L4 online – czy otrzymam je przy każdej chorobie?

konsultacje lekarskie online

L4 online

 

Nie ma reguły, która określałaby, że dana choroba musi być konsultowana stacjonarnie lub nie, więc w związku z tym nie ma również reguły, która wymaga przy danej chorobie zwolnienia lekarskiego wystawionego na bezpośredniej wizycie. L4 online może być wystawione w każdym przypadku, który tego wymaga.

 

Kiedy otrzymam L4?

L4, czyli zwolnienie lekarskie, które od 1 grudnia 2018 roku mają formę elektroniczną wystawiane są w sytuacji, gdy lekarz potwierdzi chorobę pacjenta. Pacjent, który jest ubezpieczony ma prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, które poświadcza chorobę oraz upoważnia do określonego czasu na rekonwalescencję i powrót do zdrowia.

Należy pamiętać, że każde zwolnienie powinno być podyktowane chorobą, nie ma możliwości ‘załatwienia’ sobie zwolnienia na rzecz innych zajęć. L4 online również działa na takiej samej zasadzie i każdy lekarz, który przeprowadza konsultację online nie wystawi L4, gdy pacjent próbuje takowe wyłudzić. Konsultacja online opiera się na dokładanym wywiadzie lekarskim oraz na ewentualnej konsultacji wyników badań i rozmowie dotyczącej dolegliwości, która dokucza pacjentowi. Dopiero na tej podstawie może zostać wystawione l4 online przez lekarza prowadzącego.

 

Wynagrodzenie na czas l4

Każda niezdolność do pracy upoważnia pracownika do otrzymywania z ramienia pracodawcy wynagrodzenia chorobowego, które wypłacane jest przez pracodawcę przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego. W przypadku osób powyżej 50. roku życia, wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez pierwsze 14 dni. Po tym okresie konieczność wypłacania wynagrodzenia przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

  • zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80% liczonej od podstawy wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. 100% należy się dla kobiet w ciąży i osób, które uległy wpadkowi w drodze do lub z pracy, lub w pracy. Dodatkowo 100% należy się również tym, którzy poddali się badaniom związanym z byciem dawcą tkanek, narządów i komórek. Pobyt w szpitalu inny niż w powyższych przypadkach wypłacany jest w wysokości 70% średniego wynagrodzenia,
  • zasiłek macierzyński przysługuje kobietom w wysokości 60%, 80% lub 100% z tytułu urodzenia dziecka oraz przysposobienia. Bądź w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza,
  • zasiłek opiekuńczy należy się w wysokości 80% dla tych osób, które korzystają ze zwolnienia w ramach opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

 

L4 online na każde schorzenie?

Nieważne, w jaki sposób pacjent skontaktuje się z lekarzem. Ważne jest, czy są podstawy zdrowotne do tego, aby otrzymał on l4 online lub podczas wizyty w gabinecie. Nie ma listy chorób, które wymuszają wizyty stacjonarne, ale owszem – niektóre przypadki są bardziej zalecane, np. gdy występuje jakaś wysypka, czy wyczuwamy jakieś guzki podskórne. Należy pamiętać, że e-Wizyta powinna być wykorzystywana w takiej sytuacji, gdy mamy świadomość, że lekarz może nam bezpiecznie i konkretnie pomóc online. Dlatego należy mądrze i świadomie wybierać formę konsultacji, aby nie przedłużać w czasie procesu diagnostyki i leczenia.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!