Ciśnienie krwi: prawidłowy pomiar

konsultacje lekarskie online

prawidłowe ciśnienie

 

Prawidłowe ciśnienie to jeden z parametrów świadczących o zdrowiu człowieka. Niestety w naszym kraju co trzecia osoba ma nadciśnienie tętnicze, którego skutki mogą być bardzo poważne. Jakie jest więc normalne ciśnienie, a także co zrobić, gdy normy wskazywane przez specjalistów są regularnie przekraczane?

 

Jak definiuje się ciśnienie krwi?

 

Ciśnienie krwi to siła z jaką krew człowieka napiera na naczynia krwionośne. Wielkość ta jest zmienna i ulega wahaniom pomiędzy maksymalną wartością, czyli ciśnieniem skurczowym, a minimalną wartością, czyli ciśnieniem rozkurczowym. Co ważne, parametr ten zależy jednak nie tylko od samej siły skurczu serca, ale również naczyń krwionośnych oraz ich kondycji.

 

Ciśnienie w normie

 

Prawidłowe ciśnienie krwi to 120/80 mm Hg i w tej sytuacji uznaje się je za idealne. Część osób ma jednak wyższe ciśnienie krwi, które nieco wykracza poza wskazaną wartość, wciąż jednak mieści się w bezpiecznych granicach. Uznaje się jednak, że nie powinno ono przekraczać 140/90 mm Hg i jeśli jest wyższe, jest to podstawa do zdiagnozowania nadciśnienia tętniczego oraz wdrożenia leczenia.

 

Ciśnienie prawidłowe a wiek

 

W związku ze starzeniem się organizmu, ciśnienie zazwyczaj wzrasta. U pacjentów do 80. roku życia dąży się do tego, aby było ono poniżej 140 mm Hg, a po 80. roku życia docelową wartością jest poniżej 150 mm Hg. Takie niższe parametry można uzyskać dzięki przyjmowaniu odpowiednich leków, które dobierane są indywidualnie w oparciu o zdrowie pacjenta.

 

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży?

 

Prawidłowe ciśnienie w ciąży również nie powinno przekraczać wartości 140/90 mm Hg, przy czym u wielu kobiet w tym okresie pojawiają się pewne wahania od normy. Częstym problemem zwłaszcza w pierwszym trymestrze jest zbyt niskie ciśnienie, choć nie trzeba się martwić, bowiem samo w sobie nie jest ono niebezpieczne dla matki oraz płodu. Jedynym problemem jest to, że może ono prowadzić do omdleń, których oczywiście w tym czasie trzeba unikać. Lekarze zalecają więc, aby przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, najlepiej spożywając co najmniej 1,5 litra płynów na dzień.

 

Zdecydowanie poważniejsze jest jednak nadciśnienie tętnicze w ciąży, gdyż może ono prowadzić m.in. do nieprawidłowości w dojrzewaniu łożyska, a także przedwczesnego porodu. Nieprawidłowych wskazań nie można więc ignorować i trzeba poszukać pomocy lekarskiej.

 

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

 

Wiadomo już, czym jest ciśnienie w normie. Trzeba jednak pamiętać, że wskazania mogą być nieprawidłowe, jeśli nie będzie ono właściwie mierzone. Co istotne, nawet detale mogą zaburzyć wynik.

 

Warto pamiętać, że pomiar ciśnienia tętniczego powinien być wykonywany w spoczynku i nie po wykonywaniu aktywności fizycznej, bowiem w takiej sytuacji może mieć to wpływ na wskazanie.

 

Trzeba więc usiąść, położyć stopy luźno na podłodze, a także wyprostować i oprzeć plecy. Kolejnym elementem o którym trzeba pamiętać podczas dokonywania pomiaru ciśnienia tętniczego jest nierozmawianie w tym czasie, a także pozostanie w możliwie najbardziej nieruchomej, aczkolwiek naturalnej pozycji.

 

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

 

Normy ciśnienia krwi niestety są w wielu przypadkach przekraczane i przyczyn takiego stanu może być wiele. Bardzo często jest to nieoptymalny styl życia, w tym spożywanie zbyt dużych ilości sodu, nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcz, a także brak ruchu.

 

Ciśnienie przestaje być też prawidłowe w skutek nadużywania alkoholu, a także palenia wyrobów tytoniowych.

