Zalety porady telemedycznej podczas pandemii koronawirusa

konsultacje lekarskie online

porady pediatry online

 

Lek. Andrzej Pękacki radzi:

Jak bezpiecznie skonsultować stan zdrowia swojego dziecka?

 

W dobie szalejącej pandemii koronawirusa zapraszam serdecznie na bezpieczną (bo bez wychodzenia z domu z chorym dzieckiem) konsultacje lekarską online (e-wizytę). Ta forma konsultacji jest oprócz tego:

 

  • wygodna,
  • szybka,
  • bezpośrednia.

 

W czasie telemedycznego video czatu jest możliwość oceny ogólnego stanu dziecka, jego barwy skóry i zmian na skórze, oceny śluzówek jamy ustnej i gardła, toru oddechowego dziecka, można usłyszeć jak kaszle, ocenić czy występują objawy takie jak świsty wdechowe i wydechowe, furczenia, ocenić częstość oddechów dziecka, zaobserwować czy występuje duszność w postaci wciągania międzyżebrzy i pracy mięśni oddechowych klatki piersiowej. To wszystko daje możliwość doświadczonemu lekarzowi pediatrze postawić właściwe rozpoznanie (nazwać chorobę). W dalszej kolejności lekarz może omówić właściwe postępowanie lecznicze z rodzicami dziecka. Na koniec może wystawić: e-recepty, a w razie potrzeby e-opiekę nad dzieckiem.

 

Jako lekarz z 40-letnim stażem pracy, który w polskiej służbie zdrowia pracował jako lekarz pediatra na Oddziale Dzieci Młodszych i Starszych Szpitala Miejskiego im. Żeromskiego w Krakowie – Nowej Hucie, w Poradni Pediatrycznej Centrum Medycznego UJASTEK Spółka z.o.o, w poradniach rejonowych dziecka zdrowego i chorego w Krakowie – Podgórzu oraz w Pierwszej Klinice Pediatrii i Klinice Hematologii i Onkologii Dzieci Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie (obecnie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy Collegium Medicum UJ), uważam, że platforma Medfile swoim zaawansowaniem technologiczno-informatycznym jest obecnie najdoskonalszym medium w Polsce do porozumiewania się online pomiędzy pacjentem a lekarzem. Twierdzę tak na podstawie swojej wieloletniej praktyki zawodowej.

 

Mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że na tego typu możliwość komunikowania się online z moimi pacjentami czekałem całe swoje życie zawodowe. Dotychczas, poza stacjonarnymi wizytami w moim gabinecie pediatrycznym, miałem możliwość kontaktu z moimi podopiecznymi i ich rodzicami jedynie za pośrednictwem telefonu lub e-maila. Rodzice moich pacjentów w trakcie domowej terapii mieli zwykle wiele pytań dotyczących kontynuacji leczenia ich dzieci. W myśl standardów telemedycyny, przedstawionych szczegółowo przez portale ZnanyLekarz oraz e-medycyna.pl w cyklicznie kontynuowanych webinarach dla lekarzy, my profesjonaliści, mamy wręcz wymóg korzystania ze specjalistycznych narzędzi do konsultacji online dla bezpieczeństwa naszych małych pacjentów.

 

Jak wskazuje Telemedyczna Grupa Robocza pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznika Praw Pacjenta „porada telemedyczna jest równoprawnym świadczeniem zdrowotnym, które powinno być udzielane na analogicznych zasadach jak osobista porada w gabinecie. Jedyną różnicą jest pośrednictwo telefonu lub komputera. Kluczowe kwestie pozostają bez zmian: lekarz powinien postępować zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”. Więcej informacji na temat wytycznych dotyczących porad telemedycznych na blogu Medfile.

 

Podsumowując, porada telemedyczna jest pełnoprawną formą opieki zdrowotnej nad dzieckiem zgodną z zaleconym postępowaniem w dobie ogólnokrajowej kwarantanny przez odpowiedzialnych lekarzy specjalistów, na czele z konsultantem krajowym w dziedzinie pediatrii panią prof. Teresą Jackowską, która apeluje:

 

„Rodzice,
1. Trzymajcie dzieci z dala od systemu opieki zdrowotnej, udajcie się do lekarza tylko kiedy jest to konieczne.
2. W razie potrzeby korzystajcie z telemedycyny i innej opieki bezpośredniej.
3. Zaprzestańcie zbędnych procedur i zabiegów, które mogą zaangażować opiekę medyczną i ograniczyć personel na oddziale.”

 


pediatra online - lek. Andrzej PękackiJestem specjalistą pediatrii z 40-letnim doświadczeniem. Swoje kwalifikacje zawodowe zdobywałem pracując w: Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej oraz I Klinice Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie (od 1982 roku). Ponadto przez 7 lat prowadziłem poradnię pediatryczną w Centrum Medycznym Ujastek Spółka z.o.o. przy szpitalu ginekologiczno-położniczym Ujastek w Krakowie. Pod moją opieką było ponad 800 dzieci od okresu noworodkowego do 18 roku życia. Zajmuję się leczeniem infekcyjnych, alergicznych chorób dzieci oraz leczeniem boreliozy, anemii, jak i opieką nad noworodkiem i  niemowlęciem w zakresie szczepień ochronnych.

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.
Lek. Andrzej Pękacki
Umów eWizytę

 


Przeczytaj także inne wpisy lek. Andrzeja Pękackiego:

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy podczas konsultacji online za wystawienie e-Recepty płaci się dodatkowo?

Nie, ponieważ płaci się tylko za usługę, jaką są konsultacje online. Pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów za wystawienie samej e-Recepty.
 

Jak wygląda proces związany z zapisaniem dziecka na e-Wizytę przez platformę haloDoctor?

Jest on niezwykle prosty i intuicyjny. Wystarczy wybrać odpowiedniego lekarza pediatrę i w jego harmonogramie wybrać wolny termin. Opłacamy wizytę oraz wybieramy, w jaki sposób chcemy skontaktować się ze specjalistą (czat, rozmowa telefoniczna, wideorozmowa). Po tym możemy już przeprowadzić rozmowę z lekarzem, omówić wszystkie dolegliwości dziecka oraz uzyskać e-Receptę z odpowiednimi lekami.
 

Czy wszystkie apteki na terenie Polski realizują e-Recepty?

Jak najbardziej tak. Jeżeli dana apteka będzie miała lek na stanie, wyda nam go na podstawie e-Recepty. Nie ma możliwości, żeby apteka odmówiła wydania leku na podstawie elektronicznej recepty. 
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!