logo Praca
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
e-Zwolnienie
|
L4 na badania lekarskie
home
|
Serwis o zdrowiu
|
e-Zwolnienie
|
L4 na badania lekarskie

L4 na badania lekarskie

06.03.2023 aktualizacja: 19.03.2025

Wizyty u różnych specjalistów często wiążą się z tym, że jest konieczność wykonywania różnych badań. Co w przypadku, gdy jesteśmy zdrowi, a lekarz zleci badania? Jak usprawiedliwić, to w miejscu pracy?

Spis treści
arrow Czy można wziąć L4 na badania?
arrow W jakich przypadkach można skorzystać z L4?
arrow L4 na badania lekarskie

Czy można wziąć L4 na badania?

Nieobecność w pracy z powodu choroby jest usprawiedliwione wystawionym przez lekarza L4. Sytuacja jest zdecydowanie inna, gdy pracownik jest zdrowy, ale na zlecenie lekarza potrzebuje zrobić badania – w takiej sytuacji L4 nie przysługuje, tak samo jak w przypadku, gdy potrzebna jest interpretacja wyników badań u specjalisty – L4 w takich sytuacjach również się nie należy, jeśli pracownik jest zdrowy.

Pacjent, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo zgłosić się na badania, które potwierdzą jego aktualny stan zdrowia. Interpretacja wyników badań może odbyć się poprzez wizytę w gabinecie lekarskim lub za pomocą konsultacji online na platformie medycznej haloDoctor, która zrzesza lekarzy każdej specjalizacji, nawet lekarzy POZ, którzy o każdej porze dnia i nocy są gotowi, aby odbyć z pacjentem e-Wizytę.

 

W jakich przypadkach można skorzystać z L4?

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione jedynie przez lekarza, może być to lekarz specjalista lub lekarz bez specjalizacji – to nie ma znaczenia. Znaczenie ma fakt, czy pacjent jest chory i jego stan zdrowia wymaga wykorzystania L4. W przypadku, gdy zdrowie pacjenta jest w porządku, lekarz nie ma prawa wystawić L4 na prośbę pacjenta, takich przypadków jest wiele niestety, ponieważ

Polacy nagminnie wykorzystują zwolnienie lekarskie do innych czynności, niż te, na które wskazuje L4. W związku z czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych rok po roku zwiększa ilość kontroli, które dotyczą prawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. W przypadku, gdy ZUS skontroluje pacjenta, który wykorzystuje L4 niezgodnie z założeniem, może zostać cofnięty dla pacjenta zasiłek chorobowy, a jeśli został mu już wypłacony - ZUS może domagać się jego zwrotu. Ze strony pracodawcy może to być argument do zwolnienia dyscyplinarnego, dlatego L4 należy wykorzystywać zgodnie z jego celem.

 

L4 na badania lekarskie

Typowe zwolnienie nie przewiduje sytuacji, w której pracownik wykorzystuje L4 na badania lekarskie czy na wizytę u lekarza.

Pracownik ma prawo do dnia wolnego w przypadku, gdy musi przeprowadzić badania wstępne do nowej pracy, okresowe lub kontrolne. Takie skierowanie na badania wystawia pracodawca, gdy:

