Jak interpretować wyniki badań przez Internet?

konsultacje lekarskie online

analiza wyników badań

 

Regularne badania diagnostyczne są niezbędne, aby móc kontrolować swój stan zdrowia. Interpretacja jest jednak zadaniem przede wszystkim dla lekarzy, którzy wiedzą, jak czytać wyniki i jak je ze sobą zestawiać. Nie trzeba jednak umawiać się na osobistą wizytę, by odczytać wyniki morfologii krwi, cytologii, poziomu ferrytyny czy wskaźnika ALT. Co warto wiedzieć o wymienionych testach i dlaczego przydatne może być korzystanie z drugiej opinii lekarskiej?

 

Badanie krwi

 

Morfologia krwi, jest podstawowym testem pozwalającym sprawdzić stan zdrowia. Warto wykonywać je jednak nie tylko w przypadku podejrzenia chorób, ale również profilaktycznie. Interpretacja morfologii wcale nie jest jednak łatwa, co wynika z faktu, że odczytanie skrótów w badaniu krwi jest proste, jednak muszą być one brane pod uwagę zbiorczo.

 

Wstępną analizę morfologii wiele osób próbuje sprawdzać samodzielnie, zanim skorzystają z pomocy lekarza. Odczytywanie badań krwi wymaga jednak kompleksowej wiedzy medycznej, choć ułatwieniem jest fakt, że można przeprowadzić interpretację morfologii online u lekarza pierwszego kontaktu, poprzez platformę haloDoctor.pl i przeprowadzoną e-Wizytę. Morfologia jest także podstawą przy innych badań i umożliwia dokładniejszą analizę stanu zdrowia.

 

Badanie poziomu żelaza

 

Kolejnym badaniem, które warto wykonać wraz z podstawowym badaniem krwi, jest sprawdzanie poziomu żelaza w organizmie. Wpływ żelaza na organizm jest złożony, dlatego zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, mogą być widoczne w ogólnym badaniu krwi. To kolejny przykład pokazujący, jak ważna jest interpretacja morfologii i żelaza przez lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalistę, który dzięki ich zestawieniu, wyda stosowane zalecenia. Pacjenci powinni też pamiętać, że w przypadku niedoboru żelaza, nie powinni bez wiedzy medycznej podejmować się suplementacji żelaza, niebezpieczny jest bowiem także jego nadmiar, który może skutkować:

  • przewlekłym zmęczeniem w tym sennością,
  • wypadaniem włosów,
  • bólami brzucha i stawów,
  • arytmią serca.

 

Jakie są natomiast skutki niedoboru żelaza? Do najczęstszych należą:

  • osłabienie organizmu i większa podatność na choroby,
  • kołatanie serca,
  • pogorszenie odporności,
  • wypadanie włosów i osłabienie paznokci.

 

Objawy braku żelaza w organizmie są jak widać równie niebezpieczne, co nadmiar tego pierwiastka. Wyniki badań krwi oraz historia chorobowa pacjenta mogą jednak wskazywać na przyczyny anomalii, dzięki czemu łatwiejsze będzie odkrycie przyczyny problemu.

 

Ferrytyna

 

Ferrytyna to tzw. magazyn żelaza, dlatego wraz z oznaczeniem poziomu żelaza w organizmie, warto wykonać właśnie to badanie. Przeprowadza się je wraz z ogólnym badaniem krwi, a prawidłowy poziom u kobiet to około 200 mcg/l, zaś u mężczyzn 400 mcg/l (normy ferrytyny zależą od laboratorium, w którym przeprowadzono badanie). Jak wspomniano wcześniej, wpływ żelaza na organizm jest kluczowy i może być szkodliwy zarówno jego nadmiar, jak i niedobór.

 

Niska ferrytyna to w tym przypadku jasny sygnał niedokrwistości (anemii), zaś ferrytyna powyżej normy będzie wskazywała na zaburzenia pracy wątroby, obecność stanów zapalnych w organizmie, a nawet nowotwór. Niezbędna jest więc nie tyle suplementacja żelaza, co przede wszystkim odpowiednia dieta by ustabilizować jego poziom, oczywiście jeśli nie ma podejrzenia innych chorób zaburzających jego poziom.

