Czy psycholog może wystawić L4?

konsultacje lekarskie online

Czy psycholog może wystawić L4?

 

Poważnym błędem, który popełnia wiele osób to mieszanie zawodów lekarskich z tymi, które zawodem lekarskim nie są. Tak dzieje się w przypadku stawiania obok siebie psychiatry, psychologa oraz psychoterapeutę – dla wielu tu nie ma granic, a są, i to bardzo widoczne i bardzo ważne.

 

Różnice, które dla wielu są niewidoczne

Podstawową różnicą, która odróżnia psychologa i psychoterapeutę od psychiatry jest fakt, że z całej trójki to jedynie psychiatra ma uprawnienia lekarskie. Psycholog to osoba, która ma za sobą ukończone studia na kierunku psychologia i ma tytuł magistra psychologii. Posiadając dokumenty potwierdzające kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych, psycholog może orzekać, opiniować, prowadzić pomoc w zakresie psychologicznym, a także diagnozować pod tym kątem. Aby móc prowadzić psychoterapie, osoba powinna mieć ukończone studia podyplomowe w tym kierunku.

 

Na jakich stanowiskach można spotkać psychologów?

Psycholog może spełniać się na wielu stanowiskach:

  • reklama i marketing w dziale psychologia reklamy,
  • doradztwo personalne,
  • psychologia zdrowia,
  • psychologia kliniczna,
  • psychologia wychowawcza w placówkach oświaty,
  • psychologia sądowa,
  • psychologia sportu.

W zależności od wiedzy i ambicji, psycholog może znaleźć wiele ciekawych stanowisk związanych mniej lub bardziej ze swoim wykształceniem.

 

Psycholog to nie lekarz

Duża część społeczeństwa ma problem z wiedzą na temat uprawnień poniektórych zawodów i tak jest w przypadku psychologa. Idąc na wizytę, wielu zastanawia się, czy psycholog może wystawić L4? Później na sesji dowiaduje się, że nie ma takich uprawnień i pacjent wychodzi rozczarowany. Pomoc psychologa jest dość okrojona i mając poważniejsze problemy, należy zgłosić się do psychiatry. Niestety wielu pacjentów rezygnuje z wizyty u psychiatry z powodu wstydu bądź kiepskiego dostępu do usług medycznych, dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na konsultacje online na platformie medycznej haloDoctor.

 

Jak nie psycholog, to psychiatra wystawi L4?

W przypadku konsultacji z psychiatrą, sytuacja wygląda inaczej, ponieważ psychiatra z racji tytułu lekarza, ma pełne prawo wystawić pacjentowi L4 w przypadku choroby. Coraz więcej zwolnień od psychiatrów powiązanych jest z depresją i innymi zaburzeniami na tle psychicznym, które wymagają fachowego leczenia. Zasady obowiązujące na L4 od psychiatry są takie same, jak w przypadku zwolnienia lekarskiego z powodu przeziębienia. Pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń, które wymaga przebywanie na zwolnieniu lekarskim.

 

Leczenie psychiatryczne jest zależne od zdiagnozowanego zaburzenia. Jedni pacjenci będą wymagali wypoczynku i terapii, drudzy silnych leków uspokajających, a trzeci pilnej hospitalizacji. Czas trwania zwolnienia lekarskiego, które wystawił lekarz to maksymalnie 182 dni. Na czas zwolnienia od psychiatry, pacjent ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a później do zasiłku chorobowego, jeśli składki na ubezpieczenie chorobowe są odprowadzane zgodnie z umową o pracę lub umowę zlecenie. W przypadku umowy zlecenia, niezbędna jest zgoda na odprowadzanie składek chorobowych. Brak zgody, spowoduje brak możliwości skorzystania z L4.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Dlaczego psycholog nie może wystawić L4?

Psycholog nie jest lekarzem, w związku z tym nie ma uprawnień, które pozwalałyby na wystawienie zwolnienia. Psycholog może zasugerować wizytę u psychiatry, który już takie uprawienia posiada i w przypadku konieczności wystawienia L4, zrobi to.

Czy psychiatra podczas konsultacji online może wystawić L4?

Jak najbardziej lekarz psychiatra ma takie prawo. Każdy lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania e-Zwolnień, może wystawić takowe podczas wizyty pacjenta w gabinecie lub podczas konsultacji online na platformie medycznej.

W jakich godzinach dyżurują psychologowie na platformie?

Platforma medyczna haloDoctor zrzesza wielu psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów z każdego zakątka kraju, czy świata. Lekarze samodzielnie ustalają swoje godziny pracy, niektórzy z nich pracują również w godzinach nocnych, co pozwala pacjentowi wybrać tego specjalistę, który udostępnia odpowiednie dla pacjenta godziny wizyty.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!