Jak szybko uzyskać L4?

konsultacje lekarskie online

L4

 

W pewnym momencie kariery zawodowej u każdego z nas może być konieczne udanie się na zwolnienie lekarskie od pracy. Może to wynikać z wielu powodów: zwykłego przeziębienia, przeprowadzenia zabiegu medycznego, rodzinnych problemów zdrowotnych, narodzin lub adopcji dziecka. W dobie dzisiejszej cyfryzacji uzyskanie L4 w uzasadnionych do tego sytuacjach jest coraz wygodniejsze i szybsze. 

 

W jaki sposób można otrzymać zwolnienie lekarskie od pracy?

Możemy to tak naprawdę zrobić na 2 sposoby:

Pierwszym z nich jest tradycyjna droga, która może okazać się żmudna i zająć nam dużo czasu. Trzeba zadzwonić do odpowiedniej placówki medycznej, umówić się do lekarza, dojechać do gabinetu, odczekać swoje w poczekalni i dopiero udać się na umówioną wizytę do specjalisty.

 

A czy istnieje szybsza droga, aby uzyskać L4?

Oczywiście, że tak. Proces ten jest dużo szybszy i na pewno pozwoli nam zaoszczędzić czas oraz pieniądze, a o czym mowa? O drugim sposobie uzyskania zwolnienia lekarskiego, który jest możliwy dzięki platformie haloDoctor. Jest ona stworzona do prowadzenia konsultacji online za pomocą Internetu. Umów konsultacje online z L4 a pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, a cały proces z tym związany nie zajmie Ci więcej niż kilkanaście minut.

W jaki sposób otrzymać L4 online?

 • Sprawdź na platformie, którzy lekarze prowadzą konsultacje z opcją wystawiania e-Zwolnień,
 • Zarezerwuj wizytę u wybranego przez Ciebie specjalisty,
 • Opłać wizytę online,
 • Połącz się z lekarzem za pomocą wideorozmowy, rozmowy telefonicznej lub prowadź z nim konwersację na czacie (sposób komunikacji ze specjalistą wybierasz na podstawie swoich preferencji),
 • Po rozpoczęciu konsultacji z lekarzem dokładnie omów swój problem zdrowotny, możesz również skonsultować swoje wyniki badań – jeżeli lekarz uzna za stosowne, wystawi e-Zwolnienie od pracy.

 

Czy zwolnienie lekarskie należy osobiście dostarczyć do miejsca pracy?

W dobie dzisiejszej cyfryzacji nie jest to kompletnie potrzebne. Po podpisaniu przez lekarza elektronicznej wersji L4 zostanie ono automatycznie wysłane do ZUSu oraz pracodawcy.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie zwalnia nas to z obowiązku poinformowania pracodawcy o tym, że przechodzimy na zwolnienie lekarskie. Jeżeli sposób informowania nie został zawarty w umowie, możemy zrobić to:

 • Osobiście,
 • Przez inną osobę,
 • Telefonicznie lub za pomocą innej formy kontaktu na odległość,
 • Drogą pocztową.

Pracownik ma obowiązek powiadomić swojego pracodawcę o zwolnieniu lekarskim, nie później niż w drugim dniu absencji spowodowanej chorobą.

 

Czy e-Zwolnienie uzyskane za pośrednictwem Internetu, jest tak samo honorowane przez pracodawców?

L4 wystawione przez lekarza online, jest akceptowalne w identyczny sposób, jak te wystawione w gabinecie stacjonarnym lekarza. Pracodawca ma obowiązek traktować takie zwolnienie lekarskie na równo z tym tradycyjnym.

 

 

W momencie, w którym Twój stan zdrowia zmusi Cię do tego, aby przejść na zwolnienie lekarskie, skontaktuj się ze swoim kierownikiem lub przełożonym w pracy, aby poinformować go o tym fakcie. W przypadku choroby zarówno fizycznej, jak i psychicznej najszybszą drogą do uzyskania L4, będzie konsultacja online ze specjalistą. Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie, jeżeli zajdzie taka konieczność wystawi dokument eZLA, świadczący o zwolnieniu lekarskim.

 

 

"Digitalizacja znacząco wspiera proces podnoszenia jakości usług medycznych. Telemedycyna pozwala na kompleksową obsługę pacjenta bez konieczności spotykania się twarzą w twarz. Posiada ona szereg zalet, zaczynając od rejestracji online za pomocą platformy haloDoctor.pl, poprzez telekonsultacje przeprowadzane poprzez Czat, video lub telefoniczną rozmowę – skończywszy na możliwości wystawiania istotnych dokumentów, takich jak: e-Zwolnienia, e-Recepty oraz e-Skierowania. Dzięki możliwości świadczenia usług na odległość komunikacja lekarza z pacjentem wcale nie uległa pogorszeniu" - podkreśla Rafał Piszczek, CEO Medfile S.A., producent oprogramowania gabinetowego.

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Komu przysługuje prawo do otrzymania płatnego zwolnienia lekarskiego?

Prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego przysługuje wszystkim pracownikom, którzy płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Każdorazowo podczas niezdolności do pracy, która wywołana jest pogarszającym się Twoim stanem zdrowia lub kogoś z Twojej rodziny, możesz otrzymać L4. 
 

Od jakiego momentu pacjentka w ciąży może przejść na L4?

Tak naprawdę, nie ma co do tego ściśle określonych reguł, ponieważ pacjentka na zwolnienie lekarskie, można przejść w każdym momencie trwania ciąży. Może być to zarówno pierwszy dzień, jak i tydzień przed samym porodem. 
Bardzo dużo też zależy od zwodu wykonywanego przez pacjentkę oraz jej samopoczucia. 
 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać L4 na chore dziecko?

W celu skorzystać ze zwolnienia lekarskiego nad chorym dzieckiem konieczne jest, aby:

 • Mieszkać z chorym w jednym domu,
 • Zachodził brak możliwości opieki przez inną osobę (np. niepracujący dziadkowi, którzy mieszkają razem z nami). 
   
Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!