e-Recepta na trądzik

konsultacje lekarskie online

e-Recepta na trądzik

 

Często słyszymy, że trądzik jest chorobą młodych, ale to całkowicie nieprawda. Owszem, najczęściej dotyka osoby młode, których gospodarka hormonalna jest jak rollercoaster, ale osoby dojrzałe również się z nim zmagają. Jak sobie z nim radzić? Gdzie szukać pomocy?

 

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, która może mieć różny przebieg. W niektórych przypadkach będzie pod postacią lekkich zmian zapalnych, a w jeszcze innych będzie jako silny stan zapalny, któremu towarzyszą ropne zmiany skórne. Trądzik jest uwarunkowany genetycznie i jest ściśle związany z sebum, które produkowane jest w nadmiernej ilości, dodatkowo namnażanie się bakterii i rogowacenie naskórka wzmaga zapalenie. Nieleczony odpowiednio trądzik w okresie dojrzewania może wrócić w dorosłym życiu, i to ze zdwojoną siłą, jednocześnie pozostawiając po sobie trudne do usunięcia nawet laserem blizny.

Pierwsze zmiany skórne powinny być konsultowane z dermatologiem, aby móc we wczesnej fazie choroby zacząć działać. Niewielkie zmiany często wymagają wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji dla skóry, bo ja wiemy – każda skóra ma inne potrzeby i nie ma uniwersalnego leku, czy specyfiku na potrzeby każdej skóry. Dlatego dermatolog powinien określić rodzaj skóry oraz jej stan i następnie zalecić wprowadzenie odpowiedniego harmonogramu pielęgnacji skóry, na której chce pojawić się trądzik.

 

Rodzaje trądziku

Aby leczenie przyniosło odpowiednie skutki, wymagana jest odpowiednia diagnoza, ponieważ to na odpowiedniej diagnozie opiera się leczenie, a w przypadku różnych rodzajów trądziku, często wymagana jest inna forma leczenia, dlatego to, co działa u jednej osoby, może u drugiej doprowadzić nawet do zaognienia się choroby.

Wyróżnia się trądzik pospolity, który również podlega podziałowi, ze względu na to, że objawy oraz przebieg zmian też zależny jest od miejsca pojawiających się zmian:

 • trądzik zaskórnikowy jest najłagodniejszą odmianą trądziku pospolitego i charakteryzuje się pojawiającymi się zaskórnikami. Na skórze nie ma znamion stanów zapalnych w okolicach mieszków włosowych oraz gruczołów łojotokowych,
 • trądzik grudkowo-krostkowy jest typem trądziku, który jest najłatwiej rozpoznać, lekarz dermatolog powinien już na pierwszej konsultacji lub konsultacji online rozpoznać ten typ, ponieważ charakteryzuje się on widocznymi krostami i grudkami, które osoby próbują często samodzielnie wyciskać, a jest to kategorycznie zabronione,
 • trądzik guzkowo-cystowy jest również łatwy w rozpoznaniu, ponieważ zmiany skórne w postaci krost i grudek mają postać cyst wypełnionych ropą. Co najgorsze – ropne zmiany jeszcze bardziej kuszą chorych, aby je wyciskać co również jest zabronione. Otwieranie ran sprzyja dodatkowemu zapaleniu oraz namnażaniu się bakterii w ranie,
 • trądzik piorunujący jest najcięższym typem do wyleczenia i jednocześnie najtrudniejszym przypadkiem do leczenia, ponieważ oprócz zmian ropnych, mogą pojawiać się różnego rodzaju guzy i torbiele. Tutaj konieczne jest wprowadzenie odpowiednich leków, e-Recepta na trądzik zawierać będzie silne leki, które mają działanie miejscowe, ale i ogólne. Proces leczenia zależy od wielkości ogniska choroby.

Dodatkowo wyróżnia się trądzik ropowiczy, skupiony, bliznowaty, różowaty, niemowlęcy i zawodowy – ten ostatni najczęściej pojawia się właśnie u osób dojrzałych.

 

Leczenie trądziku

Pielęgnacja to podstawa, aczkolwiek z wieloma rodzajami trądziku to będzie zdecydowanie za mało. Zbyt późna reakcja na pojawiające się zmiany, często zmusza osobę do wizyty u specjalisty, jakim jest dermatolog. W niektórych przypadkach sprawdzi się konsultacja online z dermatologiem, ponieważ zmiany będą na tyle łagodne, że wystarczy kilka prostych zmian pielęgnacji skóry. Należy pamiętać, że trądzik jest skutkiem innego kłopotu, dlatego bez wyeliminowania przyczyny trądziku, nie ma szans na skuteczny proces leczenia.

e-Recepta na trądzik - w przypadkach zaawansowanych dermatolog często zaleca odpowiednie zabiegi oczyszczające skórę i leczenie farmakologiczne. To jak będzie przebiegało leczenie lekami znów zależy od rodzaju trądziku i nasilenia zmian. Niektóre przypadki będą wymagały jedynie miejscowego leczenia przy pomocy maści, aczkolwiek wiele chorób wymaga e-Recepty z lekami o dużo szerszym i mocniejszym działaniu. Dlatego, aby zapobiegać nasileniu się choroby, należy reagować już w momencie, gdy zmiany zaczynają się pojawiać.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy podczas e-Wizyty otrzymam receptę na tabletki pomagające w leczeniu trądziku?

Jak najbardziej tak. Jeżeli jest to pierwsza wizyta, najlepiej umówić się na konsultacje online do dermatologa, który jest specjalistą w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku. Jeśli lekarz uzna, że nie zachodzą żadne przeciwskazania od stosowania leku, to opuścimy wizytę z 4 cyfrowym kodem e-Recepty na potrzebne leki. 

Co można skonsultować z dermatologiem podczas konsultacji online?

Telemedycyna pozwala pacjentom, aby uzyskali fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Dzięki możliwości e-Wizyty u dermatologa pacjent ma szansę omówić z lekarzem takie aspekty jak:

 • Przebarwienia skórne,
 • Uporczywy trądzik, 
 • Wszelkiego rodzaju problemy skórne — blizny, rozstępy, znamiona, czy zmarszczki.
   
Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, kiedy mamy trądzik?
 • Pamiętaj o tym, aby nie dotykać twarzy dłońmi w ciągu dnia,
 • Nie wyciskaj ani nie przekłuwaj pryszczy, ponieważ w ten sposób powiększysz stan zapalny, 
 • Często oczyszczaj ekran telefonu i regularnie pierz pościel, 
 • Staraj się unikać sytuacji stresowych, ponieważ wpływają one negatywnie na funkcjonowanie gruczołów łojowych.
Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!