Tabletki poronne a antykoncepcja awaryjna - najważniejsze różnice

konsultacje lekarskie online

tabletki poronne a antykoncepcja awaryjna

 

W opinii publicznej panuje duża niezgoda odnośnie różnicy między pigułką "dzień po" a tabletką poronną, z powodu błędnych informacji rozpowszechnianych przez grupy, które sprzeciwiają się bezpiecznej i legalnej aborcji.

 

Jakie są kluczowe różnice między antykoncepcją awaryjną, a tabletką "dzień po"?

 

Pigułka "dzień po", jest antykoncepcją awaryjną, pomaga zapobiec ciąży, z kolei - tabletka poronna, jest aborcją farmakologiczną i przerywa ciążę.

 

Zgodnie z ogólną medyczną definicją ciąży, która została zatwierdzona przez wiele organizacji - ciąża rozpoczyna się, gdy embrion zakończy proces implantacji w wyściółce macicy.

 

Hormonalne metody antykoncepcji, w tym pigułka "dzień po", zapobiegają ciąży poprzez hamowanie owulacji i zapłodnienia.

 

Tabletka poronna, kończy ciążę bez użycia narzędzi, pomagając kobietom przerwać niechcianą ciążę do 12 tygodni, po ostatniej miesiączce, pigułka aborcyjna jest bezpieczną i skuteczną metodą przerywania ciąży.

 

Jaka jest skuteczność pigułki "dzień po" oraz tabletek poronnych?

 

Tabletka "dzień po" bardzo skutecznie zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę.

 

Badania wykazały, że zmniejsza ona ryzyko ciąży, gdy jest przyjmowana do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku.

 

Badania pokazują również, że skuteczność antykoncepcji awaryjnej zażytej do 24h po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia zmniejsza ryzyko wystąpienia ciąży o 95 proc.

 

W aptece dostępne są na receptę są dwa preparaty, które są tabletką "dzień po":

 

  • EllaOne, której substancją czynną jest uliprystal, może być stosowana z powodzeniem do 120 h po niezabezpieczonym stosunku,

 

  • Escapelle, który zawiera lewonorgestrel w większym stężeniu niż w pigułkach antykoncepcyjnych, tabletka jest skuteczna maksymalnie do 72 h po stosunku.

 

 

Tabletka poronna jest wysoce skuteczna w przerywaniu bardzo wczesnych ciąż.

 

Całkowita aborcja nastąpi u 96-98 procent kobiet, które wybiorą mifepristone.

Mifepristone kończy ciążę poprzez blokowanie hormonów niezbędnych do utrzymania ciąży. Misoprostol z kolei powoduje skurcze macicy i oczyszczenie jej.

 

W bardzo niewielkim procencie przypadków, gdy aborcja farmakologiczna nie powodzi się, konieczne jest przeprowadzenie innych zabiegów aborcyjnych.

 

W Polsce nie ma możliwości przeprowadzenia zabiegu aborcji, jednak procedura jest całkowicie legalna w Czechach, Niemczech, Litwie, Holandii i Australii.

 

Czy stosowanie antykoncepcji awaryjnej i tabletek poronnych jest bezpieczne dla zdrowia i życia kobiet?

 

Pigułka "dzień po" jest bezpieczna dla prawie wszystkich kobiet - codziennie miliony kobiet na całym świecie stosują ją z powodzeniem. Co czwarta kobieta na świecie zakończyła bezpiecznie niechcianą ciążę za pomocą tabletek poronnych.  

 

Wszystkie zabiegi medyczne, w tym aborcja, wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

 

W niezwykle rzadkich przypadkach zażycie tabletek poronnych może wiązać się z wystąpieniem poważnych powikłań, jak krwotok, który może zagrażać życiu, jednak ryzyko jest bardzo niskie. Przeprowadzenie aborcji farmakologicznej za pomocą tabletek poronnych jest dużo bezpieczniejsze niż donoszenie zagrażającej życiu kobiety ciąży.

 

Wiele kobiet decyduje się na zażycie tabletek poronnych, w celu zakończenia ciąży, ponieważ jest to procedura nieinwazyjna i nie wymaga znieczulenia.

 

Aborcja farmakologiczna w dużym stopniu zmniejsza ryzyko uszkodzenia macicy oraz możliwych komplikacji spowodowanych użyciem znieczulenia stosowanego przy innych zabiegach aborcyjnych.

 

Zastosowanie tabletek poronnych wydaje się również bardziej "naturalnym" sposobem na zakończenie ciąży według kobiet, które wybrały tę metodę.

 

Warto również wspomnieć, że zarówno tabletka "dzień po" jak i tabletki poronne, pomagają uniknąć niechcianej ciąży w przypadku napaści na tle seksualnym, co pozwala kobietom na całym świecie, chociaż w niewielkim stopniu odzyskać komfort psychiczny i kontrolę nad sytuacją po traumatycznych przeżyciach.

 

Dostępność tabletek

 

W Polsce aborcja farmakologiczna jest nielegalna i tabletek poronnych nie można wystawić, ani zakupić na receptę.

 

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę wystawioną przez lekarza każdej specjalizacji.

 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy za pośrednictwem telemedycyny mogę otrzymać e-Receptę na tabletkę dzień po?

Jak najbardziej. Dzięki platformie haloDoctor można uzupełnić formularz medyczny lub umówić się na e-Wizytę do specjalisty, który jeśli uzna, że zachodzi konieczność oraz nie ma żadnych przeciwwskazań, wypisze e-Receptę na tabletkę dzień po.
 

Czy za pośrednictwem e-Wizyty lekarz może przepisać tabletkę wczesnoporonną?

W Polsce tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu. Przez co niemożliwe jest uzyskanie e-Recepty na nie. Często są one mylone z tabletką dzień po, na którą możemy uzyskać e-Receptę. 
 

Jaki lekarz może przepisać tabletkę dzień po?

Wiele kobiet myśli, że e-Receptę na tabletkę dzień po, może wypisać tylko ginekolog. Jednak nic bardziej mylnego. Antykoncepcję awaryjną może przepisać lekarz każdej specjalności, także bez problemu możemy się po nią udać np do lekarza POZ. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!