Kiedy zastosować tabletkę "dzień po"?

konsultacje lekarskie online

tabletka dzień po

 

Tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna, która może być stosowana przez kobietę okazjonalnie i w wyjątkowych sytuacjach, by zapobiec niechcianej ciąży. Co ważne, można zakupić ją tylko na receptę, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Co warto wiedzieć o działaniu i stosowaniu tabletki po, jak szybko i wygodnie pozyskać na nią e-Receptę oraz jakie może mieć ona potencjalne skutki uboczne?

 

Działanie awaryjnej antykoncepcji po stosunku

 

Tabletka dzień po odpowiada za zahamowanie owulacji oraz zmianę endometrium tak, by utrudnić zagnieżdżenie się zarodka. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek do antykoncepcji po, które różnią się zawartą substancją czynną, sposobem działania, a także czasem, w którym należy je przyjąć. Są to następujące preparaty:

 

 • EllaOne – z substancją czynną zwaną octanem uliprystalu, która odpowiada za zahamowanie owulacji, a jeśli już do niej doszło, za wprowadzenie zmian w endometrium utrudniających zagnieżdżenie zarodka,
 • Escapelle – z substancją czynną zwaną lewonorgestrelem, która ma zmienić endometrium, by nie doszło za implantacji zarodka.

 

Jak wspomniano wcześniej, różnica pomiędzy tymi rodzajami pigułek dzień po obejmuje również okres, który kobieta ma na ich przyjęcie. W przypadku EllaOne jest to aż 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku, natomiast przyjęcie Escapelle powinno mieć miejsce przed upływem 72 godzin. Kobieta nie może jednak zwlekać, gdyż im wcześniej tabletka dzień po zostanie spożyta, tym większa jej skuteczność.

 

Jak wskazują badania, preparaty te przyjęte w ciągu pierwszych 24 godzin, mają skuteczność od 98 do 99 proc. i wraz z upływem czasu zdecydowanie ona maleje.

 

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej

 

Antykoncepcja po jest bezpieczna tylko wtedy, gdy wdrażana jest okazjonalnie, w ściśle określonych sytuacjach takich jak:

 

 • niewłaściwe założenie prezerwatywy lub jej pęknięcie albo zsunięcie się,
 • niezgodne z ulotką przyjęcie tabletek antykoncepcyjnych (pominięcie dawek),
 • wysunięcie się wkładki wewnątrzmacicznej,
 • nierozpuszczenie się globulek antykoncepcyjnych,
 • spóźniona iniekcja noretysteronu, progestagenu lub estrogenu,
 • odbycie stosunku w płodne dni, przy naturalnej metodzie planowania rodziny,
 • gwałt.

 

Co istotne, w przypadku innych metod antykoncepcyjnych nie należy pomijać ich celowo, z zamysłem zastosowania antykoncepcji po stosunku. Tabletki dzień po nie mogą być bowiem alternatywą dla regularnego zabezpieczania się.

 

Tabletka po – skutki uboczne

 

Tabletka dzień po przyjmowana w uzasadnionych przypadkach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety. Zazwyczaj jednak, większość obserwuje niegroźne skutki uboczne, które oczywiście mijają z czasem. Najczęściej są to:

 

 • bóle brzucha przypominające menstruacyjne,
 • bóle głowy oraz nudności,
 • bolesność piersi,
 • wymioty oraz biegunki,
 • upławy z domieszką krwi,
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego i ogólnie złe samopoczucie.

 

Co ważne, zazwyczaj antykoncepcja awaryjna rozregulowuje też cykl miesięczny, przez co krwawienie może pojawić się tydzień przed lub tydzień po terminie.

 

Zakup tabletki dzień po

 

Od roku 2017, tabletki dzień po są wydawane w Polsce na receptę. Dlatego też by ją uzyskać, trzeba skonsultować się z lekarzem, który ją wypisze. Co istotne, kobieta nie musi jednak martwić się, że nie zdoła umówić wizyty u ginekologa, gdyż e-Receptę może otrzymać również online, szybko i z maksymalną dyskrecją.

 

Wszystko dzięki platformom do konsultacji z lekarzami online, a jedną z nich jest strona haloDoctor, poprzez którą umawia się i realizuje e-Wizyty całkowicie bez wychodzenia z domu.

 

Aby w ten sposób otrzymać e-Receptę na pigułkę dzień po, wystarczy wejść na platformę haloDoctor, wybrać lekarza i odpowiednią dla siebie godzinę konsultacji i wygodnie ją zrealizować. Po zakończeniu e-Wizyty taka e recepta zostanie przesłana wraz z kodem na numer telefonu podany przy rejestracji lub na adres e-mail w pliku PDF. Kod ten, razem z numerem PESEL, trzeba następnie podać w aptece.

 

Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletkę po?

 

Jeszcze jakiś czas temu, w związku z trudnościami w szybkim uzyskaniu recepty na tabletkę dzień po na czas, wiele kobiet zadawało sobie pytanie, czy można otrzymać ją także od lekarza pierwszego kontaktu. Tak, również może on wypisać e-Receptę na antykoncepcję awaryjną.

 

W tej sytuacji nie jest to jednak najdogodniejszy sposób, bowiem pigułkę dzień po powinno się przyjąć jak najszybciej, dlatego też wielogodzinne oczekiwanie w poczekalni przychodni z pewnością nie jest pożądaną sytuacją. Doskonałą alternatywą jest właśnie konsultacja online, dzięki której preparat może być wypisany szybko i komfortowo, również w niedziele i święta, bez ryzyka, że zostanie przyjęty zbyt późno.

 

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej to sytuacja wyjątkowa, a nie rutyna, każda kobieta powinna jednak wiedzieć, kiedy może być ona wdrożona oraz w jaki sposób uzyskać na nią e-Receptę. Na szczęście można zrobić to szybko i wygodnie, sprzed ekranu własnego komputera.

 


 

Potrzebna szybka recepta na tabletkę dzień po stosunku? Przejdź do strony z konsultacją w sprawie recepty na tabletkę dzień po.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jaki jest najszybszy sposób na uzyskanie tabletki dzień po?

Najszybszym sposobem na uzyskanie antykoncepcji awaryjnej są niewątpliwie konsultacje online. Po wypełnieniu formularza medycznego lub umówieniu się na e-Wizytę u danego specjalisty. Pacjentka już w kilkanaście minut może uzyskać e-Receptę na tabletkę dzień po. Przy tabletkach dzień po kluczowy jest czas, także nie marnuj go w kolejkach przed gabinetem stacjonarnym, tylko wybierz telewizytę na haloDoctor.
 

Czy mój partner/mąż może umówić się na wizytę po antykoncepcję awaryjna dla mnie?

Nie, nie ma takiej możliwości, ani podczas e-Wizyty, ani w gabinecie stacjonarnym lekarza. Lek na e-Receptę można przepisać tylko osobie, dla której jest on dedykowany. Co za tym idzie — mężczyzna nie może umówić się na wizytę w celu przepisania tabletki dzień po, dla swojej partnerki lub żony.
 

Jak często można przyjmować tabletkę dzień po?

Warto pamiętać o tym, że nie można stosować tabletki dzień po jako tradycyjnej metody antykoncepcji. Tabletki dzień po, to antykoncepcja awaryjna i powinno się ją stosować tylko w nagłych przypadkach. Wielu lekarzy zaleca, aby stosować antykoncepcję awaryjną maksymalnie 2 razy w miesiącu w nagłych i uzasadnionych przypadkach. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!