16.03.2023 aktualizacja:
07.03.2025
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem medycznym, który określa niezdolność do pracy spowodowaną określoną jednostką chorobową. Co w przypadku, gdy jest potrzeba otrzymania L4 z datą wstecz?
Spis treści

O zwolnieniu słów kilka

Zwolnienie wstecz?

Jak długo może trwać zwolnienie wstecz?
O zwolnieniu słów kilka
Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza, który posiada stosowne upoważnienia. O takie upoważnienie lekarz może starać się online dzięki platformie PUE ZUS, bądź udać się osobiście do terenowej jednostki ZUS.
Aktualnie nie używa się formalnie określenia L4, zostało zastąpione ono określeniem e-ZLA, które oznacza elektroniczne zwolnienie lekarskie, ponieważ w związku z wprowadzonymi zmianami, zwolnienie lekarskie jest aktualnie przekazywane już tylko elektronicznie. W sytuacji, gdy pracodawca nie posiada profilu PUE ZUS, lekarz bądź asystent medyczny ma obowiązek wystawić dokument papierowy i przekazać go pacjentowi, który musi ten wydruk okazać pracodawcy.
Obowiązek posiadania konta PUE ZUS ciąży na tych pracodawcach, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób i są opłacane ich składki. Pracodawca powinien poinformować pracowników o konieczności lub braku konieczności dostarczania zwolnienia lekarskiego, ale w przypadku gdy tego nie zrobi – lekarz będzie również posiadał takową informację na swoim profilu lekarza.
Zwolnienie wstecz?
Bywają sytuacje, że chory potrzebuje otrzymać zwolnienie wstecz, czyli zwolnienie z datą wsteczną od dnia wizyty u lekarza. Lekarz bez względu, czy to e-Wizyta, wizyta w gabinecie, czy wizyta domowa, ma prawo wystawić zwolnienie wstecz, jeśli uzna, że w dniach poprzedzających pacjent był faktycznie chory.
Maksymalny okres zwolnienia z datą wstecz to trzy dni. Jedynym wyjątkiem, który upoważnia do dłuższego zwolnienia wstecz, jest zwolnienie, które wystawia lekarz psychiatra. Jednak, aby takie zwolnienie wstecz mogło być wystawione, psychiatra musi poświadczyć, że u pacjenta występowały już wcześniej zaburzenia, które ograniczały go do ogólnej zdolności oceny swojego postępowania.
Każde standardowe zwolnienie lekarskie czy zwolnienie wstecz może zostać skontrolowane na wniosek pracodawcy lub z samodzielnej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Należy pamiętać, aby zwolnienie lekarskie było wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, ponieważ może zostać cofnięte świadczenie oraz wymagany zwrot tego już wypłaconego. Dodatkowo może być to argumentem dla pracodawcy, aby wręczyć takiemu pracownikowi zwolnienie dyscyplinarne.
Jak długo może trwać zwolnienie wstecz?
Każde zwolnienie lekarskie jest wystawiane na podstawie choroby, która może mieć różny czas trwania. Zwolnienie wstecz nie dyskwalifikuje w żaden sposób pacjenta do konieczności przebywania na dłuższym zwolnieniu bądź pobierania innej kwoty zasiłku chorobowego, liczy się ogólny czas trwania zwolnienia.
Aktualnie zgodnie z prawem, pracownik może otrzymać maksymalnie 182 dni zwolnienia lekarskiego przy zasiłku chorobowym. Wyjątkiem jest gruźlica lub ciąża, która przedłuża czas dozwolonego zwolnienia lekarskiego do 270 dni. Warto także pamiętać, że w przypadku niektórych poważnych schorzeń, takich jak nowotwory, pacjent może ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeśli dalsza aktywność zawodowa nie jest możliwa.
W sytuacji, gdy minie maksymalny okres zwolnienia, a pacjent nadal potrzebuje go, to może on ubiegać się o przyznanie mu dalszego świadczenia rehabilitacyjnego, które może trwać 12 miesięcy.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Czy zaświadczenie o zakończonym leczeniu może wystawić lekarz POZ?
29 kwietnia kończy mi się zwolnienie - ponad dwa miesiące od psychiatry. Kiedy może zostać wystawione zaświadczenie o zakończeniu leczenia - 27 lub 28 kwietnia, czy jeszcze w innym dniu?
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który to leczenie prowadził i uznaje, że zostało zakończone - w tym wypadku będzie więc to zaświadczenie wystawione przez lekarza psychiatrę na wizycie kontrolnej podsumowującej dotychczasowe leczenie.
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który to leczenie prowadził. Wystawia je wtedy, kiedy uzna, że leczenie jest zakończone.
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.Lekarz prowadzący leczenie wystawia zaświadczenie o zakończeniu leczenia.
Czy takie zwolnienie przysługuje studentom i zostanie ono normalnie uznane na uczelni?
Jestem studentką i wystawiono mi zwolnienie lekarskie ZUS, mimo tego, że nie pracuję. Pani doktor jednak powiedziała, że ma ono kod 3, więc jest odpowiednie dla studentów.
