Dr n. med. Wiśniewski Sławomir

Sławomir Wiśniewski Praktyka Lekarska SCI4BIZ
Umów wizytę

O mnie

Dzień dobry. Mam doświadczenie w wykonywaniu pod kontrolą USG biopsji cienkoigłowych guzków piersi, tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i innych powierzchownie położonych zmian. Biopsje cienkoigłowe wykonuję w gabinecie stacjonarnym. W trakcie telekonsultacji wyjaśniam sposób przeprowadzenia zabiegu, zasadność ew...entualnego znieczulenia miejscowego (+ ewentualna recepta), oceniam dolegliwości po przeprowadzonej biopsji (+ ewentualna recepta i zwolnienie lekarskie).więcej

Wykształcenie

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - doktor nauk medycznych, Politechnika Poznańska, studia podyplomowe - Instytut Informatyki, specjalność – Internet i sieci komputerowe

Języki

Angielski, Polski, Rosyjski

Leczone schorzenia

więcej

Dodatkowe informacje

Dlaczego biopsje cienkoigłowe? Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (tzw. BAC) to jedna z małoinwazyjnych i szybkich metod pobierania materiału z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. BAC jest badaniem diagnostycznym, często wykonywanym u osób, u których wykryto podejrzaną zmianę chorobową o charakterze na przykład gu...za, torbieli, zmiany ogniskowej widocznej w USG.
Kiedy stosujemy BAC?
Biopsję cienkoigłową najczęściej wykorzystuje się w diagnostyce zmian ogniskowych tarczycy. Wole guzkowe jest jedną z najczęściej występujących chorób tego gruczołu. Badanie takie należy wykonać, aby wykluczyć rozwijające się nowotwory tarczycy. Ze względu na to, że jest to dobrze unaczyniony narząd, z powodu swojej małej inwazyjności właśnie biopsja cienkoigłowa się do tego najlepiej nadaje.
Stosując BAC bada się również podejrzane zmiany w obrębie ślinianek i powiększone węzły chłonne podejrzane o obecność przerzutów.
Biopsja cienkoigłowa to metoda, którą wykorzystuje się również do opróżniania dużych, objawowych, bolesnych torbieli w piersiach. Wykonuje się ją w celu zmniejszenia dolegliwości, co następuje po odessaniu z nich płynu. Uzyskany materiał oczywiście przesyła się do oceny cytologicznej.
Na czym polega BAC?
Badanie polega na aspiracji („zassaniu”) zawiesiny komórek wraz z płynem międzykomórkowym z badanej zmiany poprzez wkłucie cienkiej igły (o średnicy ok. 0,4-0,5 mm w przypadku tarczycy) ze strzykawką. Po wbiciu w tkankę, pociąga się za tłoczek i w ten sposób pobiera komórki i płyn międzykomórkowy.
Co istotne, pobrane od pacjenta są komórki, a nie wycinki tkanek, które następnie poddawane są badaniu cytologicznemu. W jego trakcie patomorfolog ocenia ich wygląd, bez oceny struktury tkanki. Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest najczęściej pod kontrolą USG (nazywana jest wtedy biopsją aspiracyjną cienkoigłową celowaną – BACC), dzięki czemu można precyzyjnie pobrać materiał nawet z małych zmian. Z racji używania cienkich igieł wykonuje się ją bez znieczulenia, można ją wykonać bez żadnego specjalnego przygotowania, a zaraz po jej ukończeniu pacjent może wrócić do domu.
więcej

Adres

ul. Zygmunta Starego 14/86, Poznań
Sławomir Wiśniewski Praktyka Lekarska
ul. Rynkowa 18, Przeźmierowo
BOMedica
Najbliższy wolny termin
Umów wizytę
więcej

Usługi

e-Recepta kontynuacja
15 min · 49 zł
Nawet 50% więcej wizyt! Promowanie na stronie głównej - wyświetlanie na górze listy, poprzez odpowiednie oznaczenie kolorystyczne, powiększenie, wyznaczenie specjalnego miejsca itp.
Tabletka ,,dzień po" - e-Recepta
5 min · 59 zł
Nawet 50% więcej wizyt! Promowanie na stronie głównej - wyświetlanie na górze listy, poprzez odpowiednie oznaczenie kolorystyczne, powiększenie, wyznaczenie specjalnego miejsca itp.
Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie)
15 min · 99 zł
Nawet 50% więcej wizyt! Promowanie na stronie głównej - wyświetlanie na górze listy, poprzez odpowiednie oznaczenie kolorystyczne, powiększenie, wyznaczenie specjalnego miejsca itp.
e-Recepta przedłużenie
10 min · 39 zł

Opinie o specjaliście

Specjalista nie posiada żadnych opinii

Strona WWW placówki medycznej: Sławomir Wiśniewski Praktyka Lekarska SCI4BIZ   Poznań, Zygmunta Starego 14 / 86 Regulamin świadczenia usług

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik