Czy tabletka dzień po jest bezpieczna i czy można ją regularnie stosować?

konsultacje lekarskie online

Tabletka dzień po jest bezpieczna

 

Tabletka dzień po jest nadal tematem, z którym duża część społeczeństwa nie jest dobrze zaznajomiona. Wyimaginowane skutki uboczne, wpajanie wiedzy niezgodnej z faktami jest powszechnością.

 

Po pierwsze: bezpieczeństwo!

Tabletka dzień po jest bezpieczna, ale jak każdy lek może powodować skutki uboczne. Jest to jednak stosunkowo bezpieczny i skuteczny sposób antykoncepcji awaryjnej, który można stosować w sytuacjach nagłych, np. gdy pęknie prezerwatywa lub gdy nie zabezpieczono się podczas stosunku. Ważne jest, aby pamiętać, że tabletki te nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich skuteczność maleje wraz z upływem czasu od stosunku. Dlatego też nie powinno się polegać na nich jako na codziennym sposobie antykoncepcji, lecz stosować regularne metody antykoncepcji.

 

Po drugie: dostęp!

To, czy tabletka dzień po jest bezpieczna to wiemy, że jest. Ale sprawa z dostępnością do niej, to druga strona medalu. W Polsce tabletka dzień po jest możliwa do otrzymania jedynie za okazaniem e-Recepty. Oznacza to konieczność skonsultowania się z lekarzem w jakiejkolwiek formie. Może to być konsultacja online, konsultacja telefoniczna, czy szybkie wypełnienie formularza na platformie medycznej haloDoctor.

Podczas e-Wizyty lekarz zada pytania, które uzupełnią wywiad lekarski i w razie braku przeciwwskazań, może zostać wystawiona e-Recepta na tabletkę dzień po. e-Recepta jest do zrealizowania w każdej aptece. Watro też pamiętać, że zwykły farmaceuta nie ma prawa odmówić sprzedaży tabletki dzień po, nie może powołać się na klauzulę sumienia, ona dotyczy tylko lekarzy, pielęgniarek oraz położnych.

 

Po trzecie: wybór!

Kobiety chcące skorzystać z tabletki dzień po mają dostępne kilka leków, lekarz po wywiadzie lekarskim decyduje, który lek będzie najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej stosowanymi preparatami są:

  • lek, który zawiera lewonorgestrel i może być stosowany do 72 godzin po stosunku,
  • lek, który zawiera octan uliprystalu i może być stosowany do 120 godzin po stosunku.

Wszystkie te preparaty są skuteczne tylko w określonym czasie po stosunku i powinny być stosowane zgodnie z instrukcjami producenta. Przed użyciem tabletki dzień po, zawsze warto skonsultować się z lekarzem online lub farmaceutą.

 

Po czwarte: przygotowanie!

Istnieją pewne wskazówki dotyczące przyjmowania tabletki dzień po, które warto wziąć pod uwagę.

Najważniejsze z nich to:

  • czytaj uważnie ulotkę. Każda tabletka dzień po może mieć nieco inne zalecenia dotyczące sposobu przyjmowania, dawkowania czy możliwych skutków ubocznych. Warto dokładnie przeczytać ulotkę i postępować zgodnie z zaleceniami,
  • przyjmij lek jak najszybciej, ponieważ im szybciej zażyjesz tabletkę po stosunku, tym większa jej skuteczność,
  • nie jedz zbyt tłustych posiłków, które mogą opóźnić wchłanianie leku, co może wpłynąć na jego skuteczność,
  • jeśli po zażyciu tabletki dzień po zwymiotujesz w ciągu 2 godzin, może to wpłynąć na skuteczność leku. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, czy konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki tabletki.

 

Ważne jest to, że jeśli nie korzystasz regularnie z prezerwatyw lub innych środków antykoncepcyjnych, warto pomyśleć o ich zastosowaniu, aby zminimalizować ryzyko chorób i nieplanowanej ciąży. Tabletka dzień po jest bezpieczna, ale nie nadaje się do regularnego stosowania, dlatego należy zadbać o odpowiednią formę antykoncepcji.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy każdy lekarz może wystawić e-Receptę na tabletkę dzień po?

Tak. Prawo do wystawienia e-Recepty na tabletkę dzień po ma każdy lekarz. Jednak lekarz ginekolog jest lekarzem docelowym, w którego kompetencji jest bezpieczne przeprowadzenie pacjentki przez proces przyjęcia tabletki dzień po.

Czy lekarz może odmówić wystawienia e-Recepty na tabletkę dzień po?

Niestety w obecnych czasach zdarzają się tacy lekarze, należy jednak pamiętać, aby poprosić o odmowę na piśmie. Dzięki temu sprawę można puścić dalej. W przypadku odmowy, warto skorzystać z konsultacji online, gdzie lekarze służą pomocą w takich awaryjnych sytuacjach.

Czy są przeciwwskazania przed przyjęciem tabletki dzień po?

Tak, jest szereg przeciwwskazań, m.in. ciąża pozamaciczna, czy choroby nowotworowe. Dlatego niezbędna jest konsultacja lekarska. To pozwoli uniknąć przykrych skutków ubocznych przyjęcia leku.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!