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie. Podczas konsultacji, specjalista odpowie na wszystkie pytania oraz podejmie decyzję w sprawie dalszego sposobu postępowania.
Uczelnia ma konkretne wytyczne dotyczące usprawiedliwiania przez studenta nieobecności na zajęciach, warto więc upewnić się w dziekanacie. W przypadku nieobecności z powodów zdrowotnych, gdy istnieją wskazania medyczne do wystawienia zwolnienia lekarskiego - studentom wystawia się zaświadczenie dot.niezdolności do uczestniczenia w zajęciach.
Wszystko zależy od dziekanatu ,ale Pani dr postąpiła formalnie i powinien być uznany ,choć stosujemy tylko w takich przypadkach zaświadczenie które jest wystarczające.
Czy to zaświadczenie wystarczy w medycynie pracy, abym mógł już wrócić do pracy?
Otrzymałem zaświadczenie lekarskie o zdolność do pracy od ortopedy. Wystawione zostało w marcu na wizycie, że od kwietnia mam zdolność do pracy. W międzyczasie miałem rehabilitację. Wizyta w marcu...
Zaświadczenie lekarskie informujące o zakończeniu leczenia, od lekarza prowadzącego leczenie, jest jednym z elementów, w oparciu o które lekarz medycyny pracy będzie oceniał zdolność pacjenta do powrotu do pracy (w określonych warunkach/określonym charakterze).
Niezbędna jest stacjonarna wizyta u specjalisty medycyny pracy. Podczas konsultacji, po przeprowadzonym badaniu, specjalista odpowie na wszystkie pytania oraz podejmie decyzję w sprawie dalszego sposobu postępowania
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia, przed upływem zwolnienia lekarskiego - jak rozwiązać tą sytuację?
Jeżeli lekarz prowadzący wystawi zaświadczenie o zakończeniu leczenia przed upływem L4, to mogę udać się do medycyny pracy w związku z zaświadczeniem o zdolność do pracy?
Zalecana konsultacja z lekarzem specjalistą prowadzącym leczenie. Podczas konsultacji specjalista odpowie na pytanie czy jest możliwe skrócenie zwolnienia lekarskiego i wystawienie zaświadczenia o zakończeniu leczenia.
Ocena przez lekarza medycyny pracy zdolności do pracy odbywa się po zakończeniu zwolnienia lekarskiego. Odstępstwa od powyższego/zmiany należy omówić z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy zaświadczenie o zakończeniu leczenia może wystawić inny lekarz niż prowadzący?
Dziś mi się kończy zwolnienie lekarskie. Dostałam skierowanie na badania kontrolne z pracy. Jednak okazało się, że lekarz, który mnie prowadzi, jest na urlopie i nie może mi wystawić zaświadczenia...
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia ten lekarz, który prowadził leczenie. Tylko ten specjalista posiada wiedzę na temat przebiegu leczenia i jego efektów.
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który to leczenie prowadził i uznaje, że leczenie zostało zakończone.
Ponowne wystawienie zwolnienia lekarskiego - jak to wygląda w praktyce?
Czy po 182 dniach wykorzystanego już zwolnienia lekarskiego płatnego, lekarz rodzinny może wystawić od razu kolejne zwolnienie lekarskie na to samo schorzenie, pomimo że nie pobieram świadczenia rehabilitacyjnego?
...
W tej sprawie należy konsultować się ze specjalistą prowadzącym leczenie.
Wystawienie ponownego zwolnienia po zakończonym 182 dniowym zwolnieniu musi spełniać pewne warunki, należy więc omówić sytuację z lekarzem prowadzącym.
Czy możliwe jest uzyskanie L4 online?
Aktualnie przebywam w Niemczech, ponieważ tutaj pracuje od jakiegoś czasu. Zjeżdżam czasami na dłuższy weekend do Polski. Ostatnim razem przy remoncie mieszkania nadwyrężyłem plecy, przez co miałem problem...
Wizyty online/teleporady są konsultacjami lekarskimi, które nie różnią się w swoim przebiegu (poza możliwością badania fizykalnego pacjenta) od wizyt w warunkach stacjonarnych. Tak więc w sytuacji, gdy w oparciu o przeprowadzony wywiad medyczny istnieją wskazania medyczne do wystawienia e recepty/e skierowania/e zwolnienia - to są one wystawiane.
Tak, jest możliwe uzyskanie L4 podczas wizyty online z Lekarzem który ma podpisany kontrakt/ umowę z NFZ
Czy zwolnienie lekarskie jest automatycznie przesyłane do ZUS?
Jeśli otrzymałem kopię L4 na e-mail, czy muszę osobiście dostarczyć ją do pracodawcy?
Zwolnienie jest przesyłane do ZUS, a ZUS przesyła go na profil PUE ZUS pracodawcy nie później niż następnego dnia po otrzymaniu zaświadczenia. Jeżeli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS to zaświadczenie do niego nie jest przekazywane, w takiej sytuacji pracownik musi pracodawcy dostarczyć wydruk zwolnienia.
Należy ustalić w jakim celu lekarz wystawiający zwolnienie przesłał je na e-mail.