home
|
Baza wiedzy
|
konsultacje lekarskie online
|
e-Recepta na antykoncepcję

e-Recepta na antykoncepcję

e-Recepta na antykoncepcję jest takim samym rodzajem recepty jak na każdy inny lek, więc jeśli jest konieczność otrzymania e-Recepty, to należy zgłosić się do lekarza lub skorzystać z konsultacji online.

arrow Najpopularniejsza antykoncepcja
arrow Zalety stosowania antykoncepcji hormonalnej
arrow Gdy potrzebna jest antykoncepcja
arrow Czy tylko lekarz ginekolog?

Najpopularniejsza antykoncepcja

Jedną z najczęstszych form ochrony przed ciążą są nadal prezerwatywy, które są nazywane mechaniczną antykoncepcją. Hormonalna antykoncepcja najczęściej wykorzystywana to tabletki antykoncepcyjne, które dzielą się na dwa rodzaje: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Najbardziej znane są te dwuskładnikowe tabletki, które łączą w sobie działanie estrogenu i progesteronu, dzięki nim komórki jajkowe nie zostają wypuszczone z jajników, czyli owulacja zostaje wstrzymana. Jednocześnie tabletki dwuskładnikowe hamują proces dojrzewania komórek jajkowych.

Podstawą przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest regularność, ponieważ to ona zapewnia najwyższą skuteczność. Każde pominięcie dawki leku zwiększa szanse na ciążę, więc w przypadku pominięcia jednej tabletki, bądź większej ilości należy skonsultować się z lekarzem online w celu podjęcia dalszych kroków, które uchronią przed ciążą.

 

Zalety stosowania antykoncepcji hormonalnej

e-Recepta na antykoncepcję hormonalną to nie tylko dbałość o bezpieczny stosunek, który nie skończy się ciążą. Antykoncepcja hormonalna reguluje również miesiączkę, łagodzi jej objawy oraz zapobiega anemii w przypadku bardzo obfitych i przedłużających się w czasie miesiączek. Dodatkowo wpływa na leczenie chorób związanych z układem rozrodczym, a także może zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworów, takich jak nowotwór jajnika. 

 

Gdy potrzebna jest antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne są lekiem na receptę, więc potrzebna na nią jest e-Recepta, którą wystawi lekarz, najlepiej lekarz ginekolog, który zanim wystawi e-Receptę zleci szereg badań, które umożliwią mu dobranie skutecznej i bezpiecznej metody antykoncepcyjnej. Ginekolog powinien zlecić badania krwi, cytologię, zweryfikować masę ciała oraz ciśnienie tętnicze.

Antykoncepcję hormonalną można podzielić na:

  • tabletki jednoskładnikowe,
  • tabletki dwuskładnikowe,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • implant antykoncepcyjny,
  • zastrzyk antykoncepcyjny,
  • krążek dopochwowy,
  • wkładka domaciczna.

Z racji posiadania hormonów w składzie, antykoncepcja hormonalna może doprowadzić do wystąpienia negatywnych skutków, które mogą mieć poważne konsekwencje. Przyjmowanie leków, które zawierają hormony mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepowo-zatorową, chorobę niedokrwienną serca, choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, czy cukrzycę.

 

Czy tylko lekarz ginekolog?

Lekarz ginekolog nie ma monopolu na antykoncepcję, więc gdy potrzebna jest e-Recepta na antykoncepcję można zgłosić się do lekarza POZ, który awaryjnie może wystawić receptę np. na jedno opakowanie tabletek. Można również skorzystać z platformy medycznej, takiej jak haloDoctor, która umożliwi konsultacje online z lekarzem, który może wystawić e-Receptę na antykoncepcję.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy farmaceuta może odmówić wydania leków antykoncepcyjnych?

Nie, farmaceuta nie ma prawa odmówić pacjentce wydania leków antykoncepcyjnych, na które posiada e-Receptę od lekarza.
 

Czy lekarz rodzinny może przedłużyć e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Tak, lekarz POZ może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne, w momencie, kiedy mamy utrudniony kontakt z ginekologiem, który prowadzi nasze leczenie. Co więcej, przedłużenia e-Recepty na tabletki antykoncepcyjne, można również dokonać za pośrednictwem telemedycyny, umawiając się na konsultacje online u specjalisty. 

Ile mamy czasu, aby wykupić e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne?

W większości przypadków, mamy 30 dni od daty jej wystawienia recepty elektronicznej, aby wykupić leki. Termin ten może ulec wydłużeniu w przypadku: naniesienia daty realizacji „od dnia” – w tej sytuacji 30 dni jest liczone od tej daty lub w przypadku naniesienia terminu realizacji recepty elektronicznej – 365 dni.
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!