 

Kolejnym przypadkiem jest częste spożywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz glikokortykoidów stosowanych m.in. w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Przyczyną nadciśnienia tętniczego są też choroby nerek.

 

Objawy wysokiego ciśnienia krwi

 

Niestety wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj nie daje żadnych specyficznych objawów. To duży problem, bowiem choroba postępuje niszcząc organizm i doprowadzając do nieodwracalnych zmian. Zdarza się jednak, że osoba chora odczuwa symptomy i najczęściej są to:

 

  • bóle głowy,
  • szybka męczliwość,
  • nerwowość,
  • duszności,
  • potliwość połączona z uderzeniami gorąca.

 

Jeśli takie objawy są zauważalne, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem. Jeśli pacjent ma utrudniony dostęp do pomocy lekarskiej, wówczas może skorzystać z możliwości umówienia e-Wizyty, np. poprzez platformę haloDoctor.pl. Umożliwia ona zarezerwowanie spotkania z medykiem online w przypadku różnych dolegliwości, również wtedy, gdy ciśnienie nie jest w normie.

 

Leczenie nadciśnienia w praktyce

 

Nadciśnienie trzeba leczyć, bowiem jego skutki mogą być poważne. Absolutną podstawą jest zmiana trybu życia, w tym włączenie aktywności fizycznej oraz zdrowa dieta uboga w sód.

 

Niezbędne jest też wdrożenie farmakoterapii, która jest dobierana w oparciu o szereg kryteriów, w tym m.in. o wiek pacjenta i choroby towarzyszące. Co ważne, leki trzeba przyjmować stale, zazwyczaj do końca życia, a e-Receptę na nie można uzyskać także od kardiologa online. Wystarczy umówić e-Wizytę przez Internet i poprosić o jej wypisanie podczas krótkiej konsultacji.

 

Skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego

 

Choć nadciśnienie tętnicze jest często bagatelizowane, to może mieć ono bardzo poważne skutki. Nieleczone skutkuje najczęściej:

 

  • miażdżycą,
  • zawałem mięśnia sercowego,
  • udarem mózgu,
  • pogorszeniem funkcji nerek,
  • uszkodzeniami naczyń siatkówki oka.

 

Skutki te są zazwyczaj odległą konsekwencją nadciśnienia tętniczego, nie można jednak ignorować możliwości ich pojawienia się.

 

Utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi jest więc absolutną podstawą zachowania zdrowia i warto na bieżąco sprawdzać ten parametr. Jeśli wykracza ono poza normy, pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do kardiologa, aby wdrożyć leczenie oraz ograniczyć postępowanie uszkodzeń w ciele.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jak wygląda życie osoby z nadciśnieniem tętniczym?

Osoba, u której stwierdzono nadciśnienie tętnicze, powinna się zaopatrzyć w aparat do pomiaru ciśnienia i nauczyć samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi. Oczywiście pod okiem lekarza lub pielęgniarki. Samodzielne pomiary ciśnienia tętniczego są szczególnie istotne.
Lekarz w przypadku podejrzenia nadciśnienia tętniczego zaleca pacjentowi prowadzenie dzienniczka pomiarów ciśnienia. Technika wykonania pomiaru ciśnienia jest również istotna. Oprócz pomiarów domowych lekarz na wizycie kontrolnej także dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego. 
W zależności od przypadku lekarz może zlecić 24-godzinny automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego (holter).

Co może pomóc osobie z nadciśnieniem tętniczym?

Jeżeli zdiagnozowana u Ciebie nadciśnienie tętnicze, warto rozważyć, aby:

  • Schudnąć lub utrzymać właściwą masę ciała, 
  • Ograniczyć spożycie soli kuchennej,
  • Wprowadzić dobre nawyki żywieniowe,
  • Rzucić palenie, 
  • Ograniczyć spożycie alkoholu, 
  • Zwiększyć swoją aktywność fizyczną. 
Jak tak naprawdę wygląda badanie holter?

EKG metodą Holtera jest badaniem, które trwa 24 godziny. Podczas niego urządzenie mierzy czynność serca w dłuższej perspektywie czasu, a dodatkowo ukazuje pracę serca, nawet w trakcie snu. W tym badaniu zakłada się pacjentowi od 3 do 12 elektrod na klatce piersiowej, a dodatkowo przypina się również aparat Holtera, noszony na specjalnym pasku. 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!