Tabletki wczesnoporonne to rodzaj aborcji farmakologicznej, która w Polsce nie jest ogólnodostępna. Przepisy przewidują skorzystanie z tych tabletek jedynie w skrajnych przypadkach, takich jak gwałt i jedynie za zgodą lekarza. Tabletki wczesnoporonne nie są tabletkami dzień po, która ma zupełnie inne zastosowanie.
Najczęściej tabletki wczesnoporonne składają się z dwóch rodzajów tabletek. W skład wchodzi jedna tabletka poronna Mifepriston, którą przyjmuje się jako pierwszą. Ta tabletka blokuje wytwarzanie przez organizm progesteronu, który odpowiada za utrzymanie się ciąży oraz wywołuje złuszczanie się endometrium. Następny krok nadchodzi średnio po pierwszej dobie, ale nie później niż, 48 h, kobieta powinna przyjąć lek Mizoprostol, który powinien spowodować skurcze macicy, które doprowadzą do wydalenia tkanki ciążowej.
Wiele osób myli pojęcia związane z tabletkami poronnymi, wczesnoporonnymi i tabletką dzień po. Żelazną różnicą jest to, że tabletka dzień po nie jest tabletką poronną! Ten rodzaj leku ma przeciwdziałać ciąży, a nie ją usuwać. Składniki zawarte w tabletce po nie mają takich możliwości, dlatego jeśli ktoś mówi, że tabletka dzień po usuwa ciążę, jest po prostu niedoinformowany.
Tabletka dzień po jest przyjmowana doustnie, a leki dostępne w polskich aptekach różnią się od siebie substancją czynną. Lekarz dowolnej specjalizacji wystawia e-Receptę na tabletkę dzień po, którą należy zrealizować w punkcie aptecznym. Nie ma możliwości wykupienia zamienników, dlatego w przypadku braku leku w danej aptece, należy zmienić aptekę. Wyróżniamy dwa rodzaje:
Tabletki po hamują proces owulacji, zapobiegają przedostaniu się plemników do komórki jajowej oraz prowadzą do zmian w endometrium i uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej. Przed przyjęciem leku, należy dobrze zapoznać się z ulotką, ponieważ proces przyjęcia w zależności od rodzaju tabletki może się różnić. W przypadku niejasności procedur, warto skorzystać z konsultacji na haloDoctor, podczas której lekarz wyjaśni całą procedurę oraz możliwe skutki uboczne, które mogą pojawić się po przyjęciu tabletki dzień po.
Tabletka dzień po, jak każdy lek może wywołać skutki ubocze. Ze względu na wysokie stężenie hormonów, nie ma możliwości, aby kobiecy organizm nie zauważył działania leku. Przyjęcie leku wpływa na cały cykl menstruacyjny, czego wynikiem może być rozregulowanie się jego.
Po przyjęciu leku kobiety najczęściej odczuwają ból brzucha oraz podbrzusza, wymioty, nudności, bóle piersi, bóle głowy i pleców. Może pojawić się ból pochwy, a także ich świąd. Kobieta może również doświadczyć problemów związanych z nastrojem, czyli odczuwać niepokój, drażliwość, senność, a nawet spadek libido.
Krwawienie jest również częścią działania tabletek, jednakże w przypadku silnego krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem.
Nie. W zależności od leku, maksymalny czas przyjęcia może się różnić, dlatego należy ją przyjąć najszybciej, jak się da, a najlepiej w ciągu pierwszych 24 godzin, dzięki temu ma się najwyższy procent prawidłowego działania leku.
Lecząc się przewlekle lekami, należy zachować szczególną ostrożność, gdy wprowadza się jakiekolwiek inne leki do organizmu. Dlatego należy skorzystać z konsultacji z lekarzem, który zweryfikuje poprawność przyjęcia tabletki dzień po, z lekami przyjmowanymi przez pacjentkę.
Tak. Szczególnie sytuacji, gdy została przyjęta niepoprawnie, zbyt późno lub wystąpiły wymioty do trzech godzin po jej przyjęciu i dawka nie została ponowiona.