 

Badanie ALT

 

Co oznacza ALT? To aminotransferaza alaninowa, czyli enzym obecny najczęściej w wątrobie, badanie to pozwala więc zdiagnozować uszkodzenia właśnie tego organu. Wskaźnik ALT w normie waha się w przedziale od 5 do 40 U/l i oznaczany jest poprzez badanie surowicy. Najczęściej przeprowadza się je u osób przewlekle zażywających leki, u cukrzyków, a także nadużywających alkoholu dla kontrolowania stanu ich zdrowia, dlatego wyniki ALT często są niezbędne specjalistom chorób wewnętrznych. Na tej podstawie mogą oni wstępnie zdiagnozować m.in. uszkodzenia wątroby, torbiele i kamicę przewodu pokarmowego.

 

Badanie CRP

 

Kolejnym testem, który można wykonać w laboratorium, a potem poddać interpretacji wyników badań laboratoryjnych online, jest CRP. To tzw. białko ostrej fazy, dzięki któremu sprawdza się, czy w organizmie toczy się stan zapalny. Prawidłowe CRP mieści się w przedzial do 5 mg/l, a jeśli przekroczy 10 mg/l, jest to jasny sygnał wskazujący na problemy.

 

CRP powyżej normy może wskazywać na:

  • zakażenia bakteryjne,
  • zakażenia pasożytnicze,
  • choroby autoimmunologiczne takie jak toczeń,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego.

 

Wynik CPR powinien być interpretowany razem z innymi markerami, dlatego zestawia się go wraz z odczytem wyników krwi. Regularnie wykonują to badanie m.in. osoby będące pod opieką gastrologa, chore zwłaszcza na nieswoiste zapalenia jelit takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.

 

Jonogram

 

Czym jest jonogram w badaniu krwi? To badanie elektrolitów, czyli m.in. sodu, wapnia i magnezu, których prawidłowy poziom jest niezbędny, dla właściwego funkcjonowania organizmu.

 

Niski poziom elektrolitów we krwi wskazuje na zaburzenie równowagi organizmu i może wynikać m.in. z przewlekłego przyjmowania leków oraz dolegliwości takich jak:

  • nieprawidłowe ciśnienie,
  • arytmia,
  • obrzęki kończyn dolnych,
  • skurcze mięśni,
  • przedłużające się biegunki i wymioty,
  • choroby metaboliczne.

 

Badanie elektrolitów powinno towarzyszyć analizie morfologii krwi.

 

Badanie moczu

 

Kolejnym badaniem przydatnym do oceny stanu zdrowia jest analiza moczu, czyli płynu wydalanego z organizmu, który zawiera produkty przemiany materii. Pozwala także na wykrycie nadmiaru, niedoboru lub obecności innych substancji, dzięki czemu może wskazywać m.in. na infekcje.

 

Wyniki badania moczu mogą być przydatne m.in. przy chorobach nerek i wątroby, a także ułatwiać diagnozowanie zapalenia trzustki oraz cukrzycy. Badanie moczu przeprowadzane jest także gdy podejrzewana jest infekcja. Interpretacja wyników badań moczu wymaga kompleksowego podejścia i istotna jest m.in. analiza barwy, przejrzystości, a także ciężaru właściwego. Lekarze dodatkowo biorą pod uwagę pH. Prawidłowe pH moczu powinno mieścić się w przedziale od 4.6 do 8.0, a odchylenia mogą wynikać z odwodnienia, nieprawidłowej diety oraz chorób nerek.

 

Poziom kreatyniny

 

Poza analizą moczu, warto wspomnieć także o kolejnym często wykonywanym teście, jakim jest badanie kreatyniny. Bardzo często towarzyszy ono właśnie badaniu ogólnemu moczu, gdyż także pozwala na sprawdzenie czynności nerek. Norma kreatyniny u dorosłych mieści się w zakresie od 0,74 do 1,57 g/dobę (próbka z moczu) oraz od 1,04 do 2,35 g/dobę u mężczyzn. Możliwe jest jednak również sprawdzenie poziomu z surowicy krwi.

 

Tomografia komputerowa

 

Badanie tomografem komputerowym to badanie obrazowe pozwalające na diagnozowanie chorób układu nerwowego, jamy brzusznej i klatki piersiowej. Wykonuje się także tomografię komputerową głowy i wówczas wskazaniem do jego przeprowadzenia są:

  • Alzheimer,
  • nowotwory takie jak glejak i chłoniak,
  • urazy głowy,
  • udary,
  • podejrzenie wad rozwojowych.

