home
|
Baza wiedzy
|
konsultacje lekarskie online
|
e recepta jest legalna?

e recepta jest legalna?

8 stycznia 2020 to data, która mówi o dniu wprowadzenia obowiązkowej elektronicznej recepty, która zastąpiła jej papierowy odpowiednik. Dodatkowo okres ten to czas, w którym rozkwitła w Polsce telemedycyna i przyniosła ze sobą wiele dobrego. Wraz z rozwojem technicznym w medycynie, zaczęły się pojawiać rozwiązania, które budzą różne pytania, między innymi, czy e recepta jest legalna?

arrow Pierwsze kroki w Polsce
arrow Zalety płynące z elektronicznej dokumentacji
arrow E recepta - realizacja

Pierwsze kroki w Polsce

Odpowiedź powinna rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ brzmi: tak. E recepta nie ma znamion nielegalności bez względu na to, czy zostanie wystawiona w gabinecie lekarskim, czy podczas konsultacji online za pomocą platformy medycznej. E recepta jest tworem, który wskoczył na miejsce papierowej recepty, więc posiada takie samo zadanie jak poprzednia, jest jedynie wzbogacona o dodatkowe informacje oraz dodatkowe zalety wynikające z jej elektronicznej formy.

 

Zalety płynące z elektronicznej dokumentacji

Odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie, że e recepta jest legalna, teraz zostaną przybliżone zalety z nią związane dla pacjentów, lekarzy, ale i farmaceutów, którzy obsługują w aptekach:

  • lekarz oszczędza przede wszystkim czas, ponieważ elektroniczna baza leków i zamienników podpowiada lekarzowi już po wpisaniu pierwszych liter, a dodatkowa opcja ponownego wystawienia poprzedniej e-Recepty trwa zaledwie kilka sekund. Dzięki cyfryzacji lekarz prowadzący leczenie widzi, czy pacjent wykupił leki, widzi wysłane prośby pacjenta na e receptę, gdy ten leczy się przewlekle, a także ma kontrolę nad leczeniem u innych specjalistów dzięki wglądowi w aktualne terapie. To pozwala lekarzowi na bezpieczne wystawianie leków, które nie będą wchodziły w niebezpieczne interakcje z innymi lekami,
  • pacjent również oszczędza przede wszystkim czas, ponieważ nie musi zjawiać się w gabinecie, aby e recepta została wystawiona, może to zrobić za pomocą IKP i wysłania prośby lub skorzystać z konsultacji online. Dodatkowo usunięte zostały problemy z nieczytelną receptą, która była zmorą dla pacjenta oraz farmaceuty, a także zniknął problem z zagubionymi receptami, ponieważ zawsze jest ona dostępna na IKP,
  • farmaceuta też zyskuje na czasie, ponieważ musi jedynie zeskanować kod, aby wyświetliła się lista przepisanych leków.

 

Dodatkowo można zwrócić uwagę na fakt, że dzięki e-Recepcie, zminimalizował się problem związany z podrabianiem recept i wyłudzaniem tym leków. Nie ma też problemu z nieczytelnymi receptami, które wprowadzały chaos i dezorganizację, a z tego powodu pacjenci mieli często problem z odczytaniem informacji o dawkowaniu. Dzięki elektronicznej wersji teraz jest wszystko czarne na białym, nie ma możliwości wprowadzenia pomyłki.

 

E recepta - realizacja

Bez względu na to czy to wizyta w gabinecie, czy e-Wizyta za pomocą platformy medycznej, e recepta jest legalna i jej geneza otrzymania nie wpływa na proces realizacji w punkcie aptecznym, ponieważ farmaceuta nie widzi, z jakiej opcji skorzystał pacjent. Tak samo jest w przypadku, gdy pacjent otrzyma e-Skierowanie, czy L4 z powodu choroby – pracodawca, nie widzi, jaki był rodzaj konsultacji wybrany, on widzi jedynie dane lekarza oraz placówki, w której lekarz pracuje.

e-Recepta może być w formie elektronicznej, ale i w papierowej dla osób, które nie posiadają profilu na Internetowym Koncie Pacjenta. Najczęściej są to osoby w wieku podeszłym, które nie są użytkownikami internetu, dlatego lekarz ma zawsze dla nich wyjście awaryjne – drukuje dla nich papierowy egzemplarz. Elektroniczna recepta zawiera 4-cyfrowy kod, który należy przekazać farmaceucie w aptece wraz z numerem PESEL, na tej podstawie farmaceuta będzie mógł sprzedać leki. W zależności od naszych ustawień na stronie IKP, e-Recepta pojawi się u nas w wiadomości SMS lub w wiadomości e-mail, zawsze będzie ona do wglądu na profilu IKP.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy ginekolog podczas konsultacji online zawsze wypisze e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Lekarz na podstawie wywiadu medycznego, historii choroby oraz alergii pacjentki, decyduje indywidualnie o tym, czy pacjentka powinna przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Jeśli specjalista uzna, że zachodzą jakiekolwiek zdrowotne przeciwwskazania do wypisania e-Recepty, mając na uwadze dobro pacjentki — może odmówić.
 

Czy można otrzymać e-Receptę bez polskiego ubezpieczenia oraz konta IKP?

Jak najbardziej tak. Lekarz bez problemu wystawi w tym przypadku receptę. Miejmy jednak na uwadze to, że bez ubezpieczenia zdrowotnego będzie ona odpłatna 100%.

Czy lekarz rodzinny ma dostęp do informacji, o zrealizowaniu e-Recepty?

Tak, lekarz rodzinny widzi, jakie recepty zostały przepisane pacjentowi, nawet w sytuacji, w której wystawił je inny lekarz. Dodatkowo posiada on również dostęp do informacji o wystawionych e-Skierowaniach, e-Zwolnieniach oraz szczepieniach pacjenta.   
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!