Często słyszymy, że trądzik jest chorobą młodych, ale to całkowicie nieprawda. Owszem, najczęściej dotyka osoby młode, których gospodarka hormonalna jest jak rollercoaster, ale osoby dojrzałe również się z nim zmagają. Jak sobie z nim radzić? Gdzie szukać pomocy
Trądzik jest chorobą skóry, która może mieć różny przebieg. W niektórych przypadkach będzie pod postacią lekkich zmian zapalnych, a w jeszcze innych będzie jako silny stan zapalny, któremu towarzyszą ropne zmiany skórne. Trądzik jest uwarunkowany genetycznie i jest ściśle związany z sebum, które produkowane jest w nadmiernej ilości, dodatkowo namnażanie się bakterii i rogowacenie naskórka wzmaga zapalenie. Nieleczony odpowiednio trądzik w okresie dojrzewania może wrócić w dorosłym życiu, i to ze zdwojoną siłą, jednocześnie pozostawiając po sobie trudne do usunięcia nawet laserem blizny.
Pierwsze zmiany skórne powinny być konsultowane z dermatologiem, aby móc we wczesnej fazie choroby zacząć działać. Niewielkie zmiany często wymagają wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji dla skóry, bo ja wiemy – każda skóra ma inne potrzeby i nie ma uniwersalnego leku, czy specyfiku na potrzeby każdej skóry. Dlatego dermatolog powinien określić rodzaj skóry oraz jej stan i następnie zalecić wprowadzenie odpowiedniego harmonogramu pielęgnacji skóry, na której chce pojawić się trądzik.
Aby leczenie przyniosło odpowiednie skutki, wymagana jest odpowiednia diagnoza, ponieważ to na odpowiedniej diagnozie opiera się leczenie, a w przypadku różnych rodzajów trądziku, często wymagana jest inna forma leczenia, dlatego to, co działa u jednej osoby, może u drugiej doprowadzić nawet do zaognienia się choroby.
Wyróżnia się trądzik pospolity, który również podlega podziałowi, ze względu na to, że objawy oraz przebieg zmian też zależny jest od miejsca pojawiających się zmian:
Dodatkowo wyróżnia się trądzik ropowiczy, skupiony, bliznowaty, różowaty, niemowlęcy i zawodowy – ten ostatni najczęściej pojawia się właśnie u osób dojrzałych.
Pielęgnacja to podstawa, aczkolwiek z wieloma rodzajami trądziku to będzie zdecydowanie za mało. Zbyt późna reakcja na pojawiające się zmiany, często zmusza osobę do wizyty u specjalisty, jakim jest dermatolog. W niektórych przypadkach sprawdzi się konsultacja online z dermatologiem, ponieważ zmiany będą na tyle łagodne, że wystarczy kilka prostych zmian pielęgnacji skóry. Należy pamiętać, że trądzik jest skutkiem innego kłopotu, dlatego bez wyeliminowania przyczyny trądziku, nie ma szans na skuteczny proces leczenia.
e-Recepta na trądzik - w przypadkach zaawansowanych dermatolog często zaleca odpowiednie zabiegi oczyszczające skórę i leczenie farmakologiczne. To jak będzie przebiegało leczenie lekami znów zależy od rodzaju trądziku i nasilenia zmian. Niektóre przypadki będą wymagały jedynie miejscowego leczenia przy pomocy maści, aczkolwiek wiele chorób wymaga e-Recepty z lekami o dużo szerszym i mocniejszym działaniu. Dlatego, aby zapobiegać nasileniu się choroby, należy reagować już w momencie, gdy zmiany zaczynają się pojawiać.
Jak najbardziej tak. Jeżeli jest to pierwsza wizyta, najlepiej umówić się na konsultacje online do dermatologa, który jest specjalistą w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku. Jeśli lekarz uzna, że nie zachodzą żadne przeciwskazania od stosowania leku, to opuścimy wizytę z 4 cyfrowym kodem e-Recepty na potrzebne leki.
Telemedycyna pozwala pacjentom, aby uzyskali fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Dzięki możliwości e-Wizyty u dermatologa pacjent ma szansę omówić z lekarzem takie aspekty jak: