Dr n. med. Wiśniewski Sławomir

4.86 / 28 opinii
Sławomir Wiśniewski Praktyka Lekarska SCI4BIZ
Umów wizytę

O mnie

Dzień dobry. Mam doświadczenie w wykonywaniu pod kontrolą USG biopsji cienkoigłowych guzków piersi, tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych i innych powierzchownie położonych zmian. Biopsje cienkoigłowe wykonuję w gabinecie stacjonarnym. W trakcie telekonsultacji wyjaśniam sposób przeprowadzenia zabiegu, zasadność ew...entualnego znieczulenia miejscowego (+ ewentualna recepta), oceniam dolegliwości po przeprowadzonej biopsji (+ ewentualna recepta i zwolnienie lekarskie).więcej

Wykształcenie

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - doktor nauk medycznych, Politechnika Poznańska, studia podyplomowe - Instytut Informatyki, specjalność – Internet i sieci komputerowe

Języki

Angielski, Polski, Rosyjski

Leczone schorzenia

więcej

Dodatkowe informacje

Dlaczego biopsje cienkoigłowe? Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (tzw. BAC) to jedna z małoinwazyjnych i szybkich metod pobierania materiału z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. BAC jest badaniem diagnostycznym, często wykonywanym u osób, u których wykryto podejrzaną zmianę chorobową o charakterze na przykład gu...za, torbieli, zmiany ogniskowej widocznej w USG.
Kiedy stosujemy BAC?
Biopsję cienkoigłową najczęściej wykorzystuje się w diagnostyce zmian ogniskowych tarczycy. Wole guzkowe jest jedną z najczęściej występujących chorób tego gruczołu. Badanie takie należy wykonać, aby wykluczyć rozwijające się nowotwory tarczycy. Ze względu na to, że jest to dobrze unaczyniony narząd, z powodu swojej małej inwazyjności właśnie biopsja cienkoigłowa się do tego najlepiej nadaje.
Stosując BAC bada się również podejrzane zmiany w obrębie ślinianek i powiększone węzły chłonne podejrzane o obecność przerzutów.
Biopsja cienkoigłowa to metoda, którą wykorzystuje się również do opróżniania dużych, objawowych, bolesnych torbieli w piersiach. Wykonuje się ją w celu zmniejszenia dolegliwości, co następuje po odessaniu z nich płynu. Uzyskany materiał oczywiście przesyła się do oceny cytologicznej.
Na czym polega BAC?
Badanie polega na aspiracji („zassaniu”) zawiesiny komórek wraz z płynem międzykomórkowym z badanej zmiany poprzez wkłucie cienkiej igły (o średnicy ok. 0,4-0,5 mm w przypadku tarczycy) ze strzykawką. Po wbiciu w tkankę, pociąga się za tłoczek i w ten sposób pobiera komórki i płyn międzykomórkowy.
Co istotne, pobrane od pacjenta są komórki, a nie wycinki tkanek, które następnie poddawane są badaniu cytologicznemu. W jego trakcie patomorfolog ocenia ich wygląd, bez oceny struktury tkanki. Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest najczęściej pod kontrolą USG (nazywana jest wtedy biopsją aspiracyjną cienkoigłową celowaną – BACC), dzięki czemu można precyzyjnie pobrać materiał nawet z małych zmian. Z racji używania cienkich igieł wykonuje się ją bez znieczulenia, można ją wykonać bez żadnego specjalnego przygotowania, a zaraz po jej ukończeniu pacjent może wrócić do domu.
więcej

Adres

ul. Zygmunta Starego 14/86, Poznań
Sławomir Wiśniewski Praktyka Lekarska
ul. Rynkowa 18, Przeźmierowo
BOMedica
Najbliższy wolny termin
Umów wizytę
więcej

Usługi

Konsultacja + ewentualne L4 (e-Zwolnienie)
10 min · 99 zł
Nawet 50% więcej wizyt! Promowanie na stronie głównej - wyświetlanie na górze listy, poprzez odpowiednie oznaczenie kolorystyczne, powiększenie, wyznaczenie specjalnego miejsca itp.

Opinie pacjentów

5,0

Polecam. Ja będę wracać do Pana Doktora.

5,0

Polecam

5,0
Bez treści
więcej
Pytania do lekarza
4 odpowiedzi
Czy zmiana tabletek na plastry jest kontynuacją antykoncepcji?
Zmieniłam stosowanie leków antykoncepcyjnych. Wcześniej przez rok stosowałam tabletki microgynon21, postanowiłam je zmienić na plastry. Po zakończeniu opakowania tabletek odczekałam 7 dni, w których pojawiało się krwawienie, a następnie nakleiłam plaster w dniu, w którym powinnam zażyć nową tabletkę z nowego opakowania. Lekarz informował mnie, że można tak, bo to kontynuacja. Jestem jednak zaniepokojona bo w poniedziałek przyklejam trzeci plaster, cały czas współżyje, a na ulotce przeczytałam że stosowanie plastrów powinno zacząć się w pierwszym dniu wystąpienia krwawienia. Nie wiem jak to odnosi się do tego jeśli jestem cały czas w kontynuacji hormonalnej antykoncepcji. Proszę o odpowiedz, bo bardzo się denerwuje czy jestem chroniona.
Wprawdzie moja odpowiedź będzie przeterminowana, ale dla podniesienia świadomości ogólnej chciałbym ją zamieścić. Teoretycznie wystarczyłoby zbadać poziomy FSH i AMH, ale... ciąża po 35 roku życia jest ciążą podwyższonego ryzyka. Dobrzy byłoby taki pomysł skonsultować z ginekologiem-położnikiem. Dobrze, jeśli zgodzi się taką ciążę poprowadzić. Może jednak chcieć taki pomysł "wybić z głowy" - zdrowie pacjentki może nie pozwalać na zajście w ciążę lub donoszenie ciąży. Może też uważać, że ciąża pogorszy przebieg chorób aktualnie występujących u pacjentki. Paniom decydującym się na późną ciążę przede wszystkim doradzam rozmowę z lekarzem, który miałby ciążę prowadzić - poziom hormonów, to nie jest kwestia pierwszoplanowa.
Źle zażywane tabletki
Zażyłem pomyłkowo dwie tabletki preductal mr 35 mg czy to niebezpieczne ?
Tego rodzaju hiperpreductalemia nie stanowi zagrożenia zdrowia ani życia.
Różowe plamienie tydzień przed okresem
Witam. U dziewczyny pojawiło się różowe plamienie tydzień przed okresem. Razem z dziewczyną uprawiamy tak zwane "ocieranie się" w zabezpieczeniu. Nigdy nie doszło do penetracji. Podczas dni płodnych dotykałem członkiem, rzecz jasna w zabezpieczeniu, pochwy dziewczyny. Podczas ocierania się prezerwatywa raz mogła się zsunąć, a członek mógł być w preejakulacie. Czy możliwe, że zaszła w ciążę przez coś takiego?
Ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie. O zabezpieczeniach zawsze warto pamiętać. Wątpliwości co do ojcostwa można rozwikłać przez badanie ojcostwa w najbliższej pracowni hemogenetyki zakładu medycyny sądowej.
więcej
Strona WWW placówki medycznej: Sławomir Wiśniewski Praktyka Lekarska SCI4BIZ   Poznań, Zygmunta Starego 14 / 86 Regulamin świadczenia usług

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik