Tabletka dzień po podczas urlopu

konsultacje lekarskie online

Tabletka dzień po podczas urlopu

 

Czas wyjazdów zimowych, letnich czy jakichkolwiek, które mają na celu wypoczynek, czy zabawę – zawsze powinny być odpowiednio zorganizowane. I nie mowa tu tylko o rezerwacji noclegów, kompletowaniu garderoby, ale o stronie zdrowotnej, a dokładnie tej związanej z antykoncepcją.

 

Antykoncepcja za granicą

Tabletka dzień po podczas urlopu — jednym z najczęstszych zmartwień związanych z wyjazdem na urlop jest kwesta leków lub antykoncepcji. O ile w Polsce posiadanie tabletek antykoncepcyjnych, czy leku, takiego jak tabletka dzień po to nic nadzwyczajnego, to za granicą sytuacja często wygląda odmiennie. Dlatego przed wyjazdem do jakiegokolwiek kraju, warto zasięgnąć informacji na oficjalnych stronach, które przedstawią fakty dotyczące wywożenia jakichkolwiek leków i ewentualnego wywożenia. Fenomenalne dla wielu Polek i Polaków jest to, że niektóre kraje np. takie Jak Norwegia mają programy finansowe, które dofinansowują antykoncepcję, gdzie u nas lekarze potrafią robić wszystko, aby czasem tej antykoncepcji nie przepisać. Wiele krajów europejskich nie wymaga recepty na takie leki jak np. tabletka dzień po i jest ona dostępna od ręki w każdej aptece, takie praktyki są powszechne np. w Chorwacji.

Niestety Polska musi się dużo nauczyć i wiele sobie uświadomić w kwestii antykoncepcji i antykoncepcji awaryjnej, czy w kwestiach domowej aborcji farmakologicznej. Brak rzetelnej wiedzy, opieranie się na plotkach i domysłach powoduje, że pod tym względem się cofamy. A powinniśmy propagować bezpieczny seks, który uchroni nas przed ciążą, której w danym momencie nie planujemy.

 

Polska na tle innych krajów

Na ten moment mimo legalności posiadania i korzystania z tabletek antykoncepcyjnych, czy z tabletki dzień po, Polska na tle innych krajów może poszczycić się mianem państwa, które zapewnia najgorszy dostęp do antykoncepcji, ponieważ wynosi on jedynie 31,5%. Zgodnie z badaniami najciężej mają kobiety mieszkające na wsiach i w małych miejscowościach, ponieważ często wiąże się to z szerokim komentarzem społeczeństwa, z którym żyjemy. Kobiety młodsze i starsze wręcz wstydzą się kupowania klasycznej antykoncepcji mechanicznej, jaką jest prezerwatywa, ponieważ mają świadomość, że o tym zakupie będzie huczała zaraz cała okolica.

Natomiast najlepszym dostępem do antykoncepcji pochwalić się mogą takie państwa jak Francja, Belgia, Wielka Brytania, Portugalia, Niemczy czy Luksemburg.

 

Różnice, o których wielu zapomina

Wiele pojęć związanych z antykoncepcją i jej pochodnych jest mylone, przez co jest powielane przez nieświadome społeczeństwo, poniżej pokrótce zostaną wyjaśnione najważniejsze pojęcia:

  • antykoncepcja – może występować w kilku formach, np. jako mechaniczna, czyli prezerwatywa, hormonalna to między innymi tabletki, plastry bądź implanty. Naturalne metody to kalendarzyk, który opiera się na obliczaniu dni płodnych. Każdy ze sposobów ma za zadanie uchronić parę podczas stosunku przed ewentualną ciążą,
  • tabletka dzień po jest lekiem, który kobieta stosuje w sytuacji, gdy antykoncepcja zawiodła, np. pękła prezerwatywa lub zapomniała ona przyjąć tabletkę. Tabletka dzień po powinna być przyjęta jak najszybciej po źle zabezpieczonym stosunku i nie później niż 72 godziny po. Późniejszy okres przyjęcia leku nie gwarantuje prawidłowego działania,
  • tabletka poronna jest lekiem w Polsce zakazanym w powszechnym użytku, może zostać podana przez ginekologa jedynie w sytuacji skrajnej, takiej jak np. gwałt. Tabletka poronna ma za zadanie usunąć ciążę, która już trwa. Jednak nie powinna być przyjęta później niż w 12. tygodniu ciąży.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy lekarz podczas e-Wizyty zawsze wypisze e-Receptę na tabletkę dzień po?

Lekarz zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i tej online, przeprowadzi z pacjentką wywiad medyczny. Na jego podstawie oraz historii choroby pacjentki każdorazowo sam decyduje czy pacjentka powinna przyjmować tabletki antykoncepcyjne. 

Jak jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?

Skuteczność tabletki dzień po maleje wraz z upływem czasu. Zalec się, aby przyjąć ją do 72h po odbytym stosunku. Jednak nie da się ukryć, że największą skuteczność ma ona do 24h od stosunku.

Jak często można zażywać tabletkę dzień po?

Tabletka dzień po powinna być stosowana w nagłych przypadkach, kiedy tradycyjne metody antykoncepcji zawiodą. Nie powinniśmy jej przyjmować jako tradycyjnej metody antykoncepcji. Wielu specjalistów mówi, że 2 tabletki dzień po w miesiącu nie wyrządza kobiecie większych problemów zdrowotnych.
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!