Wybielanie zębów - wszystko, co musisz wiedzieć

konsultacje lekarskie online

wybielanie zębów

 

Wiele osób marzy o hollywoodzkim uśmiechu - nieskazitelne i śnieżnobiałe zęby, perfekcyjny uśmiech pełen pewności siebie, który świetnie wychodzi na zdjęciach. Czy lepiej wybrać wybielanie w gabinecie stomatologicznym czy wystarczy samodzielne wybielanie w zaciszu własnego domu?

 

Dlaczego mam żółte zęby?

 

Przebarwienia zębów to problem natury estetycznej z którym boryka się wielu pacjentów. Do przebarwień mogą przyczynić się złe nawyki typu: brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, papierosy, barwiące napoje (np. herbata, kawa, wino) czy dieta przebarwiająca (np. jagody, słodycze, napary z niektórych ziół).

 

Czasami na kolor naszego uzębienia wpływają również niektóre schorzenia lub przyjmowane na stałe leki. Warto więc zadbać o zbadanie przyczyny, z powodu której doszło do przebarwienia zębów. To lekarz stomatolog powinien zdecydować o metodzie usuwania przebarwień.

 

Wybielanie zębów - na czym polega

 

Wybielanie zębów to usuwanie przebarwień z zewnętrznej warstwy szkliwa. Jest to proces chemiczny, w którym utleniane są cząsteczki odpowiedzialne za przebarwienia i następnie są one usuwane. Metody wybielania różnią się między sobą stężeniem środka wybielającego - nadtlenku wodoru, który jest najczęściej stosowaną substancją podczas takich zabiegów.

 

Decydując się na wybielanie można wybrać jedną z dwóch ścieżek - wybielanie w gabinecie stomatologicznym bądź samodzielnie za pomocą preparatów do samodzielnego stosowania. Korzystając z usług stomatologa musimy liczyć się z większymi kosztami, ale czy domowe metody są równie skuteczne?

 

Paski wybielające - czy są skuteczne?

 

Paski wybielające dostępne są w drogeriach i w sklepach online. Jak podkreślają stomatolodzy, nie są to środki o wystarczającym stężeniu substancji wybielającej, by realnie poprawić odcień zębów. Poza tym mogą być niebezpieczne.

 

Stosując paski zbyt często można doprowadzić do nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz do bólu. Kolejnym minusem pasków jest fakt, że środek wybielający nie dostanie się do szczelin między zębami, przez co szkliwo będzie różniło się odcieniem.

 

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

 

Według opinii stomatologów to właśnie samodzielne wybielanie może bardziej zaszkodzić niż pomóc - zastosowanie wybielania przez osobę niewykwalifikowaną może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w szkliwie i może również uszkodzić dziąsła.

 

Zarówno stosowanie nakładek lub pasków do użytku domowego może przyczynić się do zmniejszenia twardości i sprężystości szkliwa. Podczas samodzielnego wybielania można również podrażnić dziąsła - używając nakładek, które nie są odpowiednio dopasowane do naszego uzębienia.

 

Chcesz wybielić zęby? Postaw na stomatologa

 

W gabinecie stomatologicznym można wybielić zęby pod opieką specjalisty - za pomocą lampy lub lasera. Można też zastosować samodzielnie w domu nakładki, które dostępne są u dentysty.

 

Warto pamiętać, że nie każda osoba kwalifikuje się do wybielania zębów. Czynnikami dyskwalifikującymi z takiego zabiegu są: ciąża i karmienie piersią, wiek (poniżej 16 lat), nadwrażliwość zębów, próchnica, stany zapalne dziąseł, erozja szkliwa i aparat ortodontyczny.

 

Jeżeli nie ma przeciwwskazań do wybielania, należy pamiętać o tym, że wybielanie zębów nie jest takie proste - plomby, korony czy licówki nie zostaną wybielone przez środek wybielający, dlatego trzeba zainwestować w ich wymianę.

 

Zarówno wybielanie laserem jak i lampą jest zabiegiem jednorazowym, który trwa od 60 do 90 minut. W przypadku obydwóch zabiegów stomatolog najpierw nakłada na dziąsła żel ochronny, który utwardza światłem UV, a następnie nakłada na zęby preparat wybielający szkliwo (przeważnie tlenek wodoru).

 

Wybielanie nakładkowe u stomatologa

 

Po konsultacji stomatologicznej możesz zdecydować się na trzy sposoby wybielania: wybielanie lampą, laserem bądź wybielanie nakładkowe. Ta ostatnia metoda jest przeznaczona do samodzielnego wykonywania w domu. Na czym to polega?

 

Stomatolog robi odcisk uzębienia w celu przygotowania nakładek, które idealnie pasują do zębów pacjenta. Następnie w zaciszu domowym pacjent wypełnia je żelem wybielającym i zakłada na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Jest to metoda, która wymaga od pacjenta systematyczności i cierpliwości, bowiem czas wybielania waha się między 2 a 4 tygodniami.

 

Jak się przygotować do wybielania zębów?

 

Umów się na przegląd zębów i porozmawiaj ze swoim stomatologiem o wariantach wybielania. Lekarz stomatolog po obejrzeniu twojego uzębienia zdecyduje, czy są pewne czynności, które trzeba wykonać przed wybielaniem. Przed tego typu zabiegiem konieczne jest przede wszystkim usunięcie kamienia nazębnego i wyleczenie wszystkich zębów.

 

Po zabiegu ważne jest stosowanie się do zaleceń stomatologa. Jednym z nich jest tzw. biała dieta, podczas której jemy produkty, które nie odbarwią naszego szkliwa. Należy unikać żywności barwiącej uzębienie, papierosów, alkoholu, kolorowych napojów. Przez pierwsze kilka dni będziemy odczuwać nadwrażliwość zębów, dlatego warto spożywać jedzenie i pić napoje w temperaturze pokojowej.

 

Higiena jamy ustnej to podstawa

 

Zabieg wybielania zębów u stomatologa jest kosztowny, dlatego warto popracować nad swoimi nawykami - nie tylko żywieniowymi, ale przede wszystkim higieną jamy ustnej. By efekt wybielania utrzymywał się długo, należy unikać jedzenia produktów barwiących, stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących higieny oraz regularnie umawiać się na usuwanie kamienia nazębnego czy piaskowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jak najskuteczniej wybielić zęby?

Wybielenie zębów u dentysty jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą, dzięki której możemy uzyskać trwały oraz zadowalający efekt. Metoda ta pozwoli również na maksymalne zachowanie bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta. Bardzo duża część pacjentów, decydując się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, może rozjaśnić je nawet o kilka tonów.
 

Czy przez wybielanie zębów, mogę pogorszyć ich kondycję?

Wielu pacjentów rezygnuje z zabiegu wybielania zębów, ponieważ uważa, że może on pogorszyć lub osłabić ich uzębienie. Jednak zabieg ten nie niszczy szkliwa i nie osłabia zębów pod warunkiem, że jest przeprowadzony prawidłowo. 
 

Czy każdy może poddać się zabiegowi wybielania zębów?

Niestety nie, ponieważ do zabiegu wybielania zębów, również istnieją przeciwskazania. Możemy do nich zaliczyć:

  • Schorzenia jamy ustnej,
  • Zaawansowany bruksizm,
  • Nadwrażliwość zębów,
  • Odsłonięte szyjki zębowe.
     
Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!