 

Wynik badania tomografii komputerowej składa się z przede wszystkim ze specjalistycznej części opisowej, która wymaga prawidłowej interpretacji. Wielu pacjentów korzysta również z drugiej opinii lekarskiej neurologa, zwłaszcza w przypadku wykrycia niepokojących zmian wymagających dodatkowej konsultacji. Taką konsultację można przeprowadzić także online, z każdego miejsca w Polsce.

 

Rezonans

 

Rezonans magnetyczny to badanie pozwalające na sprawdzenie, w jakim dokładnie stanie znajdują się narządy i tkanki ludzkie. Ile trwa rezonans? Czas ten różni się w zależności od przypadku, jednak zazwyczaj jest to od 15 do 50 minut, a choć jest on bezbolesny, to pacjentom największą trudność sprawia konieczność przybrania nieruchomej pozycji na tak długi czas.

 

Badanie rezonansem w przypadku głowy powinien oczywiście sprawdzać neurolog, natomiast w przypadku innych narządów zwłaszcza specjalista chorób wewnętrznych. Często ważna jest druga opinia lekarska, głównie dla osób niemających łatwego dostępu do lekarzy specjalistów. Skorzystanie z niej jest możliwe poprzez platformę haloDoctor.pl, na której zarejestrowanych jest blisko 400 lekarzy 40 specjalizacji.

 

Mammografia

 

Badanie mammograficzne pozwala na wczesną profilaktykę raka piersi u kobiet, pozwalając przede wszystkim na rozpoznanie zmian występujących w okolicy gruczołów piersiowych. Od kiedy robić mammografię? Ginekolodzy zalecają, aby wykonywać ją regularnie po ukończeniu 35. roku życia (bezwzględnie po ukończeniu 40 lat), najlepiej co dwa lata. Jeśli wynik mammografii nie jest prawidłowy, wówczas pacjentka będzie kierowana na badanie uzupełniające.


Cytologia

 

Kolejnym badaniem dla kobiet jest cytologia pozwalająca na wykrycie raka szyjki macicy. Każdego roku zapada na niego około 3 tys. Polek, dlatego tak ważne jest regularne pobieranie cytologii. Wyniki z cytologii podawane są w skali opisowej, zaś prawidłowy wynik badania cytologicznego to: brak podejrzenia śródbłonkowej neoplazji albo raka. W przypadku innych wskazań, należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem, w celu dalszej diagnostyki lub rozpoczęcia leczenia. Im będzie ono podjęte szybciej, tym większa szansa na pokonanie nowotworu.

 

Badania hormonalne

 

Zdrowie kobiet zależy w dużej mierze od cyklicznych zmian zachodzących w organizmie w związku z miesiączką. Do badań hormonalnych ginekolog może zachęcić zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się objawy takie jak:

  • nieregularne cykle,
  • trądzik (zalecenie może wydać także dermatolog),
  • nadmierne owłosienie na ciele,
  • problem z utrzymaniem wagi,
  • kłopot z nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie.

 

Badanie hormonów kobiecych zalecane jest przez ginekologa również wtedy, gdy kobieta ma problem ze zajściem w ciążę. Wówczas zalecane jest przede wszystkim badanie prolaktyny mającej wpływ również na produkowanie mleka po porodzie.

 

RTG

 

RTG jest badaniem polegającym na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego określonego rejonu ciała. Często wykonuje się przede wszystkim RTG klatki piersiowej, co pozwala na wykrycie przede wszystkim zapalenia płuc oraz nowotworów płuc. Dodatkowo badanie RTG przeprowadza się w przypadku układu kostnego, gdyż pozwala unaocznić złamania, przemieszczenia kości czy obecność odłamków.

 

Wiele osób zadaje sobie także pytanie, czy wykonuje się RTG w ciąży. Ze względu na możliwość szkodliwego oddziaływania na płód, przeprowadzane jest ono tylko w uzasadnionych przypadkach, najczęściej z konieczności ratowania życia pacjentki. Negatywne skutki RTG w ciąży są zazwyczaj najcięższe w pierwszym trymestrze, gdyż mogą prowadzić do wrodzonych wad narządów dziecka.

