prof. dr hab. n. med. Dobruch Jakub

5.00 / 21 opinii
Volta Medica sp. z o.o. sp. k.
Umów wizytę

O mnie

Prof. dr hab. n. med. Jakub Dobruch, FEBU Kierownik Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Jestem chirurgiem, profesorem urologii. W mojej praktyce klinicznej od lat dominuje małoinwazyjne leczenie operacyjne chorych na nowotwory gruczołu krokowego, pęcherza moczowego i nerki. Doświadczenie chir...urgiczne ukształtowałem pracując w Klinice Urologii kierowanej przez prof. A. Borówkę oraz podczas wielu stażów odbytych w ośrodkach europejskich i amerykańskich. Do najważniejszych z nich zaliczam stypendia w Nowym Jorku, Berlinie, Lipsku, Salzburgu, a także w Miami, Dallas i Winston-Salem podczas których poznałem techniki operacyjne wykorzystywane w konwencjonalnych operacjach laparoskopowych oraz operacjach z użyciem robota daVinci. Samodzielnie operacje laparoskopowe wykonuję od 2005 roku. Dzięki zdobytemu przez kolejne lata doświadczeniu łączę różne techniki chirurgii endoskopowej podczas złożonych operacji rekonstrukcyjnych. Pracuję w Klinice Urologii CMKP oraz w szpitalu EMC Piaseczno, w którym mam przyjemność operować z użyciem wspomnianego robota.
Do klasycznych operacji endoskopowych, w tym tych z użyciem robota daVinci, które wykonuję najczęściej zaliczam:
1. Prostatektomię radykalną (wycięcie gruczołu krokowego z powodu raka)
2. Cystektomię radykalną (wycięcie pęcherza moczowego z powodu raka)
3. Resekcję nerki wraz z guzem (NSS, częściowe wycięcie nerki)
4. Nefrektomię radykalną (wycięcie nerki z powodu raka)

Techniki endoskopowe wykorzystuję także w operacjach rekonstrukcyjnych, np.
1. Wtórnej naprawy zwężenia połączenia miedniczkowo-moczowodowego
2. Plastyki przepuklin pachwinowych podczas prostatektomii radykalnej
3. Plastyki przetok pęcherzowo-moczowodowych
4. Przeszczepienia moczowodu z wykorzystaniem manewru „psoas-hitch” i „Boari flap”

Wprawdzie wspomniane operacje stanowią podstawę moich zainteresowań chirurgicznych, jestem także autorem wielu innych zabiegów urologicznych, w tym tych wykonywanych u chorych na łagodny rozrost stercza (HOLEP, adenomektomia endoskopowa) i nowotwory pęcherza moczowego (resekcje en-bloc).

Poniżej przedstawiam najważniejsze wydarzenia w moim życiu zawodowym:
1994 – 2000 Studia medyczne na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie.
Doktor nauk medycznych (2004), rozprawa doktorska pt.: „Rola układu wazopresynergicznego w ośrodkowej regulacji układu krążenia u szczurów SD z zawałem mięśnia sercowego”.
Doktor habilitowany nauk medycznych (2014), rozprawa habilitacyjna pt.: „Znaczenie kliniczne stanu marginesów chirurgicznych u chorych poddanych prostatektomii radykalnej”.
Profesor CMKP (2019), tytuł nadany uchwałą Rady Naukowej CMKP
Profesor nauk medycznych (2021), tytuł nadany przez Prezydenta RP

Studia na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie rozpocząłem w 1994 roku po zakończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym im Marsz. St. Małachowskiego w Płocku. Akademię ukończyłem z wyróżnieniem, z pierwszą lokatą w 2000 roku. Działalność naukową rozpoczętą podczas trzeciego roku studiów kontynuowałem pracując począwszy od 2000 roku jako asystent w Katedrze Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej. Jej zwieńczeniem był cykl publikacji dotyczących ośrodkowej regulacji czynności układu krążenia oraz obrona pracy doktorskiej pod tytułem: „Rola układu wazopresynergicznego w ośrodkowej regulacji układu krążenia u szczurów SD z zawałem mięśnia sercowego”. Równolegle do pracy w Katedrze Fizjologii, po odbyciu stażu podyplomowego, w listopadzie 2001 roku, podjąłem pracę w charakterze asystenta w Oddziale Urologicznym Centralnego Szpitala Kolejowego w Warszawie. Tytuł specjalisty w dziedzinie urologii uzyskałem w 2008 roku. Po obronie pracy doktorskiej oraz uzyskaniu tytułu specjalisty rozpocząłem pracę na stanowisku adiunkta Kliniki Urologii CMKP, której kierownikiem był prof. dr hab. med. Andrzej Borówka. Podczas pracy w oddziale urologicznym oprócz typowej działalności klinicznej byłem odpowiedzialny za prowadzenie grantów przyznawanych przez CMKP i KBN, prowadziłem liczne prace badawcze. Doświadczenie chirurgiczne i kliniczne doskonaliłem podczas stażów i szkoleń w ośrodkach urologicznych Europy i USA. Zostałem zaproszony do uczestniczenia w pracy organizacji YAU (Young Academic Urologists), która w ramach EAU (European Association of Urology) zrzesza przedstawicieli wiodących klinik urologicznych Europy i prowadzi wieloośrodkowe projekty badawcze. Jestem odpowiedzialny za prace dotyczące raka pęcherza moczowego.
Zasadniczym przedmiotem prac badawczych, które prowadzę w Klinice jest onkologia urologiczna, szczególnie badania nad nowotworami pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Te drugie stanowiły między innymi podstawę rozprawy habilitacyjnej pt.: „Znaczenie kliniczne stanu marginesów chirurgicznych u chorych poddanych prostatektomii radykalnej”. W 2014 roku, po złożeniu kolokwium habilitacyjnego uzyskałem tytuł doktora habilitowanego. Rok później, w wyniku postępowania konkursowego objąłem kierownictwo Kliniki Urologii CMKP. W lutym 2019 roku zostałem mianowany na stanowisko profesora CMKP, niespełna dwa lata później Prezydent RP przyznał mi tytuł profesora nauk medycznych.
więcej

Leczone schorzenia

  • żylaki powrózka nasiennego
  • zwężenie cewki moczowej
  • zapalenie prostaty
  • zapalenie pęcherza moczowego
  • zapalenie najądrza i jądra
  • zapalenie gruczołu krokowego
  • zaburzenia erekcji
  • wodonercze
więcej

Adres

ul. Belgijska 11/8, Warszawa
Centrum Medyczne Volta-Med ul. Belgijska 11/8
powiększ mapę
Najbliższy wolny termin
Umów wizytę

Usługi

konsultacja urologiczna
20 min · 350 zł
konsultacja urologiczna online
20 min · 300 zł

Opinie pacjentów

5,0

Bardzo miły i konkretny lekarz

5,0

Pan Profesor to po prostu klasa sama w sobie :). Fachowość i Kultura Osobista :)

5,0

Pan doktor Jakub Dobruch jest profesjonalistą. Konkretna rozmowa , rzeczowe ustalenia i wskazówki.

więcej
Strona WWW placówki medycznej: Volta Medica sp. z o.o. sp. k.   Warszawa, Belgijska 11 / 8 Regulamin świadczenia usług

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.