L4 ile płatne

konsultacje lekarskie online

L4 ile płatne

 

W tym czy innym momencie większość z nas zmagała się z poczuciem winy nad wzięciem dnia chorobowego. Wszyscy jednak jesteśmy ludźmi, a czasami wytrzymanie ciężkiego dnia w pracy, jest czymś więcej, niż możemy znieść.

 

Najczęstsze przyczyny brania L4

Dowiedz się, jakie są bardzo częste przyczyny zwolnień lekarskich oraz jak wygląda sprawa z wynagrodzeniem podczas nieobecności w pracy - L4 ile płatne?

 

Jesteś na skraju wypalenia zawodowego

Chodzenie do pracy, gdy jest się wyraźnie na skraju wypalenia, nie robi wiele dla zdrowia psychicznego. Może nie jesteś fizycznie chory lub niezdolny do pracy, ale ignorowanie znaków ostrzegawczych o zbliżającym się wypaleniu może całkowicie doprowadzić do tego, że zachorujesz. Weź dzień chorobowego, powstrzymaj rzeczywistą chorobę i utrzymaj swoje dobre samopoczucie w nienaruszonym stanie.

 

Członek rodziny jest chory

Możesz również wziąć zwolnienie lekarskie, gdy bliski krewny, małżonek lub Twoje dziecko jest chore. W sytuacji, kiedy Twój partner przechodzi operację lub Twoje dziecko jest w domu z gorączką, możesz bez większych problemów otrzymać L4. Zwolnienie lekarskie możesz uzyskać po konsultacji z lekarzem w jego gabinecie lub podczas konsultacji online na platformie telemedycznej.

 

Żałoba

Dotyczy ona przede wszystkim członków rodziny. Próba przejścia przez dzień pracy, kiedy jest się w tak emocjonalnie wrażliwym miejscu, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i może zakłócić proces żałoby. W tym trudnym czasie, kiedy Twoje samopoczucie psychiczne znacznie się pogarsza, warto skorzystać z pomocy psychiatry, który wypisze L4, jeśli zauważy niezdolność do pracy.

 

Depresja lub inne zaburzenia psychiczne

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatrów z pogarszającym się stanem psychicznym, który uniemożliwia im wykonywanie pracy zawodowej. Wzrost wystawianych zwolnień lekarskich w tym zakresie drastycznie wzrósł w ostatnich latach. Do najczęstszych przyczyn, można zaliczyć: depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia adaptacyjne, złe samopoczucie / zmęczenie.

 

L4 ile płatne?
 

  • W większości przypadków wynagrodzenie chorobowe, wypłacane pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, wynosi 80% jego pensji,
  • Sytuacja zmienia się po przekroczeniu 182 dni lub 270 dni, kiedy pracownik przebywa na L4. Po tym czasie wypłaca się mu zasiłek chorobowy, który również wynosi 80% pensji,
  • Podczas pobytu pacjenta w szpitalu również przysługuje mu zasiłek w wysokości 80%,
  • Sprawa ze świadczeniem rehabilitacyjnym w pierwszych 3 miesiącach, wygląda tak, że pracownikowi przysługuje 90% pensji, a od 4 miesięcy 75%,
  • Pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy, otrzyma zasiłek w wysokości 100% jego pensji,
  • Kobiety w ciąży również otrzymają wynagrodzenie w wysokości 100% podczas przebywania na L4.

 

Wielu pracowników stale zadaje sobie pytanie - L4 ile płatne? Na szczęście po zapoznaniu się z naszym artykułem, sprawa wydaje się już prosta. Dzięki telemedycynie pacjenci mają również możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego bez wychodzenia z domu. Konsultacje online ze świetnie wykwalifikowanym lekarzem są genialną alternatywą do tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarskim.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Co się stanie, jeśli ulegnę wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy?

Jeśli ulegniesz wypadkowi w drodze do lub z pracy, to podczas zwolnienia lekarskiego otrzymasz 100% wynagrodzenia.

Czy mogę otrzymać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Tak, zwolnienie lekarskie można uzyskać online poprzez konsultacje z wykwalifikowanymi lekarzami na platformach telemedycznych. Podczas e-Wizyty lekarz zadecyduje, czy zachodzi zasadność do wypisania L4.

Czy muszę uzasadnić powody zwolnienia lekarskiego dla pracodawcy?

Nie, pracownik nie jest zobowiązany do podawania szczegółów odnośnie do swojego stanu zdrowia pracodawcy. Wystarczy poinformować pracodawcę, że jesteś na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!