Bezsenność w dobie koronawirusa

konsultacje lekarskie online

bezsenność w dobie koronawirusa

 

Lek. Adam Cisowski radzi:

Jak radzić sobie z bezsennością?

 

Problem snu dotyczy każdego z nas niezależnie od płci i wieku. Przewlekły stres, nadmiar obowiązków, zła dieta, nieregularne posiłki mogą negatywnie odbijać sie na długości i jakości snu.

 

Według badań w obecnych czasach ponad 50% Polaków po 30 roku życia dotyka problem bezsenności zestawiając nas na górze listy najbardziej niewyspanych obywateli Unii Europejskiej.

 

Zadbajmy o jakość i higiene snu ponieważ w łóżku spedzamy 1/3 długości naszego życia. Do najczęstszych objawów bezsenności zaliczamy:

  • trudności w zasypianiu,
  • trudności w utrzymaniu snu,
  • zbyt wczesne wybudzanie,
  • oraz sen o złej jakości nie dający wypoczynku.

 

Jeżeli powyższe symptomy utrzymują się przez miesiąc czasu przynajmniej 3 dni w tygodniu możemy rozpoznać u siebie problem bezsenności.

 

Czym jest sen i do czego jest on nam potrzebny?

 

Sen to złozony proces fizjologiczny w czasie któregop dochodzi do cyklicznych aktywości w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Dzieli sie na dwie główne fazy:

  1. sen o wolnych ruchach gałek ocznych- NREM- wolnofalowy,
  2. sen o szybkich ruchach gałek ocznych-REM- w tej fazie możemy zaobserwować wystąpywanie marzeń sennych oraz rozlużnienie mięśni.

 

Sen rozpoczyna się fazą NREM trwającą około 80-100 minut- płytki sen po której następuje faza głębokiego snu REM trwająca zaledwie 15min. Cały cykl powtarza się od 4-5 razy. W czasie snu śpimy i śnimy jednak nietylko. Wnaszym ograniźmie zachodzą złożone procesy w czasie których spada temperatura naszego ciała, wydzielane są niektóre hormony oraz następuje konsolidacji pamięci.

 

Nieleczona bezsenność może prowadzić do obniżenia nastroju , spadku motywacji, nadmiernej frustracji, spowolnienia ruchów oraz obniżenia zdolności myślenia i podejmowania decyzji.

 

Leczenie bezsenności

 

Terapia poznawczo behawioralna- pozwala nam dowiedzieć się o przyczynach wystepowania bezsenności a także o sposobie naturalnego radzenia sobie z problemem poprzez zmianę nawyków.

 

Czynniki które mogą wyzwalać zaburzenia snu a które możemy sami zmodyfikować:

  • drzemki w ciągu dnia - powodują rozregulowanie cyklu dobowego,
  • rezygnacja z aktywności fizycznej - brak ruchu, siedzący tryb pracy,
  • zasypianie przy aktywnych źródłach światła (lampa, telewizor, korzystanie z komputera lub telefonu przed snem w bliskiej odległości od oczu),
  • kładzenie się do łóżka kiedy nie chce nam się spać i oczekiwanie na sen,
  • aktywności w łóżku które nie kojarzą się nam ze spaniem - uczenie się, czytanie książek, oglądanie telewizji.

 

Warto zadbać o prawidłową higiene snu poprzez unikanie spożywania kofeiny na 6 godzin przed snem, ograniczanie palenia papierosów oraz alkoholu wieczorem, unikanie spożywania posiłków i dużej ilości płynów na 3 godziny przed snem oraz zachowanie stałych godzin snu.

 

Leczenie farmakologiczne

 

  • Leki nasenne i pochodne benzodiazepin – np zolpidem, zopiklon umożliwiają szybkie zasypianie niestety mają potencjał uzależniający- bezpieczny czas stosowania od 2-4 tygodni. Benzodiazepiny wykazują ponadto działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe jednak moga pogarszać pamięć i koncentrację oraz powodować zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.
  • Leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne- doksepina, mianseryna, trazodon często stosowane w terapii przewlekłej bezsenności, bezpieczniejsze, ponieważ nie wykazują potencjału uzależniającego.
  • Melatonia - stosowana w przypadku zmiany granicy stref czasowych lub u pracowników zmianowych.

 

Pamiętajmy, że zaburzenia snu są często objawem chorobowym w zaburzeniach depresyjnych i lękowych dlatego konsultacja lekarska oraz prawidłowo postawiona diagnoza wraz z odopiednio wdrożonym leczeniem farmakologicznym stanowi podstawę zdrowego i bezpiecznego snu, a tym samym powrotu radości życia.

 


lek. Adam Cisowski, lekarz rodzinny

 

lek. Adam Cisowskilek. Adam Cisowski, lekarz rodzinny

 

Umów eWizytę z lekarzem Adam Cisowski

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Do jakiego specjalisty udać się, kiedy przypuszczamy u siebie bezsenność?

Lekarzem, który zajmuje się leczeniem takich zaburzeń, jest psychiatra. Jeśli bezsenność i inne zaburzenia snu utrzymują się dłużej niż miesiąc, konieczna jest wizyta stacjonarna lub online u psychiatry.
 

Czy wyleczenie bezsenności jest możliwe?

Tak, jak najbardziej przy pomocy z psychiatrą, psychologiem lub psychoterapeutą możemy pozbyć się tego zaburzenia. Skuteczną metodą leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna, a w połączeniu z farmakoterapią może zdziałać cuda.
 

Czy podczas konsultacji online otrzymam e-Receptę na leki nasenne?

Tak. Lekarz podczas wywiadu z nami, na podstawie naszych objawów oraz historii choroby, dobierze nam odpowiednie leki. E-Receptę otrzymamy w formie kodu SMS-em.
Należy jednak pamiętać, że lekarz każdorazowo sam decyduje o zasadności wystawienia leku, jeśli będzie widział ku temu przeciwskazania, może odmówić pacjentowi. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!