Antydepresanty bez recepty

konsultacje lekarskie online

 

Jeśli masz depresję, lekarz może przepisać Ci indywidualnie dobrany lek, który nazywany jest antydepresantem. Istnieje wiele rodzajów leków przeciwdepresyjnych, a znalezienie tego, który jest dla Ciebie odpowiedni, może zająć trochę czasu. Ważne jest, aby współpracować z lekarzem i nie wywierać na siebie żadnej presji. Podczas leczenia zaburzeń psychicznych, czas może okazać się kluczowy, aby powrócić do dawnego siebie. 

 

Czy można uzyskać antydepresanty bez recepty?

Wielu pacjentów stale się zastanawia, czy można otrzymać w aptece antydepresanty bez recepty. Otóż nie, nie jest to możliwe. Antydepresanty należą do grupy leków, które może wypisać jedynie lekarz na receptę. 

Najlepszym sposobem będzie zgłoszenie się do psychiatry na wizytę stacjonarną lub konsultacje online. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego zdecyduje, czy zachodzi konieczność farmakoterapii. Może również skierować pacjenta dodatkowo na terapię lub psychoterapię. 

 

Czym są leki przeciwdepresyjne oraz w jaki sposób działają?

Leki przeciwdepresyjne to grupa leków, które zmniejszają objawy zaburzeń depresyjnych poprzez korygowanie nierównowagi chemicznej neuroprzekaźników w mózgu. Brak równowagi chemicznej może być odpowiedzialny za zmiany w nastroju i zachowaniu.

Neuroprzekaźniki są niezbędne, ponieważ stanowią ogniwo komunikacyjne pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu. Dominujące neuroprzekaźniki w mózgu specyficzne dla depresji to serotonina, dopamina i noradrenalina. Ogólnie rzecz biorąc, leki przeciwdepresyjne działają poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego określonych neuroprzekaźników. 

 

W jakich przypadkach stosowane są antydepresanty?

Leki przeciwdepresyjne są stosowane w leczeniu kilku schorzeń. Należą do nich między innymi: 

  • Depresja, 
  • Zaburzenie lękowe, 
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), 
  • Zaburzenia maniakalno-depresyjne, 
  • Zaburzenie lęku społecznego, 
  • Zaburzenie stresu pourazowego.

 

Czy istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi antydepresantami?

Tak, jak najbardziej tak. Leki przeciwdepresyjne różnią się wpływem na neuroprzekaźniki, ustalonymi zastosowaniami, działaniami niepożądanymi i interakcjami z innymi lekami. Wszystkie leki przeciwdepresyjne stosowane w depresji są skuteczne, nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest skuteczniejszy od drugiego. Pacjent może dobrze reagować na jeden lek lub go tolerować, a inny lek przeciwdepresyjny, nie przyniesie pozytywnych skutków.

 

Jakie skutki uboczne samodzielnego odstawienia antydepresantów możemy wyróżnić? 

Leki przeciwdepresyjne mogą powodować poważne objawy odstawienia w przypadku nagłego przerwania ich stosowania, dlatego każdorazowo decyzję o zaprzestaniu ich stosowania powinniśmy szczegółowo omówić z lekarzem prowadzącym nasze leczenie. Nigdy nie powinniśmy tego robić sami na własną rękę. Objawy odstawienia obejmują:

  • Nudności oraz wymioty,
  • Zawroty głowy lub ból głowy,
  • Drażliwość,
  • Zaburzenia snu, koszmary lub psychozy.

 

Pacjenci, u których rozpoczyna się leczenie, powinni być ściśle obserwowani pod kątem pogorszenia stanu klinicznego, myśli samobójczych lub nietypowych zmian w zachowaniu. Pamiętajmy, że leczenie zaburzeń psychicznych, powinno być prowadzone pod ścisłą obserwacją lekarza i nie ma możliwości, aby otrzymać antydepresanty bez recepty.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Kiedy powinniśmy udać się do psychiatry?

Mówi się, że przy objawach, które nasilają się i trwają przez co najmniej 2-4 tygodnie — wskazana jest konsultacja online lub wizyta stacjonarna z psychiatrą. Jeżeli jednak nasilenie objawów jest tak duże, że nie potrafimy sobie z nim poradzić, to wizyta powinna nastąpić jak najszybciej.

Jakie naturalne składniki występują w lekach bez recepty na depresję?
  • Chmiel zwyczajny,
  • Lawenda wąskolistna,
  • Melisa lekarska,
  • Dziurawiec zwyczajny,
  • Kozłek lekarski,
  • Szafran.
Czy witaminy również mają wpływ na nasze samopoczucie?

Jak najbardziej tak — w szczególności witaminy B6, które odgrywają bardzo ważną rolę w naszym układzie nerwowym, a dodatkowo, wpływając na poprawę kondycji psychiczno-fizycznej. Również witamina B12, jest uważana za ważny składnik, który pomoże nam w ochronie naszego system nerwowego. 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!