Wytyczne ochrony przed zakażeniem koronawirusem

konsultacje lekarskie online

porady pediatry online

 

Lek. Andrzej Pękacki radzi:

Jak w dobie pandemii zadbać o bezpieczeństwo najbliższych?

 

W toku szalejącej pandemii koronawirusa na całym świecie musimy być świadomi jednego - zarazić się koronawirusem i zachorować może każdy. Przykładem tego jest historia półrocznej Erin Bates, która przecież nie wychodziła sama z domu. Tę straszną chorobę przynieśli jej najbliżsi, być może sami rodzice lub rodzeństwo, czy znajomi.

 

Pamiętajmy, mamy tylko jedną naprawdę skuteczną broń w walce z koronawirusem. Bronią tą jest całkowita izolacja najsłabszych czyli najmłodszych dzieci, szczególnie tych z chorobami przewlekłymi płuc, serca, nerek, leczonych z powodu nowotworów chemioterapią, po przeszczepach narządów jak nerki, wątroba czy szpiku kostnego. Równie narażeni na ryzyko zgonu w przypadku zakażenia się koronawirusem są seniorzy po 60-tym roku życia. W tej grupie wiekowej śmiertelność jest szacowana na 3,6%, czyli na każde 100 osób które zachorowały na COVID-19 statystycznie 3,6 osoby umiera.

 

W najgorszej sytuacji są jednak osoby w grupie wiekowej 80+. Wśród tych osób ryzyko śmierci jak podaje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wskutek choroby COVID-19 wynosi około 23% do 28%. Są to dane statystyczne dostępne w chwili obecnej oparte na przypadkach zgonów w poszczególnych grupach wiekowych na całym świecie.

 

Bądźmy zatem ostrożni i niezwykle czujni. Stosujmy się do zasad kwarantanny w przypadku kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem. Dbajmy o bezwzględne stosowanie środków ochrony osobistej jak: maseczki, rękawice ochronne lateksowe, gogle lub okulary na oczy najlepiej z osłoną boczną oczu; szczególnie wtedy, gdy komunikujemy się z osobami z naszego otoczenia. Bezwzględnie po powrocie do domu z miejsc publicznych najpierw ostrożnie, jeszcze w rękawicach, należy zdjąć maseczkę i jeśli jest jednorazowa to należy ją zutylizować w specjalnym zamykanym worku foliowym. Następnie należy ostrożnie zdjąć rękawice chwytając najpierw za środek rękawicy założonej na prawą rękę i wrzucić ja do worka. Następnie kciukiem ręki prawej podważyć rękawicę u jej nasady przy nadgarstku ręki lewej i zdjąć, a następnie włożyć do worka na odpady potencjalnie zakaźne.

 

Dopiero wówczas należy umyć ręce pod bieżącą, ciepłą woda z mydłem, myjąc je dokładnie (aż do połowy przedramion, szczególnie w okolicach nadgarstków i między palcami), myjemy ręce przez minimum 20 sekund. Po umyciu i dokładnym osuszeniu rąk, najlepiej ręcznikiem papierowym, który utylizujemy w worku na śmieci, w kolejnym kroku dezynfekujemy ręce płynami odkażającymi jak np. Octenisept, czy innymi dostępnymi środkami dezynfekcyjnymi opartymi na bazie alkoholu.

 


pediatra online - lek. Andrzej PękackiJestem specjalistą pediatrii z 40-letnim doświadczeniem. Swoje kwalifikacje zawodowe zdobywałem pracując w: Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej oraz I Klinice Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie (od 1982 roku). Ponadto przez 7 lat prowadziłem poradnię pediatryczną w Centrum Medycznym Ujastek Spółka z.o.o. przy szpitalu ginekologiczno-położniczym Ujastek w Krakowie. Pod moją opieką było ponad 800 dzieci od okresu noworodkowego do 18 roku życia. Zajmuję się leczeniem infekcyjnych, alergicznych chorób dzieci oraz leczeniem boreliozy, anemii, jak i opieką nad noworodkiem i  niemowlęciem w zakresie szczepień ochronnych.

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.
Lek. Andrzej Pękacki
Umów eWizytę

 


Przeczytaj także inne wpisy lek. Andrzeja Pękackiego:

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jaki lekarz wystawia L4 w przypadku wystąpienia Covid?

W większości przypadków z przypuszczeniem koronawirusa idziemy do lekarza POZ i to właśnie on wystawia e-Zwolnienie. Ważne, aby móc potwierdzić to pozytywnym wynikiem testu. 
 

Jakie są najskuteczniejsze leki w przypadku zachorowania na koronawirusa?

Specjaliści zalecają przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Jeśli Twoje objawy są bardzo dokuczliwe umów się na konsultacje online za pośrednictwem platformy haloDoctor i uzyskaj pomoc wykwalifikowanego lekarza bez narażania siebie oraz innych na zarażenie się. 
 

Czy konsultacje online są droższe niż wizyta stacjonarna w gabinecie?

Patrząc na to, że korzystając z e-Wizyt, odchodzi nam koszt dojazdu do gabinetu stacjonarnego, oszczędzamy sporo czasu. E-Wizytę możemy odbyć bez wychodzenia z domu, a ich cena  z pewnością nie przekroczy tej, którą musielibyśmy zapłacić w gabinecie stacjonarnym.
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!