  • przyjmuje nowego pracownika na podstawie umowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik posiada ważne orzeczenie lekarskie, które dopuszcza pracownika do wykonywania pracy na danym stanowisku,
  • przenosi pracownika młodocianego na inne stanowisko, które wymaga badań lekarskich,
  • przenosi pracownika na inne stanowisko pracy, które generuje ryzyko czynników szkodliwych lub uciążliwych dla osoby pracującej na danym stanowisku,
  • stanowisko pracy związane jest z narażeniem na szkodliwe substancje,
  • pracownik zmienia stanowisko związane z pracą ze szkodliwymi substancjami na inne,
  • zostanie rozwiązana umowa z pracownikiem, który pracował na stanowisku związanym ze szkodliwymi substancjami,
  • pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Średnia ocena artykułu: 1,0 / 5
star star star star star
Średnia ocena artykułu: 1,0 / 5
Najnowsze pytania pacjentów
Czy możliwe jest uzyskanie L4 online?
Aktualnie przebywam w Niemczech, ponieważ tutaj pracuje od jakiegoś czasu. Zjeżdżam czasami na dłuższy weekend do Polski. Ostatnim razem przy remoncie mieszkania nadwyrężyłem plecy, przez co miałem problem...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 947 opinii
Umów wizytę
Tak.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 440 opinii
Umów wizytę
Wizyty online/teleporady są konsultacjami lekarskimi, które nie różnią się w swoim przebiegu (poza możliwością badania fizykalnego pacjenta) od wizyt w warunkach stacjonarnych. Tak więc w sytuacji, gdy w oparciu o przeprowadzony wywiad medyczny istnieją wskazania medyczne do wystawienia e recepty/e skierowania/e zwolnienia - to są one wystawiane.
Czy zaświadczenie o zakończonym leczeniu może wystawić lekarz POZ?
29 kwietnia kończy mi się zwolnienie - ponad dwa miesiące od psychiatry. Kiedy może zostać wystawione  zaświadczenie o zakończeniu leczenia - 27 lub 28 kwietnia, czy jeszcze w innym dniu?
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który to leczenie prowadził i uznaje, że zostało zakończone - w tym wypadku będzie więc to zaświadczenie wystawione przez lekarza psychiatrę na wizycie kontrolnej podsumowującej dotychczasowe leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który to leczenie prowadził. Wystawia je wtedy, kiedy uzna, że leczenie jest zakończone.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 579 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.Lekarz prowadzący leczenie wystawia zaświadczenie o zakończeniu leczenia.
Czy takie zwolnienie przysługuje studentom i zostanie ono normalnie uznane na uczelni?
Jestem studentką i wystawiono mi zwolnienie lekarskie ZUS, mimo tego, że nie pracuję. Pani doktor jednak powiedziała, że ma ono kod 3, więc jest odpowiednie dla studentów. 
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie. Podczas konsultacji, specjalista odpowie na wszystkie pytania oraz podejmie decyzję w sprawie dalszego sposobu postępowania.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Uczelnia ma konkretne wytyczne dotyczące usprawiedliwiania przez studenta nieobecności na zajęciach, warto więc upewnić się w dziekanacie. W przypadku nieobecności z powodów zdrowotnych, gdy istnieją wskazania medyczne do wystawienia zwolnienia lekarskiego - studentom wystawia się zaświadczenie dot.niezdolności do uczestniczenia w zajęciach.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych,onkolog
4.99 / 433 opinie
Umów wizytę
Wszystko zależy od dziekanatu ,ale Pani dr postąpiła formalnie i powinien być uznany ,choć stosujemy tylko w takich przypadkach zaświadczenie które jest wystarczające.
Czy to zaświadczenie wystarczy w medycynie pracy, abym mógł już wrócić do pracy?
Otrzymałem zaświadczenie lekarskie o zdolność do pracy od ortopedy. Wystawione zostało w marcu na wizycie, że od kwietnia mam zdolność do pracy. W międzyczasie miałem rehabilitację. Wizyta w marcu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Zaświadczenie lekarskie informujące o zakończeniu leczenia, od lekarza prowadzącego leczenie, jest jednym z elementów, w oparciu o które lekarz medycyny pracy będzie oceniał zdolność pacjenta do powrotu do pracy (w określonych warunkach/określonym charakterze).
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
Niezbędna jest stacjonarna wizyta u specjalisty medycyny pracy. Podczas konsultacji, po przeprowadzonym badaniu, specjalista odpowie na wszystkie pytania oraz podejmie decyzję w sprawie dalszego sposobu postępowania
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia, przed upływem zwolnienia lekarskiego - jak rozwiązać tą sytuację?
Jeżeli lekarz prowadzący wystawi zaświadczenie o zakończeniu leczenia przed upływem L4, to mogę udać się do medycyny pracy w związku z zaświadczeniem o zdolność do pracy?
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem specjalistą prowadzącym leczenie. Podczas konsultacji specjalista odpowie na pytanie czy jest możliwe skrócenie zwolnienia lekarskiego i wystawienie zaświadczenia o zakończeniu leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Ocena przez lekarza medycyny pracy zdolności do pracy odbywa się po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Odstępstwa od powyższego/zmiany należy omówić z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy zaświadczenie o zakończeniu leczenia może wystawić inny lekarz niż prowadzący?
Dziś mi się kończy zwolnienie lekarskie. Dostałam skierowanie na badania kontrolne z pracy. Jednak okazało się, że lekarz, który mnie prowadzi, jest na urlopie i nie może mi wystawić zaświadczenia...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia ten lekarz, który prowadził leczenie. Tylko ten specjalista posiada wiedzę na temat przebiegu leczenia i jego efektów.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który to leczenie prowadził i uznaje, że leczenie zostało zakończone.
Ponowne wystawienie zwolnienia lekarskiego - jak to wygląda w praktyce?
Czy po 182 dniach wykorzystanego już zwolnienia lekarskiego płatnego, lekarz rodzinny może wystawić od razu kolejne zwolnienie lekarskie na to samo schorzenie, pomimo że nie pobieram świadczenia rehabilitacyjnego?  ...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się ze specjalistą prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Wystawienie ponownego zwolnienia po zakończonym 182 dniowym zwolnieniu musi spełniać pewne warunki, należy więc omówić sytuację z lekarzem prowadzącym.
Czy zwolnienie lekarskie jest automatycznie przesyłane do ZUS?
Jeśli otrzymałem kopię L4 na e-mail, czy muszę osobiście dostarczyć ją do pracodawcy?
Sylwia Dżaman
lekarz
4.98 / 439 opinii
Umów wizytę
Zwolnienie jest przesyłane do ZUS, a ZUS przesyła go na profil PUE ZUS pracodawcy nie później niż następnego dnia po otrzymaniu zaświadczenia. Jeżeli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS to zaświadczenie do niego nie jest przekazywane, w takiej sytuacji pracownik musi pracodawcy dostarczyć wydruk zwolnienia.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 24 946 opinii
Umów wizytę
Należy ustalić w jakim celu lekarz wystawiający zwolnienie przesłał je na e-mail.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy za badanie lekarskie będę musiał zapłacić?

Nie, badanie lekarskie jest na koszt pracodawcy i w większości przypadków będzie się odbywać w godzinach pracy. 

Kogo obejmuje badanie lekarskie wstępne?

Wszystkie nowe osoby, które przyjmowane są do pracy oraz pracowników młodocianych, którzy są przenoszeni na inne stanowiska pracy. Obejmują one również innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
 

Od kogo otrzymam skierowanie na badanie lekarskie?

Skierowanie na badanie otrzymuje się od pracodawcy, w dwóch egzemplarzach. Pracownik, który otrzyma skierowanie, musi je wykonać do 3 miesięcy od daty wystawienia dokumentu, jednak w większości przypadków realizacja badań powinna odbyć się jak najszybciej. 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!