Tabletka dzień po - czy sprawdza się u kobiet o wysokim wskaźniku BMI?

konsultacje lekarskie online

Tabletka dzień po - czy sprawdza się u kobiet o wysokim wskaźniku BMI?

 

Tabletka dzień po jest alternatywą, kiedy tradycyjne metody antykoncepcji zawiodą. Jednak w niektórych przypadkach, może być ona mniej skuteczna. Szczególnie kiedy kobieta ma BMI wyższe niż 26. Zachowanie zdrowego organizmu oraz odpowiedniej wagi, często może okazać się istotne w przypadku niektórych chorób, czy lekarstw.

 

Czy przy zbyt wysokim BMI tabletka dzień po może nie zadziałać?

Co tak naprawdę powinny zrobić kobiety z wysokim BMI, które potrzebują antykoncepcji awaryjnej? Wielu ekspertów, zidentyfikowało BMI jako czynnik ryzyka niepowodzenia, podczas przyjmowania tabletki dzień po. Niepokojący jest fakt, że najbardziej powszechny rodzaj antykoncepcji awaryjnej może działać gorzej u kobiet z wyższym BMI.

 

Jakie są rodzaje antykoncepcji awaryjnej?

 • Lewonorgestrel — Jest to aktywny składnik w najbardziej powszechnych typach antykoncepcji awaryjnej. Dostępny w postaci tabletek, a z przepisaną e-Receptą od lekarza, jest możliwy do wykupienia w każdej aptece,
   
 • Octan uliprystalu — Jest to aktywny składnik, w innym rodzaju antykoncepcji awaryjnej. Ponownie dostępny w każdej aptece, kiedy mamy wypisaną e-Receptę przez lekarza,
   
 • Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna — Ta sama wkładka, którą wiele kobiet stosuje do antykoncepcji niehormonalnej, jest również najskuteczniejszą metodą antykoncepcji awaryjnej. Uzyskanie jej, wymaga wizyty u lekarza.

 

Jaką tabletkę powinnam wybrać?

Tabletka dzień po zawierająca lewonorgestrel, jest najmniej skuteczną metodą antykoncepcji awaryjnej w przypadku kobiet o podwyższonym wskaźniku BMI.

W przypadku octanu uliprystalu, to jest ona prawdopodobnie lepszą opcją dla kobiet z wyższym BMI.

 

Co jest najlepszym rozwiązaniem?

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna jest zdecydowanie najskuteczniejszą opcją, bez względu na masę ciała. Będzie działać jako środek antykoncepcyjny tak długo, jak ją zachowasz. Oczywiście według zaleceń lekarza.

 

Jak szybko powinnam zażyć pigułkę dzień po?

Jeśli zażyjesz ją zgodnie z zaleceniami w ciągu 72 godzin po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, lewonorgestrel może zmniejszyć ryzyko ciąży nawet o 87%. Jeśli zażyjesz ją w ciągu 24 godzin, jest jeszcze bardziej skuteczna.

Należy jednak wiedzieć, że tabletka dzień po, nie jest tak skuteczna jak tradycyjna antykoncepcja. Nie należy jej, więc stosować jako środka antykoncepcyjnego na co dzień. Powinna być ona zażywana tylko w nagłych wypadkach. Dodatkowo nie chroni ona również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Traktuj tabletkę dzień po jako środek zapasowy.

 

W jakich przypadkach możesz przyjąć tabletkę dzień po?

 • Nie stosowałaś żadnej formy antykoncepcji,
 • Prezerwatywa pękła,
 • Pominęłaś co najmniej dwie lub trzy tabletki antykoncepcyjne z rzędu,
 • Zapomniałaś założyć pierścień lub zastosować plaster antykoncepcyjny,
 • Masz inny powód, aby myśleć, że Twoja forma antykoncepcji mogła nie działać,
 • Zostałaś zmuszona do uprawiania stosunku bez zabezpieczenia.

 

Należy również pamiętać, że tabletka dzień po, nie ochroni Cię przed zajściem w ciążę, jeśli zażyjesz ją przed stosunkiem bez zabezpieczenia. Każdorazowo porozmawiaj z lekarzem o wszystkich potencjalnych skutkach ubocznych lub przeciwwskazaniach do przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jak długo po stosunku można zastosować tabletki dzień po?

Tabletki dzień po są najbardziej skuteczne, gdy zostaną zażyte w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku płciowego. Nie zmienia jednak faktu to, że im szybciej zostaną zażyte, tym jest ich większa skuteczność.

Czy tabletki dzień po zawsze są skuteczne w zapobieganiu ciąży?

Tabletki dzień po nie są stuprocentowo skuteczne i nigdy nie powinny być stosowane jako metoda antykoncepcji na co dzień. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, w tym od czasu do czasu niezabezpieczonego stosunku płciowego.

Czy tabletki dzień po wymagają recepty?

Tabletki dzień po w Polsce są dostępne do wykupienia tylko na podstawie recepty. e-Receptę od lekarza możesz uzyskać zarówno podczas wizyty w gabinecie stacjonarnym, jak i w trakcie konsultacji online na platformie telemedycznej.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!