Lekarz może odmówić wypisania e-Recepty?

konsultacje lekarskie online

 

e-Recepty to dokumenty wystawiane przez lekarzy na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Jeśli stan zdrowia wymaga wprowadzenia leczenia farmakologicznego, lekarz wypisuje odpowiednie e-Recepty na leki, które są do wykupienia w punktach aptecznych. Czy lekarz może odmówić wypisania e-Recepty, jeśli uzna, że pacjent jej nie potrzebuje?

 

Idzie pacjent do lekarza

Wizyta lekarska ma dwa punkty widzenia – od strony pacjenta, jak i od strony lekarza. Pacjent, który uważa, że jest chory ma pewne wymagania wobec lekarza, które objawiają się koniecznością otrzymania e-Recepty lub e-Skierowania od odpowiedniego specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Lekarz, natomiast stawia sobie jako główne zadanie zdiagnozowanie odpowiednio pacjenta i wdrożenie ewentualnego leczenia, które poprawi jego stan zdrowia. Niejednokrotnie lekarze spotykają się z pacjentami, którzy przychodzą do lekarza z własną diagnozą i oczekują wypisania e-Recepty na konkretnie wybrane przez pacjenta leki. W wielu przypadkach lekarz może odmówić wypisania e-Recepty, ponieważ przeprowadzając wywiad lekarski z pacjentem oraz przebadaniu go, nie widzi podstaw do wprowadzenia leczenia farmakologicznego.

 

Dwie strony medalu

Konsultacje online to rozwiązanie, które doskonale łata dziury w polskim systemie zdrowia i dostępu do opieki. Wielu również myślało, że będzie to dobre miejsce na samodiagnozy i leki na receptę będą na wyciągnięcie ręki. Na szczęście systematycznie wprowadzane regulacje pozwalają na kontrolowanie przepisywanych nieodpowiednio e-Recept i próby wręcz wyłudzenia leków. Niestety nie każdy przypadek można skontrolować, ale można skontrolować lekarza wystawiającego dokumentację, więc obie strony są pod nadzorem. Jeśli lekarz otrzyma formularz zgłoszeniowy od pacjenta zainteresowanego danym lekiem, ale uzna, że dane podane w formularzu wskazują na brak konieczności otrzymania tego leku, lekarz może odmówić wypisania e-Recepty. Dzięki temu posunięciu lekarz jest chroniony, ponieważ mając odpowiednie podstawy – nie wypisał e-Recepty.

 

Dla kogo e-Recepta

Każda e-Recepta powinna być wystawiona dla takiego pacjenta, którego stan zdrowia wymaga leczenia, lekarz może odmówić wypisania e-Recepty, jeśli stan zdrowia będzie prawidłowy lub będzie potrzebował większej liczby badań, które pomogą w diagnozie. Leki to nie cukierki i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską. Niestety coraz więcej Polaków przyjmuje bezmyślnie nadmiar wszelkiego rodzaju leków i suplementów, które nie są nadzorowane przez lekarzy. Wiele z tych osób nie ma wiedzy na temat efektów ubocznych i gdy w nadmiarze przyjmuje się leki, oprócz mogących pojawić się bólów głowy, czy problemów żołądkowych, nadmiar przyjmowanych leków i suplementów może doprowadzić nawet do krwotoków, czy uszkodzeń nerek. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz sprawował pieczę nad przyjmowanymi lekami i suplementami, w takich okolicznościach bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawet skorzystanie z konsultacji online, podczas której lekarz przedstawi wszelkie możliwości, czy efekty uboczne. Konsultacja online to bezpieczne wyjście dla ludzkiego organizmu, ponieważ żadnych leków i suplementów nie powinno się przyjmować na własną rękę, nie mając wiedzy na temat ich działania i współdziałania z innymi przyjmowanymi już lekami.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Dlaczego lekarz odmawia wypisania e-Recepty na pożądany lek?

Lekarz zawsze na 1 miejscu stawia na dobro pacjenta. Jeśli występują istotne przeciwskazania do przyjmowania danego leku przez pacjenta — może być uczulony na składnik leku, może źle oddziaływać na inne przyjmowane leki lub być niebezpieczny dla życia i zdrowia pacjenta — lekarz odmówi wypisania e-Recepty. 
 

Czy lekarz przepisze mężczyźnie e-Receptę na tabletkę dzień po?

Lek na e-Receptę można przepisać tylko osobie, dla której jest on dedykowany. Mężczyzna nie może umówić się na wizytę do lekarza w celu przepisania tabletki dzień po, żeby otrzymać e-Receptę na swój numer PESEL na antykoncepcję awaryjną dla swojej partnerki.
 

Jaki lekarz może wypisać e-Receptę na leki psychotropowe?

Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. Lekarz każdej specjalności posiadający prawo do wykonywania zawodu jest  uprawniony do wystawiania tego typu e-Recept, oczywiście, jeśli uzna, że istnieje do tego istotna podstawa. Jeśli stwierdzi, że nie ma ku temu zasadności, skieruje pacjenta do psychiatry lub odmówi wypisania e-Recepty. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!