 

EKG

 

Do diagnozowania chorób serca niezbędne jest EKG, czyli nieinwazyjne badanie, dzięki któremu sprawdzana jest czynność mięśnia sercowego. Wynik badania EKG powinien być interpretowany przez kardiologa, który na podstawie wskazań będzie w stanie wykryć nieprawidłowości takie jak zaburzenia rytmu i pracy serca, a tym samym różnego rodzaju choroby. Prawidłowy zapis EKG jest niemożliwy do odczytania przez laika, dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska.

 

Badanie PET

 

Kolejnym badaniem zlecanym przez lekarzy jest badanie PET. Jest to pozytonowa tomografia emisyjna, dzięki której wykrywane są zmiany nowotworowe, a także ich charakter (nowotwory łagodne i złośliwe). Do badania PET są pewne przeciwwskazania, takie jak przede wszystkim ciąża oraz karmienie piersią. Nie zaleca się jego wykonywania także u cukrzyków, a w razie takiej konieczności, niezbędna jest konsultacja z diabetologiem. Wskaże on, czy w danej sytuacji możliwe jest jego przeprowadzenie i jak uregulować poziom cukru we krwi, by badanie PET było bezpieczne.

 

Badanie TSH

 

Aby móc wykryć zaburzania w działaniu tarczycy, niezbędne jest wykonanie badania TSH (hormon tyreotropowy). Zaleceniu oraz interpretowaniu wyniku TSH podejmuje się endokrynolog, który na podstawie wywiadu z pacjentem, może zalecić jego wykonanie. Prawidłowy wynik TSH mieści się w przedziale od 0,32 do 5,0 mU/l, choć może on różnić się w zależności od metody badawczej.

 

Choroby tarczycy maja ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie, dlatego wielu pacjentów korzysta z drugiej opinii lekarskiej i ponownego badania TSH zwłaszcza, gdy dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych skutków.

 

USG

 

Badanie USG czyli ultrasonografia, to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. To dzięki niemu możliwe jest zobaczenie narządów wewnętrznych i tym samym ocenienie stanu zdrowia pacjenta. Wykonuje się m.in. USG serca (badanie echo serca), USG węzłów chłonnych, a także USG tarczycy. Przeprowadza się też USG w ciąży i to przynajmniej trzykrotnie, by sprawdzić anatomię płodu i wykluczyć wady rozwojowe.

 

Jak widać lista badań diagnostycznych jest obszerna, dlatego całościowa interpretacja wyników badań to zadanie dla lekarzy. Osoby niemające do nich łatwego dostępu, po uzyskaniu wyników mogą skorzystać z pomocy lekarzy online działających na haloDoctor. Oferują interpretację wyników badań przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Przejdź do strony i sprawdź szczegóły: Interpretacja wyników badań.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy telemedycyna jest dobrym miejscem, aby skonsultować swoje wyniki badań?

Jak najbardziej tak. Dzięki konsultacjom online pacjent może w szybki sposób omówić z lekarzem swoje wyniki badań, takie jak:

  • Morfologia, 
  • USG, 
  • EKG, 
  • Badanie moczu lub kału, 
  • RTG,
  • Rezonans magnetyczny, 
  • Tomografia komputerowa. 
     
Czy podczas konsultacji online otrzymam e-Skierowanie na kolejne badania?

Tak, jeśli będzie konieczne przeprowadzenie dalszych badań, by dokładniej zbadać stan zdrowia, lekarz skieruje Cię na kolejne badania. Nie musisz martwić się o dodatkowe koszty, ponieważ podczas e-Wizyty lekarz wystawi e-Skierowanie lub e-Receptę bezpłatnie. 
 

Jakie zalety interpretowania wyników badań online możemy wyróżnić?
  • Bezpieczeństwo — załączniki przesyłane są poprzez szyfrowane połączenie,
  • Wygoda — wszytko można załatwić bez wychodzenia z  domu i dojazdów do gabinetu lekarza,
  • Szybkość — poradę lekarza możesz otrzymać nawet w 15 minut,
  • Rzetelność oraz dokładność — wyniki zinterpretuje dla Ciebie doświadczony oraz wykwalifikowany lekarz.
     
Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!