e-Recepta na anginę

konsultacje lekarskie online

 

Trwający sezon jesienno-zimowy w wielu osobach budzi strach, ponieważ niskie temperatury oraz obniżona ludzka odporność to krok od chorób, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, czy co gorsza - angina.

 

Co to za choroba?

Angina jest chorobą zakaźną, która powoduje zapalenie jamy śluzowej gardła oraz migdałków podniebiennych. Choroba ta dotyka dzieci i dorosłych, spowodowana jest najczęściej przez wirusy, ale może mieć również podłoże bakteryjne. Angina najczęściej objawia się silnym bólem gardła oraz trudnościami z przełykaniem, dodatkowo pojawia się kaszel, powiększone węzły chłonne, widoczny nalot na migdałkach oraz kaszel, ból brzucha i czasem biegunka. W zależności od przyczyny pojawienia się anginy, lekarz dobiera odpowiednią kurację farmakologiczną. Najczęściej e-Recepta na anginę zawiera antybiotyki, które mogą się różnić w przypadku osoby leczonej na anginę spowodowaną wirusem, a osoby, której anginę wywołały bakterie.

 

Czy anginą można się zarazić od osoby trzeciej?

Angina jest chorobą zakaźną, dlatego bez względu na to, czy jest wywołana bakterią, czy wirusem, mając kontakt z osobą chorą – można się zarazić. Jeżeli angina została wywołana wirusami, osoba trzecia może się nią zarazić drogą kropelkową lub przez kontakt z wydzieliną. Czas wylęgania się choroby trwa od jednego do sześciu dni, ponieważ ta choroba wywołana wirusem, rozwija się wolniej. W przypadku anginy wywołanej zakażeniem bakteryjnym, jej rozwój jest zdecydowanie szybszy niż w przypadku zakażenia wirusowego. Infekcja bakteryjna rozwija się w przeciągu 24-96 godzin od zakażenia, jednak w sytuacji, gdy e-Recepta na anginę zostanie szybko wystawiona, najlepiej w ciągu pierwszych 24 godzin, jest szansa na zaprzestanie zarażania już po 24 godzinach od przyjęcia pierwszej zalecanej dawki antybiotyku z e-Recepty.

W sytuacji, gdy jeden z domowników choruje należy zwiększyć dbałość o higienę osobistą oraz zastosować dodatkowe środki dezynfekujące, które poradzą sobie z bakteriami i wirusami. W przypadku anginy wirusowej warto nosić również maseczkę ochronną, która pomoże zminimalizować ryzyko zakażenia innych osób.

 

Jak poprawnie zdiagnozować oraz leczyć anginę?

Diagnoza lekarska opiera się przede wszystkim na weryfikacji objawów, rozmowie z pacjentem i szczegółowym wywiadzie. Często lekarz POZ zleca pobranie wymazu z gardła. Lekarz samodzielnie ocenia stan jamy ustnej pacjenta oraz stan gardła, węzłów chłonnych, oraz migdałków.

W przypadku określenia czynnika wywołującego anginę, lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia anginy. Jeżeli pacjent został zdiagnozowany pod kątem zakażenia bakteryjnego, zostaje wystawiona przez lekarza e-Recepta na anginę bakteryjną, która zawiera antybiotyk, który zmniejsza zakaźność oraz zdecydowanie skraca okres chorowania. Jednocześnie działa profilaktycznie – zapobiega nawrotom infekcji oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Angina wirusowa opiera się na zwalczaniu objawów, czyli potrzebne są leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W przypadku bólu gardła, lekarz wystawia e-Receptę na anginę na różne preparaty do gardła, a w przypadku kataru, zaleca również roztwory do łagodzenia objawów kataru.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jaka jest różnica pomiędzy anginą a zapaleniem gardła?

Charakterystyczny ropny nalot to typowy symptom zakażenia paciorkowcami. Z kolei, jeśli chodzi o anginę, to objawy występują nagle i bardzo często towarzyszy im wysoka gorączka. Inaczej sytuacja wygląda przy zapaleniu gardła, ponieważ tutaj mamy do czynienia z narastającymi dolegliwościami, a temperatura ciała wcale nie musi być podwyższona.
 

Jak długo trwa angina?

W najkrótszym przypadku angina bakteryjna trwa zazwyczaj 3-4 dni, jednak czasami może męczyć nas nawet dwa tygodnie. W przypadku wirusowej anginy przeważnie musimy liczyć się z  3-7 dniami choroby.
 

Czy podczas konsultacji online za wystawienie e-Recepty płaci się dodatkowo?

Nie, ponieważ płaci się tylko za usługę, jaką są konsultacje online. Pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów za wystawienie samej e-Recepty.
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!