Tabletki poronne, czym różnią się od tabletki dzień po

konsultacje lekarskie online

Tabletki poronne

 

Dostępność w Polsce do tabletek poronnych jest tematem szeroko komentowanym, ale często komentowanym w złym kierunku, ponieważ często osoby mylą pojęcie tabletek poronnych z tabletkami dzień po, które mają zupełnie inne zadanie. Jakie więc są różnice między obiema tabletkami?

 

Czym tabletki poronne różnią się od tabletek dzień po?

Po pierwsze dostępnością. W Polsce prawo aborcyjne jest niezwykle surowe, ponieważ zgodnie z najświeższymi zmianami, w naszym kraju istnieją jedynie dwie przesłanki, które dają zgodę na przeprowadzenie legalnej aborcji, podczas której wykorzystywane są przez lekarza tabletki poronne i są to sytuacje, gdy:

  • Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że powstała ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli gwałtu,
  • Ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej.

Natomiast tabletka dzień po, jest lekiem, który kobieta otrzyma na e-Receptę od lekarza. e-Recepta na tabletkę dzień po może być wystawiona przez jakiegokolwiek lekarza, również podczas konsultacji online na platformie medycznej haloDoctor.

 

Jak działa tabletka dzień po?

Tabletki poronne mają działanie poronne, czyli mają usunąć ciążę już istniejącą. W przypadku tabletki dzień po sytuacja jest inna, ponieważ ten lek ma za zadanie przeciwdziałać ewentualnej ciąży. Na polskim rynku dostępne są dwa leki, które są przepisywane przez lekarzy.

Jedna z nich, która jest na bazie octanu uliprysalu, powinna zostać przyjęta najpóźniej do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, najlepiej, jednak aby została przyjęta do 24 godzin. Lek opóźnia owulację bądź ją hamuje, co powoduje, że plemniki nie mogą zapłodnić komórki jajowej. Jednocześnie błona śluzowa zmienia swoją strukturę, przez co zagnieżdżenie zarodka zostaje zahamowane.

Drugi z dostępnych leków, który działa przy pomocy lewonorgestrelu, powinien zostać przyjęty maksymalnie do 72 godzin po stosunku, ale jak w przypadku poprzedniego leku – najlepiej, jak zostanie przyjęty maksymalnie do 24 godzin po niezabezpieczonym odpowiednio stosunku. Lek działa również na wstrzymanie owulacji, a także na zmiany w błonie macicy, które uniemożliwiają ruchy plemnikom.

W przypadku pojawienia się wymiotów w trakcie pierwszej godziny po przyjęciu leku, należy przyjąć ponownie lek, ponieważ działanie leku jest zagrożone.

 

Przeciwwskazania do przyjęcia tabletki dzień po

Tabletka dzień po jak każdy lek ma listę przeciwwskazań, do których kobieta powinna bezwzględnie się zastosować. Tabletki dzień po nie przyjmujemy, jeśli:

  • kobieta ma potwierdzoną ciążę,
  • kobieta karmi piersią,
  • występują zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
  • występują nowotwory hormonozależne.

 

Jakich skutków można się spodziewać po przyjęciu tabletki dzień po?

Kobieta po przyjęciu tabletki dzień po może zmagać się z nudnościami oraz wymiotami. Może pojawić się ból głowy, ból pleców, obrzęk i tkliwość piersi, a także dyskomfort w okolicy jamy brzusznej. Dodatkowo może odczuwać niepokój i wahania nastrojów. W przypadku silnych krwawień należy zgłosić się koniecznie do lekarza.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy tabletkę dzień po mogę przyjąć w domu?

Oczywiście. Tabletka dzień po jest do stosowania w domowych warunkach. Warto mieć jednak obok siebie telefon w przypadku powikłań lub złego samopoczucia. Wiele kobiet dla spokoju psychicznego przyjmuje leki w towarzystwie partnera lub przyjaciółki.

Czy tabletka dzień po jest droga?

Ceny tabletek wahają się w zależności od apteki, widełki cenowe to kwoty między 60 a 130 zł.

Czy tylko ginekolog może przepisać tabletkę dzień po?

Tabletkę dzień po może przepisać lekarz każdej specjalizacji, a także lekarz POZ. Również lek można otrzymać podczas konsultacji online na platformie haloDoctor.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!