Tabletki na nadciśnienie na receptę

konsultacje lekarskie online

 

Nadciśnienie tętnicze, zwane również „Cichym zabójcą”, często rozwija się powoli i bywa bezobjawowe. Na całym świecie 4 na 10 osób dorosłych w wieku powyżej 25 lat cierpi na tę chorobę. Dodatkowo jest drugim najczęstszym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci na świecie. Tabletki na nadciśnienie na receptę, czasem są jedynym ratunkiem, ale oprócz farmakoterapii, możemy pomóc naszemu organizmowi w inny sposób.

 

Klasyfikacja nadciśnienia

Wysokie ciśnienie krwi dzieli się na jedną z dwóch kategorii, w zależności od stopnia ciężkości schorzenia. Należy wziąć pod uwagę, że skurczowe ciśnienie krwi wzrasta wraz z wiekiem. Powodem tego jest fakt, że elastyczne ściany naszych naczyń krwionośnych stają się sztywniejsze. Jeśli wartości ciśnienia krwi są podwyższone, czyli powyżej 120/80 mmHg, istnieje duże ryzyko rozwoju nadciśnienia. Wartości powyżej 130/80 mmHg, czyli ciśnienie skurczowe wyższe niż 130 i rozkurczowe wyższe niż 80, są uznawane za początek nadciśnienia.

 

Jakie tabletki na nadciśnienie na receptę?

Tabletki na nadciśnienie na receptę - wiele osób przechodzi przez fazę prób i błędów z lekami na ciśnienie krwi. Niejednokrotnie będzie konieczne, aby wypróbować różne leki, aż znajdzie się jeden lub kombinacja kilku, która będzie najlepiej działać na Ciebie.

Najczęściej leki stosowane w leczeniu nadciśnienia sprawiają, że Twoje serce bije wolniej i z mniejszą siłą. Zmniejsza to ilość krwi pompowanej przez tętnice przy każdym uderzeniu, co obniża ciśnienie krwi. Blokują one również pewne hormony w organizmie, które mogą podnieść ciśnienie krwi.

 

Wegetarianie i weganie są mniej narażeni na wysokie ciśnienie krwi

Według badań, osoby stosujące dietę wegetariańską mają niższe pomiary ciśnienia krwi w porównaniu do osób jedzących mięso. Wysokie spożycie potasu, występujące w zbilansowanej diecie opartej na produktach roślinnych, obniża poziom nadciśnienia. Źródłem potasu są owoce, warzywa i nasiona roślin strączkowych. Potas ma również wpływ na sód, zwiększenie jego spożycia w diecie i tym samym może obniżyć ciśnienie krwi. Magnez i wapń również mają pozytywny wpływ na wysokie ciśnienie krwi. Oba znajdują się w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, a także w roślinach strączkowych, orzechach, nasionach i pełnych ziarnach.

 

Jakie wskazówki żywieniowe dotyczące zapobiegania i leczenia nadciśnienia warto znać?

Nadciśnienie można leczyć i przeciwdziałać mu za pomocą zdrowej diety i stylu życia:

  • Spożywaj dietę bogatą w owoce i warzywa, szczególnie te zawierające duże ilości potasu i magnezu,
  • Staraj się wybierać białko pochodzenia roślinnego,
  • Ogranicz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zamiast tego dąż do większej ilości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • Zmniejsz spożycie soli,
  • W miarę możliwości unikaj papierosów i alkoholu,
  • Utrzymuj zdrową wagę,
  • Zaangażuj się w wybraną aktywność fizyczną.

 

W wielu przypadkach zmiana stylu życia może być potężnym narzędziem do zarządzania, a nawet odwrócenia diagnozy — nadciśnienia. Często ta choroba nie daje żadnych objawów, dlatego ważne jest, aby badać ciśnienie krwi podczas corocznych badań lekarskich. Nadciśnienie może powodować poważne problemy zdrowotne, więc im szybciej zostanie zdiagnozowane, tym szybciej będzie można je opanować. 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Z jakimi objawami należy zgłosić się do specjalisty, kiedy podejrzewamy nadciśnienie?

Każdorazowo, kiedy podejrzewamy u siebie wystąpienie danego schorzenia, powinniśmy umówić się do specjalisty na wizytę online lub stacjonarną. W przypadku nadciśnienia, szczególnie wtedy, kiedy zauważasz u siebie takie objawy, jak:

  • Osłabienie organizmu,
  • Szum uszny,
  • Kołatanie serca,
  • Zawroty głowy,
  • Stany nerwicowe,
  • Zaburzony sen.
Jak mogę najskuteczniej leczyć nadciśnienie tętnicze?

Warto pamiętać, że w zależności od problemu oraz organizmu, lekarz dobiera leczenie indywidualnie do pacjenta. Jednak w każdym przypadku skuteczną drogą, jest zmiana stylu życia (odpowiednia, dieta, dobra higiena dnia codziennego, stałe godziny snu) oraz leczenie farmakologiczne (odpowiednio dobrane leki przez specjalistę).
 

Czy za pośrednictwem internetu będę mógł otrzymać e-Receptę na leki na nadciśnienie?

Oczywiście wystarczy wybrać opcję konsultacji online na platformie telemedycznej. Po połączeniu się ze specjalistą on przeprowadzi z nami wywiad medyczny i jeśli będzie widział zasadność do wydania dokumentu, opuścimy e-Wizytę z pożądanym dokumentem. 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!