Wkładki te działają równie dobrze pierwszego, jak i piątego dnia.

Opcja 2: Awaryjna tabletka antykoncepcyjna (tzw. tabletka dzień po), którą należy przyjąć najszybciej jak to możliwe, najlepiej w ciągu 72h (trzy dni), przy niektórych tabletkach, można ją również zażyć w ciągu 120 godzin (pięć dni) po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.

 

Jakie możemy wyróżnić rodzaje tabletek antykoncepcji awaryjnej?

Istnieją 2 rodzaje tabletek dzień po:

  • Pigułka z octanem uliprystalu - uważana jest za najskuteczniejszy rodzaj pigułki dzień po. Można ją zażyć do 120 godzin (pięć dni) po stosunku bez zabezpieczenia, ale specjaliści nie ukrywają, że czas gra tutaj kluczową rolę i zalecają wziąć antykoncepcję awaryjną najszybciej, jak to możliwe,
  • Tabletka z lewonorgestrelem – tego typu tabletki działają najskuteczniej na dzień po stosunku, ale są również skuteczne w większości przypadków, gdy przyjmie się je w ciągu 72 godzin (3 dni) po stosunku bez zabezpieczenia. Przy tych rodzajach tabletek czas jest również istotny - im szybciej zostaną zażyte, tym lepiej działają.

 

Czy na tabletkę dzień po trzeba mieć receptę?

Nie można zapominać o tym, że aby otrzymać antykoncepcję awaryjną, musimy udać się do specjalisty po receptę. Nie ma innej możliwości, aby otrzymać pigułkę dzień po. Jaki jest najszybszy sposób, aby uzyskać na nią receptę?

Możesz obrać tradycyjną drogę. Zdzwonić do przychodni, czy lekarza, umówić się na najbliższy termin, dojechać do miejsca, w którym przyjmuje specjalista, odczekać swoje w kolejce i dopiero po wizycie udać się do apteki po antykoncepcję awaryjną.

 

A czy istnieje szybszy i wygodniejszy sposób?

Oczywiście, że tak. W dobie dzisiejszej cyfryzacji wizyty online są coraz bardziej popularne. Ich niewątpliwą zaletą, jest ich dostępność. Lekarze są często aktywni dla swoich pacjentów w godzinach nocnych, weekendy i święta, gdzie gabinety stacjonarne są normalnie nieczynne. Za pośrednictwem platformy haloDoctor.pl możesz umówić się do wielu specjalistów, nawet w ciągu 5 minut. Umów konsultacje z receptą. Specjaliści na platformie haloDoctor, są stale dostępni do Twojej dyspozycji, aby Ci pomóc.
 

A jak umówić się na e-Wizytę w celu uzyskania recepty na tabletkę dzień po?

  • Umów się na konsultacje online u lekarza, u którego najbardziej odpowiada Ci termin,
  • Opłać e-wizytę,
  • Połącz się z lekarzem za pomocą wideorozmowy, rozmowy telefonicznej lub czatu i porozmawiaj z lekarzem o antykoncepcji awaryjnej. Specjalista, przeprowadzając z Tobą wywiad, wspomni o wszystkich przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych,
  • Lekarz, jeżeli uzna, że przepisanie tabletki na antykoncepcję awaryjną jest konieczne, wystawi receptę, którą będzie można zrealizować w każdej aptece.

 

Prawidłowe stosowanie antykoncepcji awaryjnej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Pigułki dzień po są dla większości kobiet bezpieczne, nie powodują długotrwałych skutków ubocznych i nie wpływają na zdolność zajścia w ciążę w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że nie powinny być używane jako regularna metoda antykoncepcyjnej. Uzyskanie recepty na nie za pomocą e-Wizyty, na którą możesz umówić się w ciągu kilku minut, jest niewątpliwie najlepszym aspektem, gdyż jak wiadomo, czas przy tabletkach dzień po jest kluczowy.

 

"Główną zaletą haloDoctor.pl jest skrócony termin oczekiwania na wizytę oraz brak kolejek do specjalistów. Czas epidemii szczególnie pokazał, jak ważne jest świadczenie usług medycznych na odległość. Wizyta online nie zawsze skupia się tylko na paradach lekarskich, ale także daje pacjentom możliwość uzyskania e-Recepty, e-Skierowania, czy e-Zwolnienia. Ereceptę Pacjent będzie mógł zrealizować po otrzymaniu SMS-a z kodem, albo przez e-mail z plikiem PDF. Po przyjściu do apteki należy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL.” – dodaje Rafał Piszczek, CEO Medfile/ haloDoctor.pl

 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy tabletkę dzień po może przepisać tylko ginekolog?

Nie, nie jest koniecznością, aby ginekolog przepisał pacjentce e-Receptę na tabletkę dzień po. Może to zrobić lekarz każdej specjalności.

Czy tabletkę dzień po można kupić w każdej aptece?

Jak najbardziej tak. Jeżeli dana apteka, do której się udajemy będzie miała na stanie tabletkę dzień po, to po uzyskaniu 4 cyfrowego kodu e-Recepty, farmaceuta wyda nam pigułkę. 
 

Jakie skutki uboczne mają tabletki dzień po?

Do najczęstszych działań niepożądanych po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, zaliczamy: bóle oraz zawroty głowy, problemy żołądkowe, przyśpieszenie lub opóźnienie następnej miesiączki.
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!