Recepta na tabletkę „dzień po”. Co trzeba wiedzieć o zmianach w przepisach

konsultacje lekarskie online

Recepta  na tabletkę „dzień po”. Co trzeba wiedzieć o zmianach w przepisach

 

Tabletka  „dzień po” to forma antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się w przypadku, gdy inne formy antykoncepcji zawiodły. W Polsce, aby wykupić pigułkę konieczne jest posiadanie recepty. Nowe zasady przepisywania recept, które weszły w życie w sierpniu tego roku niczego w tym względzie nie zmieniają.

 

Tabletka „dzień po” - kiedy zastosować?

Czym jest tabletka „dzień po”? To lek, który stosowany jest po stosunku, w sytuacji gdy inne formy antykoncepcji zawiodły np. pominięta została pigułka antykoncepcyjna czy uszkodzeniu uległa prezerwatywa.

 

Tabletka ma na celu zapobiec owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej z jajnika. Wpływa ponadto na możliwość zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej blokując jej połączenie z plemnikiem.

 

Skuteczność tabletki po stosunku jest więc uzależniona od czasu, w jakim lek zostanie podany. Najprościej mówiąc - im szybciej tym lepiej.

 

Tabletka „dzień po”. Tylko na receptę

Od 2017 tabletkę „dzień po” w Polsce można wykupić jedynie na receptę. Co istotne, receptę może przepisać nie tylko ginekolog. Pacjentka otrzyma ją od każdego lekarza. Może poprosić o nią lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innej specjalizacji.

 

Z uwagi na wymagany szybki czas reakcji - warto wziąć pod uwagę skorzystanie z porady online i pozyskanie e-recepty w trakcie e-wizyty. Podczas konsultacji zdalnej pacjentka uzyska informację jak stosować pigułkę oraz jakie mogą wystąpić skutki uboczne zażycia leku.

 

Po zakończeniu wizyty, pacjentka otrzyma receptę na antykoncepcję awaryjną i kod do realizacji recepty, który należy podać w aptece, aby wykupić lek.

 

Tabletka „dzień po”. Awaryjna nie tylko z nazwy

Lekarze zwracają uwagę na skutki uboczne stosowania tabletki  „dzień po”. Najczęściej pojawiające się to: brak apetytu, nudności i wymioty, biegunka, zawroty i bóle głowy, migrena, brak miesiączki, krwawienie z dróg rodnych.

 

Pigułki zawierają duże ilości hormonów w związku z czym nie mogą one być stosowane długofalowo ani stanowić zamiennika innych metod zabezpieczania się przed ciążą.

 

Ginekolodzy podkreślają, że są skuteczniejsze metody antykoncepcji dlatego pigułkę należy stosować zgodnie z nazwą - jako metodę awaryjną.

 

Tabletka „dzień po”. Zmiany w przepisach

 

Wiele pacjentek zastanawia się czy zmiany w przepisach, które weszły w życie w sierpniu tego roku dotyczą również wystawiania recept na tabletki „dzień po”? Wyjaśnijmy.

 

Zmiany w wypisaniu recept dotyczą leków psychotropowych i leków odurzających. Od teraz, aby otrzymać receptę wymagane jest badanie i ocena wpływu leku na pacjenta - może to być zarówno badanie stacjonarne, jak i konsultacja przeprowadzana z pacjentem zdalnie.

 

Co istotne, zmiany te nie dotyczą przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Nie dotyczą także lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent.

 

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, celem zmian jest ograniczenie dostępu do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem.

 

Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368) - informuje Ministerstwo Zdrowia

 

Nie dotyczą więc wystawiania recept na antykoncepcję awaryjną.

 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!